WYJAZD NA FERIE CZYLI W KTÓRYCH KRAJACH NA JAKICH OPONACH

opony1

Ferie zimowe są często okazją do wyjazdów na narty, a wybór dużej części polskich amatorów sportów zimowych pada na ośrodki narciarskie za granicą. Wiąże się to zwykle z podrożą samochodem w trudnych warunkach zimowych.

Wiadomo, że w takiej sytuacji najlepiej zaopatrzyć się w opony zimowe, aczkolwiek reguły dotyczące obowiązku ich używania są różne niemal w każdym kraju europejskim.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

OPONY


 

Aby zaoszczędzić polskim kierowcom ryzyka łamania prawa, rezulteo przedstawia listę przepisów obowiązujących w krajach, które zwykli odwiedzać zimą.

Andora. nie posiada żadnej reglamentacji dotyczącej stosowania opon zimowych. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, a nawet obowiązkowe w miejscach wskazanych odpowiednim znakiem drogowym.

opony2

Austria. Opony zimowe są tu obowiązkowe od 1 listopada do 15 kwietnia, a minimalna głębokość bieżnika wymagana w tym okresie wynosi 4 mm. W wyjątkowych sytuacjach (droga trwale ośnieżona), dopuszczalne jest również używanie opon letnich z łańcuchami zamieszczonymi na co najmniej dwóch kołach napędowych.

W przypadku nieprzestrzegania prawa, kierowca naraża się na grzywnę w wysokości 5000 euro. Opony z kolcami są dozwolone od 1 października do 31 maja przy prędkości nie przekraczającej 80 km/h na zwyklej drodze i 100 km/h na autostradzie. Długość kolców nie może przekraczać 2 mm, a naklejka wskazująca ich obecność jest obowiązkowa.

Belgia. Nie ma obowiązku montowania opon zimowych. Łańcuchy śniegowe są dozwolone przez cały rok, natomiast opony z kolcami od 1 listopada do 31 marca (wiąże się to z ograniczeniem prędkości do 60 km/h na zwykłych drogach i do 90 km/h na drogach ekspresowych i autostradach). Naklejka informująca o ich obecności jest obowiązkowa. Istnieje również ograniczenie dotyczące wskaźnika prędkości: stosowanie opon zimowych o wskaźniku prędkości niższym od 120 km/h jest zabronione od 1 kwietnia do 30 października.

Czechy. Opony zimowe są obowiązkowe w Czechach od 1 listopada do 31 marca w warunkach zimowych lub gdy wskazuje na to znak drogowy. Opony te muszą posiadać rowki o minimalnej głębokości 4 mm. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, a nawet obowiązkowe na drogach oznaczonych odpowiednim znakiem. Używanie opon z kolcami jest zabronione

Dania. W Danii nie ma obowiązku stosowania opon zimowych. Dozwolone są łańcuchy śniegowe, podobnie jak opony kolcowane, których można używać od 1 listopada do 15 kwietnia.

Francja. Nie ma obowiązku posiadania opon zimowych, z wyjątkiem niektórych dróg wskazanych odpowiednim znakiem. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, a nawet obowiązkowe na drogach oznaczonych znakiem B26. Są uznawane za zimowe jedynie opony posiadające symbol M+S.

opony3

Używanie opon kolcowanych jest dozwolone od 11 grudnia do ostatniej niedzieli marca, pod warunkiem ograniczenia prędkości do 90 km/h. Jeżeli stosowane przez nas opony zimowe posiadają niższy indeks prędkości od homologowanego, obowiązkowe jest również umieszczenie na desce rozdzielczej naklejki informującej innych kierowców o maksymalnej prędkości, z jaką samochód może się poruszać.

Hiszpania. W Hiszpanii opony zimowe nie są obowiązkowe. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, a nawet obowiązkowe w przypadku dróg oznakowanych odpowiednim znakiem. Opony kolcowane są dozwolone o ile długość kolców nie przekracza 2 mm.

Holandia. Holandii opony zimowe nie są obowiązkowe, a łańcuchy śniegowe i opony kolcowane zabronione.

Litwa. Opony zimowe obowiązują na Litwie od listopada do marca. Dozwolone są łańcuchy śniegowe. To samo dotyczy opon kolcowanych, których stosowanie jest dozwolone od 1 listopada do 10 kwietnia.

Luksemburg. Opony zimowe są w tym kraju obowiązkowe w przypadku jazdy po drogach pokrytych śniegiem. Łańcuchy śniegowe są dozwolone. Jeśli chodzi o opony z kolcami, są one również dozwolone od 1 grudnia do 31 marca. Podczas jazdy na tego typu oponach, prędkość pojazdu nie może przekraczać 60 km/h (90 km/h na autostradzie), a ich obecność musi być zasygnalizowana odpowiednią naklejką.

Niemcy. Stosowanie opon zimowych oznakowanych symbolem 3PMSF jest obowiązkowe w tzw. warunkach zimowych. Opony posiadające oznaczenie M+S (bez symbolu 3PMSF) są w tych warunkach tolerowane, jeśli zostały wyprodukowane przed 1 stycznia 2018 roku. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, a nawet obowiązkowe w przypadku dróg odpowiednio oznakowanych. Opony z kolcami są na terenie Niemiec zakazane, z wyjątkiem kilku miejscowości położonych w pobliżu granicy z Austrią.

opony4

Portugalia Nie ma obowiązku montowania opon zimowych. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, a opony kolcowane zabronione.

Rosja. Opony zimowe są obowiązkowe w Rosji od grudnia do lutego. Opony kolcowane i łańcuchy śniegowe są dozwolone.

Słowacja. Opony zimowe są tu obowiązkowe w tzw. warunkach zimowych, a sezon zimowy trwa tu od 15 listopada do 31 marca. Opony z kolcami są zabronione, a łańcuchy śniegowe dozwolone.

Szwajcaria. Pomimo braku konkretnych przepisów dotyczących opon zimowych, zaleca się tu posiadanie wyposażenia dostosowanego do warunków atmosferycznych. W związku z tym, jeśli samochód blokuje drogę z powodu braku właściwego ogumienia, jego kierowca ryzykuje karą grzywny.

Łańcuchy śniegowe są dozwolone, a nawet obowiązkowe na drogach oznakowanych odpowiednimi symbolami, natomiast opony z kolcami są dozwolone w okresie od 1 grudnia do 30 kwietnia. Prędkość samochodu jadącego na oponach kolcowanych nie powinna przekroczyć 80 km/h. Jazda po autostradzie na tego typu oponach jest zabroniona, z wyjątkiem autostrad A13, między Thusis i Mesocco, oraz A2 między Airolo i Götschen.

Szwecja. Opony zimowe są obowiązkowe w warunkach zimowych od 1 grudnia do 31 marca a głębokość ich bieżnika nie może być mniejsza od 3 mm. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, podobnie jak opony z kolcami, od 1 października do 15 kwietnia, z wyjątkiem niektórych dzielnic Sztokholmu, Uppsali i Göteborga.

Wielka Brytania. Nie ma wymogu stosowania opon zimowych w Wielkiej Brytanii, ale są one zalecane na obszarach, na których często pada śnieg. Łańcuchy śniegowe są dozwolone na drogach pokrytych śniegiem lub lodem.

Włochy. Przepisy dotyczące zakładania opon zimowych we Włoszech zmieniają się w zależności od regionu. Generalnie są one obowiązkowe od 15 listopada do 15 kwietnia. Opona oznaczona symbolem M+S uważana jest za zimową. Łańcuchy śniegowe są nie tylko dozwolone, ale także stanowią alternatywę dla opon zimowych.

Opony kolcowane są dozwolone od 15 listopada do 15 marca, pod warunkiem ograniczenia prędkości pojazdu do 90 km/h na drodze i do 120 km/h na autostradzie. Długość kolców nie może przekraczać 1,5 mm, a błotniki są obowiązkowe.

rezulteo