45. Bieszczadzki Wyścig Górski rozpocznie sezon 2019 Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Tegoroczna edycja rozgrywek liczyć będzie 16 rund, odbywających się podczas ośmiu wyścigowych weekendów.
Zawody mają 40– letnią historię, w pierwszej edycji zwyciężyła późniejsza legenda polskiego sportu samochodowego, Marian Bublewicz.
Zobacz także:
Trasa Zaluż – Wujskie- Tyrawa Wołoska w Górach Słonnych, jako jedna z dwóch w Polsce umożliwia ściganie się zarówno tzw. samochodów „z dachem” jak i wyścigowych bolidów. Ze względu na jej walory organizator Automobilklub Małopolski Krosno może organizować tu nie tylko krajowy czempionat, ale także zawody międzynarodowe Światowej Federacji Samochodowej: FIA IHCC (FIA Międzynarodowy Puchar w Wyścigach Górskich) i FIA EHC (FIA Mistrzostwa Europy Strefy Centralnej w Wyścigach Górskich).
Od ponad 10 lat Bieszczadzki Wyścig Górski jest także eliminacją Mistrzostw Słowacji (MSR). Częścią wyścigu będą także zmagania samochodów historycznych, zarówno w mistrzostwach krajowych jak i międzynarodowych. Po raz kolejny więc podczas Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego przeprowadzanych będzie aż siedem klasyfikacji: FIA IHCC, FIA CEZ, FIA CEZ Historic, GSMP, GSMP Historyczne, MSR, MSR Historyczne.
Zapewnia to sporą, przekraczającą 90 zgłoszeń frekwencję kierowców, różnorodność startujących pojazdów jest ogromną atrakcją dla tysięcy kibiców obserwujących wyścigi.
45. Bieszczadzki Wyścig Górski rozpocznie się w piątek 10 maja organizowanym na Rynku w Sanoku Międzynarodowym Bieszczadzkim Piknikiem Motoryzacyjnym. Jedną z atrakcji dla kibiców będzie możliwość obserwowania Badania Kontrolnego zgłoszonych do startu samochodów.
Na Rynku staną zabytkowe samochody, w tym kolekcja zabytkowych autobusów Autosan, odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
O godz. 17:30 na scenie wystąpią mażoretki z grupy Avanti a o godz. 18:30 zagra zespół Yellow Horse. Tego samego dnia o godz. 19.30 przez centrum miasta przejdzie parada zawodników, którzy wraz z zespołami uczestniczyć będą w uroczystej paradzie i oficjalnym otwarciu zawodów.
W sobotę 11 maja odbędą się dwa podjazdy wyścigowe GSMP (1. i 2. runda) i MSR, dzień później dwa podjazdy wyścigowe dla wszystkich klasyfikacji).
Robert Szelc, Prezes Automobilklubu Małopolskiego Krosno, szef Komitetu Organizacyjnego 45 Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego: Cieszymy się, że po raz kolejny bieszczadzkie wyścigi górskie są eliminacjami nie tylko w polskich i słowackich klasyfikacjach, ale tez międzynarodowych. To ogromne wyróżnienie ze strony FIA, ale też docenienie naszego profesjonalizmu i zaangażowania ponad 300 osób, które uczestniczą w przygotowaniach i realizacji wyścigów. Pragnę podziękować za współpracę samorządom Podkarpacia, z którymi od lat współpracujemy, automobilklubom z całej Polski, które wspierają nas przy tym bardzo trudnym przedsięwzięciu, wszystkim służbom oraz mediom promującym i relacjonującym zawody.
Staramy się, żeby nasze wyścigi były z roku na rok coraz bardziej atrakcyjne dla kibiców; stąd też weekendowy rodzinny Piknik Motoryzacyjny w Sanoku i Wujskiem oraz tegoroczna nowość: Virtual Hill Climb Cup, cykl zawodów na symulatorach, podczas których kibice będą mogli spróbować swoich siła na realnie odwzorowanych trasach wyścigów górskich. Szczegóły znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej www.automalop.pl, www.zaluz.cba.pl.
Trasa 45 Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego liczy 4688 m, różnica wzniesień wynosi 271 metrów. Rekordzistą od 2016 pozostaje Vaclav Janik (Norma 20 F) z czasem 2.13,614 min.
Przewodniczącym Zespołu Sędziów Sportowych będzie Mirek Nezval z Czech, w skłąd ZSS wejdą także Boris Kočergin (Słowacja) i Łukasz Biegus. Obserwatorem FIA po raz kolejny będzie Sanjin Paro (Chorwacja), obserwatorem PZM Bogusław Piątek, a Dyrektorem Wyścigu – Marcin Fiejdasz.
Relacja z pierwszych dwóch rund sezonu GSMP, Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego, będzie można oglądać na antenie Motowizji już 17 maja o godzinie 20:40.
Fot.: Agencja UMA Agnieszka Wołkowicz