ZNICZ 2014: JEDŹ BEZPIECZNIE – NAWIGACJE I PARTOLE PZU

Znicz1

W ubiegłym roku podczas czterech dni listopadowego, świątecznego weekendu doszło do 338 wypadków, w których śmierć poniosło 38 osób, a 410 zostało rannych.

Decydując się na podróż w trakcie listopadowych świątecznych dni pamiętajmy, że na drogach będzie wtedy wiele utrudnień, objazdów, zmian w ruchu drogowym oraz więcej niebezpiecznych sytuacji niż zwykle. Na drogi w tym okresie wyjeżdża dużo więcej kierowców, którzy siadają za kierownicę właśnie od święta.


Zobacz także:

BEZPIECZEŃSTWO


 

Nawet najstarsi policjanci nie pamiętają, od kiedy organizowana jest akcja „Znicz”. W tym roku prowadzona jest też inna, informacyjna akcja nosząca kryptonim – Drogowskaz 2014” – służy ona przekazywaniu informacji o utrudnieniach na drogach.

Tym razem największe zabezpieczenie policji i służb porządkowych w skali kraju potrwa 4 dni: od piątku 31 października do poniedziałku 3 listopada. Podczas gdy całymi rodzinami wyruszymy na groby bliskich, kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy będzie nieprzerwanie czuwało nad naszym bezpieczeństwem.

– Pośpiech nie jest dobrym doradcą. Pamiętajmy, że ryzykujemy nie tylko wypadkiem, ale także wysokim mandatem. Dlatego ograniczmy prędkość i zachowajmy wzmożoną ostrożność – radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Zwracajmy również uwagę na wszelkie oznaczenia zmiany organizacji ruchu i śledźmy uważnie sygnalizacje drogowe. Święta wypadające w listopadzie oznaczają kapryśną pogodę, mgły, wcześniej zapadający zmrok i mokrą nawierzchnię.

– Przygotujmy się na trudne warunki atmosferyczne. Poranne przymrozki, mgła czy leżące na drodze liście mogą być przyczyną stłuczki lub wypadku. Dla większego bezpieczeństwa wyjedźmy z dużym zapasem, załóżmy, że czas dojazdu będzie dłuższy niż zazwyczaj – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Zaplanujmy dobrze naszą podróż. Warto pamiętać o regularnych postojach i przynajmniej raz na 2 godziny zrobić sobie 15-minutową przerwę.

Znicz2

Pierwsze dni listopada to nie tylko wzmożony ruch na drogach, ale także więcej kontroli policji, która wówczas intensywnie prowadzi swoją coroczną akcję „Znicz”. W zeszłym roku policjanci między innymi kontrolowali czy kierowcy poruszali się z odpowiednią prędkością, sprawdzali stan techniczny pojazdów i to, czy dzieci są przewożone w odpowiednich fotelikach. Funkcjonariusze badali także trzeźwość osób za kółkiem. Niestety, pijani kierowcy są zmorą świątecznych wyjazdów. W 2013 roku aż 1298 kierowców poddanych kontroli znajdowało się pod wpływem alkoholu.

Wolontariusze Fundacji PZU w akcji

W najbliższy świąteczny weekend (31.10-2.11) na polskich drogach spotkamy wolontariuszy Fundacji PZU. Będą przypominać pasażerom o wpływie, jaki mają na bezpieczeństwo na drodze. To już druga odsłona wspólnych patroli Policji z wolontariuszami PZU. Akcja odbywa się w ramach kampanii „Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym”.

Jak wynika z raportu „Z bliskimi pod drodze”, przygotowanego na podstawie badania zrealizowanego przez TNS Polska dla Fundacji PZU, pasażerowie niechętnie zwracają uwagę na niewłaściwe zachowania osób prowadzących pojazd. Jedynie, co trzeci z nich (29 %) robi to, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Tymczasem to właśnie rodzina, bliscy, przyjaciele czy znajomi mogą najskuteczniej wpłynąć na zachowanie kierowcy, skłaniając go do bezpiecznej jazdy.

Dlatego, wolontariusze PZU wezmą udział w policyjnych patrolach i będą zachęcać pasażerów do aktywnego uczestnictwa w podróży, poprzez zwracanie kierowcom uwagi na niewłaściwe zachowanie. Pasażerowie otrzymają od wolontariuszy niebieskie serca – symbol kampanii „Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym”, na których będą mogli wpisać swoją osobistą prośbę, przypominającą kierowcy o trosce, jaką otaczają go osoby bliskie. Kierowcy samochodów zatrzymanych do rutynowej kontroli, a podróżujący samotnie, też otrzymają od wolontariusza serce i życzenia bezpiecznej podróży.

– Pasażerowie powinni mieć świadomość, że są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo na drogach. Ich prośba o spokojniejszą jazdę, skierowana do kierowcy, ma bardzo duży wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Niebieskie serce umieszczone w samochodzie i wypełnione przez najbliższych przekazuje pozytywne emocje i przypomina kierowcy, że w domu czekają na niego bliscy, którzy się o niego troszczą i chcą, aby bezpiecznie dojechał do celu – mówi Bogdan Benczak, prezes Fundacji PZU.

Znicz3

Policyjne patrole z wolontariuszami PZU będzie można spotkać w 10 lokalizacjach w całej Polsce, w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Bydgoszczy, Toruniu, Mrągowie, Sieradzu, Częstochowie, Kętrzynie i Puławach. W ramach weekendowych działań do pasażerów trafi kilka tysięcy niebieskich serduszek.

Nawigacja pomoże w podróżach

Korki na wylotówkach i spowolniony ruch na trasach międzymiastowych to jedno z czym musimy się co roku zmierzyć planując podróż na groby najbliższych. Drugie to nerwowa atmosfera związana ze zmianami organizacji ruchu i falami pieszych zalewającymi ulice wokół cmentarzy. Do tego dochodzą zamknięcia fragmentów ulic, tymczasowe parkingi i objazdy.

By uniknąć dodatkowego stresu w podróży i skupić się na tym, co naprawdę ważne w tych dniach, dostawca nawigacji na smartfony i tablety NaviExpert oferuje wygodne i kompleksowe wsparcie.

– Dzięki funkcji omijania korków nawigacja wytycza trasy omijające najpoważniejsze utrudnienia, natomiast bieżące ostrzeżenia o fotoradarach, kontrolach drogowych oraz wypadkach pomogą bezpiecznie i bez niespodzianek dotrzeć do celu – tłumaczy Katarzyna Przybylska z NaviExpert.

To jednak nie wszystko o co zadbał producent nawigacji. W bazie użytecznych miejsc (tzw. POI) znajdują się cmentarze i parkingi, które i w tym roku zostały uzupełnione także o miejsca postojowe dodatkowo wydzielone przez samorządy do parkowania tylko podczas Wszystkich Świętych. Aby wyszukać jeden z POI, wystarczy w polu wyszukiwania wpisać lub wybrać głosowo nazwę cmentarza, a system wyświetli wszystkie możliwe wyniki dla danej lokalizacji, w tym listę parkingów przy każdym z cmentarzy.

Pomoc oferują także inni producenci nawigacji.

– W przypadku usługi TomTom Traffic nawigacja wskazuje dokładne miejsce początku i końca opóźnienia na drodze z dokładnością do 10 m. Dzięki temu prowadzący samochód zawsze wie, która trasa jest najszybsza. Co ważne – dane są aktualizowane co 2 minuty, a więc na tyle często, że nie ma obaw o dokładność informacji – mówi Sylwia Kulesza, dyrektor marketingu TomTom na region Europy Środkowej i Wschodniej.

Dane dotyczące utrudnień w postaci spowolnienia ruchu pochodzą m.in. od innych użytkowników nawigacji oraz firm wykorzystujących rozwiązania telematyczne firmy TomTom. Dzięki temu nawigacja uwzględnia nie tylko informacje o korkach związanych ze zwiększoną liczbą samochodów, ale także o utrudnieniach wynikających z kolizji i wypadków drogowych oraz zamianach w organizacji ruchu.

Wszystkie urządzenia TomTom z nowej serii GO oferują dożywotnią subskrypcję usługi TomTom Traffic. W zależności od modelu, z informacji o utrudnieniach na drogach dostępnych on-line można korzystać na jeden z dwóch sposobów: poprzez pobranie usługi za pomocą smartfonu obsługującego łączność Bluetooth połączonego z urządzeniem nawigacyjnym lub bezpośrednio z sieci w przypadku modeli mających stałe połączenie (z kartą SIM bez dodatkowych kosztów za roaming).

Fot.: policja.pl i Renault