ZIMA ZA KIEROWNICĄ – JAK SIĘ DO NIEJ PRZYGOTOWAĆ?

renault-sdtj-z1

Do początku kalendarzowej zimy pozostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz zdarzają się mroźne, a nawet śnieżne dni. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do jazdy w trudnych warunkach.

Na co powinien zwrócić uwagę każdy właściciel auta? Pisaliśmy o tym nie raz, ale nigdy dość przypominania, gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo!


Zobacz także:

BEZPIECZEŃSTWO


 

– W zimowych warunkach, zwłaszcza jeśli samochód nie jest garażowany, należy szczególnie dbać o akumulator. Niskie temperatury mogą powodować jego szybsze rozładowanie, dlatego trzeba regularnie sprawdzać jego stan techniczny – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Podczas przemieszczania się na krótkich dystansach warto także unikać włączania nadmiernej liczby odbiorników prądu, a więc rozsądnie korzystać z ogrzewania, radia czy samochodowej ładowarki do telefonu. Dzięki temu akumulator ma większe szanse, by w pełni naładować się w trakcie jazdy i nie sprawiać kłopotu po całonocnym postoju.

Kluczową kwestią jest także odpowiedni płyn do spryskiwaczy. Kiedy na jezdni zalega błoto pośniegowe, pozwala on utrzymać przednią szybę w czystości. Najlepiej jeszcze przed wystąpieniem ujemnych temperatur zadbać, by w pojemniku znajdował się płyn odporny na działanie zimna – tak aby nie zamarzł wtedy, gdy będzie najbardziej potrzebny.

Niezbędna w przypadku wystąpienia opadów śniegu okaże się szczotka do odśnieżania.

– Należy pamiętać o usunięciu śniegu z całego samochodu – nie chodzi tylko o poprawę widoczności, lecz także o to, by śnieg spadający z samochodu podczas jazdy nie stanowił zagrożenia dla innych kierowców – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Trzeba również dokładnie oczyścić tablicę rejestracyjną – jeśli będzie ona nieczytelna, grozi to mandatem.

Kolejnym ważnym elementem zimowego wyposażenia auta jest skrobaczka do szyb. Aby łatwiej usunąć z nich lód, można użyć również specjalnego płynu do odmrażania. Może on przydać się szczególnie w sytuacji, gdy wycieraczki przymarzną do szyby. Jeśli samochód nie jest otwierany za pomocą pilota, warto mieć przy sobie także preparat do odmrażania zamków – ważne by nie zostawiać go wewnątrz auta, lecz nosić w kieszeni lub torebce.

Jeszcze przed nadejściem prawdziwej zimy kierowca powinien zadbać o zmianę opon na zimowe. Właściciele aut, którzy jeszcze tego nie zrobili, powinni jak najszybciej udać się do warsztatu, ponieważ opony letnie tracą swoje właściwości już wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej 7°C.