Nawet niewielka warstwa śniegu czy lodu na przedniej szybie powoduje zmniejszenie widoczności. A zalegający na dachu auta śnieg może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze, gdy zostanie zdmuchnięty na jadący z tyłu pojazd.
W czasie zimy każdy kierowca powinien zarezerwować sobie przynajmniej kilka minut na oczyszczenie samochodu ze śniegu i lodu zanim ruszy nawet w najkrótszą podróż – oto dobra rada trenerów Szkoły Jazdy Renault. Odpowiednie odśnieżenie auta to kwestia bezpieczeństwa nie tylko naszego, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Niedokładne oczyszczenie lusterek czy szyb wpływa na zmniejszenie widoczności, pozostawienie warstwy śniegu na światłach zmniejsza odległość z jakiej są zauważalne.
Choć wielu kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy, pozostawienie śniegu np. na dachu samochodu jest również niebezpieczne i może skutkować wypadkiem. W czasie jazdy warstwa śniegu może zostać zdmuchnięta prosto na przednią szybę pojazdu znajdującego się za nami.
– W takiej sytuacji kierowca nie tylko straci na chwilę widoczność, ale może także gwałtownie zahamować w reakcji na to niespodziewane zdarzenie – wyjaśniają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
Odśnieżanie samochodu przy bardzo niskich temperaturach jest wyjątkowo uciążliwe, a kierowcy chcąc przyspieszyć wykonywanie tej czynności mogą posunąć się do bardzo niekonwencjonalnych metod odmrażania szyb. Nigdy nie powinniśmy polewać zamarzniętej szyby gorącą wodą, bo może pęknąć.
– Zimą pamiętajmy o wożeniu ze sobą odpowiedniej skrobaczki, a w wyjątkowo chłodne dni uzbrójmy się w cierpliwość podczas usuwania lodu z szyb. Ważne jest również, aby przed rozpoczęciem jazdy sprawdzić, czy wycieraczki nie przymarzły do szyby – twierdzą trenerzy Renault.
Już będąc w drodze nie należy zapominać o zapewnieniu sobie odpowiedniego oczyszczania przedniej szyby.
– Jeśli ktoś jeszcze nie wymienił wadliwych bądź zużytych wycieraczek na nowe oraz nie zadbał o dobrany do warunków atmosferycznych płyn do spryskiwacza, należy to koniecznie zrobić jak najszybciej. Poprawne działanie wycieraczek i spryskiwacza zapewni odpowiednią widoczność w czasie opadów śniegu – tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
Choć kodeks drogowy nie mówi bezpośrednio o kwestii konieczności oczyszczania samochodu ze śniegu i lodu, kierowca może zostać ukarany za zakrywanie świateł, urządzeń sygnalizacyjnych czy tablic rejestracyjnych.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.