ZMARŁ JERZY LIS

lis-112

3 grudnia zmarł w Krakowie Jerzy Lis. Urodził się 6 czerwca 1934 w Tarnowie. Był z zawodu inżynierem odlewnikiem, absolwentem Akademii Górniczo- Hutniczej, długoletnim pracownikiem Instytutu Odlewnictwa w Krakowie.

Wspólnie z nieżyjącymi już Aleksandrem Sędzimirem i Mieczysławem Tatarą utworzyli w tym instytucie grupę entuzjastów wyczynowego automobilizmu, od początku lat 70. XX wieku aktywnie zaangażowanych w pracę Automobilklubu Krakowskiego.


Zobacz relacje:

ROZMAITOŚCI


 

Działał jako chronometrażysta w zespole pomiaru czasu (wyspecjalizowanej agendzie ZG PZM, kierowanej przez krakowianina inż. Stanisława Czarnka); ten zespół w całej Polsce obsługiwał liczne imprezy szczebla mistrzowskiego (i nie tylko). Przez kilka kadencji zasiadał w zarządzie klubu; w latach 1983- 87 był sekretarzem zarządu, w latach 1987- 1991 członkiem prezydium zarządu, a w latach 1991- 1992 wiceprezesem do spraw sportu.

Pełnił funkcję dyrektora bądź zastępcy dyrektora do spraw sportowych lub do spraw komisarzy w kilku edycjach Rajdów Krakowskich w latach 80. i 90. Położył wielkie zasługi dla nadania wyścigom górskim rangi mistrzostw Polski. Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego obchodów 80-lecia klubu (1988).

Autor obszernych monografii z dziedziny historii Automobilklubu Krakowskiego: „Pędzą samochody, mijają lata” (wydawnictwo MOTOHIT, Kraków 1998) oraz „Sto lat Automobilklubu w Krakowie” (wydawca Automobilklub Krakowski, 2008). Oba te wydawnictwa pełnią rolę nieocenionych źródeł wiedzy o historii i dorobku klubu. Zgromadził też cenną kolekcję fotografii, plakiet i dokumentów, związanych ze sportowymi dziejami Automobilklubu Krakowskiego.

Odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, komplet honorowych odznak Polskiego Związku Motorowego oraz Automobilklubu Krakowskiego. Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Zasłużony Działacz PZM.

Mimo postępującej choroby inż. Jerzy Lis do swych ostatnich chwil bardzo interesował się sportem samochodowym i macierzystym klubem. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 13:40 w poniedziałek 10 grudnia w starej kaplicy Cmentarza Batowickiego w Krakowie.

GCh