YANOSIK: “MYŚL TRZEŹWO” – WSPÓLNA AKCJA Z POLICJĄ RUSZA 30 GRUDNIA

Już 30 grudnia rozpocznie się ogólnopolska akcja, zorganizowana przez Policję oraz Yanosik pod hasłem „Myśl Trzeźwo”.

Akcję będzie też wspierała firma Screen Network. To specjalne działania, których celem jest wzmocnienie świadomości kierowców w zakresie prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości i pod wpływem alkoholu oraz konsekwencji, które towarzyszą takiemu zachowaniu.


Zobacz także:

EURO NCAP: MAXUS eTERRON 9 Z IMPONUJĄCĄ OCENĄ 5 GWIAZDEK!
 

BEZPIECZEŃSTWO


 

Liczba wypadków spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu maleje z roku na rok

Według raportu Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, podsumowującego wypadki drogowe w Polsce w 2023 roku, z winy kierowców, którzy byli pod działaniem alkoholu doszło do 1 331 wypadków, w których śmierć poniosło 212 osób, a rannych zostało 1 506 osób.

To spadek, w porównaniu do 2022 roku – o 84 (-5,9%) liczby wypadków, spowodowanych przez kierujących pod wpływem alkoholu, o 184 (-10,9%) rannych, przy wzrośnie o 40 (+23,3%) ofiar śmiertelnych.

Wypadki, z winy kierowców będących pod działaniem alkoholu, stanowiły 7% ogólnej liczby wszystkich wypadków drogowych, spowodowanych przez kierujących w 2023 roku. Najczęściej dochodziło do nich na skutek niedostosowania prędkości do warunków ruchu, nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowego wymijania.

Prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działających podobnie do alkoholu, trzeba mieć świadomość, że jest się potencjalnym zagrożeniem dla innych, ponieważ tego typu używki obniżają koncentrację, zmniejszają szybkość reakcji oraz powodują błędną ocenę odległości i prędkości – informuje nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji – W 2023 roku policjanci przeprowadzili 13 827 843 badania kierowców na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Liczba ta świadczy o tym, że osoby prowadzące pojazd w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości nie mogą czuć się bezkarne, bowiem prawdopodobieństwo ujawnienia takiego czynu jest bardzo duże, a konsekwencje bardzo poważne – dodaje.

„Myśl Trzeźwo” – wspólna akcja Yanosik i Policji dla bezpieczeństwa

Akcja „Myśl Trzeźwo” ma charakter edukacyjno-informacyjny, a jej celem jest poprawa świadomości kierowców odnośnie skutków prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu oraz wynikającej z tego czynu odpowiedzialności karnej, a także przypomnienie o możliwości bezpłatnego sprawdzania stanu trzeźwości w pobliskich jednostkach Policji.

Działania Yanosik, Policji oraz firmy Screen Network S.A. rozpoczną się 30 grudnia 2024 roku i potrwają do 15 stycznia 2025 roku. Okres ten jest wybrany nieprzypadkowo. W tym czasie odbywają się imprezy sylwestrowe, a także karnawałowe, które sprzyjają spotkaniom towarzyskim, niekiedy z dodatkiem napojów alkoholowych.

W tym okresie można spodziewać się wzmożonych kontroli drogowych, w trakcie których funkcjonariusze będą sprawdzać stan trzeźwości kierowców oraz reagować na wszelkie niezgodne z przepisami zachowania.

Ponadto, działania edukacyjno-informacyjne będą promowane za pośrednictwem Internetu, mediów społecznościowych, a także dedykowanych spotów, wyświetlanych na ekranach LED w całej Polsce, przez firmę Screen Network S.A..

Yanosik przygotował dla użytkowników swojego systemu także inną formę aktywizacji – mogą oni sprawdzić swoją wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego w aplikacji.

„Myśl Trzeźwo” i sprawdź swoją wiedzę o bezpiecznej jeździe w quizie Yanosik

W ramach akcji „Myśl Trzeźwo” użytkownicy systemu Yanosik otrzymają zaproszenie do udziału w specjalnym quizie, który zawiera pytania dotyczące trzeźwości i prowadzenia pojazdu, a także te z zakresu przepisów ruchu drogowego, opracowane we współpracy z Policją.

Nasz quiz edukacyjny, w ramach akcji „Myśl Trzeźwo”, rokrocznie cieszy się dużym zainteresowaniem kierowców, korzystających z Yanosik. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad 59 tysięcy użytkowników, z czego prawie 21 tysięcy zdało test i aż 83% z nich zrobiło to za pierwszym razem. Ogromnie cieszy nas to, że quiz, który stanowi także pewną formę rozrywki, wspiera edukację i poprawia poziom wiedzy polskich kierowców na temat bezpiecznej jazdy. Liczba osób, zdających test za pierwszym razem, jest większa z roku na rok, co potwierdza, że świadomość względem przepisów i odpowiedzialności za kółkiem także wzrasta – informuje Sandra Silbernagel, Yanosik

Na tych, którzy udzielą w 100% poprawnych odpowiedzi, będą czekać dedykowane Certyfikaty Odpowiedzialnego Kierowcy oraz inne nagrody, a także dodatkowe punkty i nakładka na avatar, w ramach grywalizacji w aplikacji Yanosik.

Uwaga! Quiz będzie dostępny wyłącznie w momencie, w którym samochód znajduje się na postoju, a prędkość jazdy jest równa 0 km/h.

Nie masz pewności czy możesz jechać? Sprawdź swój stan trzeźwości!

Każdy kierowca, który nie jest pewny swojego stanu trzeźwości, powinien sprawdzić go zanim wsiądzie za kółko. Może to zrobić samodzielnie, za pomocą alkomatu lub w pobliskiej jednostce policji całkowicie bezpłatnie.

Zjawisko tzw. nieświadomej nietrzeźwości jest dość powszechne po imprezach okolicznościowych, którym towarzyszył alkohol. Kierowca, mimo swojego dobrego samopoczucia, może mieć wciąż alkohol w organizmie, co będzie powodować zaburzenia czasu reakcji i postrzegania.

Policjanci, co roku zatrzymują większą liczbę kierowców pod wpływem alkoholu w czasie sylwestra i początku nowego roku. Zgodnie z archiwum dziennych statystyk Polskiej Policji, 31 grudnia 2023 roku zatrzymano 179 kierujących po spożyciu alkoholu, 1 stycznia 2024 roku ta liczba wzrosła już do 356.

Jakie są kary w 2024 roku za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu?

Zgodnie z przepisami, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu wiąże się z poważnymi konsekwencjami. W przypadku jazdy w stanie po użyciu alkoholu, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Natomiast kierowanie w stanie nietrzeźwości skutkuje co najmniej 3-letnim zakazem prowadzenia pojazdów, a także może wiązać się z karą pozbawienia wolności do 2 lat. Dodatkowo, jeśli mimo sądowego zakazu kierowca ponownie usiądzie za kierownicą pod wpływem alkoholu, grozi mu dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Od 14 marca 2024 roku obowiązują także nowe przepisy w kwestii nietrzeźwych kierujących. Zgodnie z nimi, konfiskata pojazdu ma być nakładana obligatoryjnie wobec kierowcy z zawartością 1,5 promila alkoholu i więcej oraz gdy kierujący będzie miał ponad 1 promil alkoholu i spowoduje wypadek. Natomiast decyzją sądu, konfiskata może zostać orzeczona wobec kierowcy, który spowodował wypadek, ale w wydychanym powietrzu wykryto u niego ponad 0,5 promila alkoholu.

Ponadto, osoby prowadzące w stanie nietrzeźwości muszą liczyć się z wysokimi karami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, niezależnie od innych kar.