WAKACJE: BEZPIECZNA JAZDA Z PASAŻEREM

R_MG_7047

Aby wakacyjna podróż – ta zaplanowana i ta w nieznane – była fantastycznym doświadczeniem i zostawiła same tylko pozytywne wspomnienia, warto w drodze przestrzegać kilku reguł. Z okazji niedawnego obchodzonego dnia Bezpiecznego Kierowcy spojrzeliśmy na temat podróżowania z pasażerem właśnie pod kątem bezpieczeństwa.

Na bezpieczeństwo kierowcy ma wpływ kilka czynników – wiek, płeć, pora dnia oraz… liczba pasażerów.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Wyniki badania Johns Hopkins School of Public Health oraz dane pochodzące z trzech amerykańskich źródeł – Fatality Analysis Reporting System, Nationwide Personal Transportation Survey oraz General Estimates Systems świadczą o tym, że kierowcy w wieku lat 30-59 zdecydowanie zyskują na bezpieczeństwie jeżdżąc z pasażerami.

Wiadomo, że pisanie SMS-ów, odbieranie telefonów, korzystanie z aplikacji na smartfonach, czy jazda po nieprzespanej nocy zwiększają niebezpieczeństwo śmiertelnych wypadków. Ryzyko jest też większe gdy kierowca jest mężczyzną. Obecność pasażera poprawia bezpieczeństwo jazdy. Być może wynika to z faktu, że w czasie jazdy z pasażerem nie mamy potrzeby korzystać z innych, zapośredniczonych form kontaktów jak chociażby SMS-y. Wożenie pasażerów zamiast pustego powietrza wydaje się w związku z tym naprawdę ciekawą i w dodatku bezpieczną alternatywą dla samotnej podróży.

Jeśli te argumenty nas przekonują warto rozważyć rejestrację na platformie typu car-sharing. Z idei autostopu i potrzeby bezpieczeństwa wyrósł pomysł na wspólne przejazdy, które w przeciwieństwie do autostopu są zdecydowanie bezpieczniejsze. Pasażerowie i kierowcy nie są dla siebie anonimowi. Posiadają konta na platformie BlaBlaCar, które są weryfikowane za pomocą numeru telefonu komórkowego. Aby budować zaufania, zarówno kierowcy, jak i pasażerowie, po zakończonej podróży, wystawiają sobie wzajemną ocenę, która jest widoczna dla innych. Dzięki temu każdy pasażer i kierowca wie, jakie oceny otrzymał wcześniej dany użytkownik i może zdecydować czy chce z tą osobą podróżować.

Dzięki opisom na kontach można dobrać towarzysza podróży według swojego klucza. Można wybrać zarówno osobę o podobnych jak i – dla odmiany – zupełnie różnych od naszych zainteresowaniach, upodobaniach, poziomie rozmowności czy umiłowaniu do muzyki. Nazwa serwisu BlaBlaCar pochodzi właśnie od poziomu rozmowności danej osoby (status „Bla” to osoby małomówne, a „BlaBlaBla” – bardzo rozmowne).

Niektóre panie obawiają się podróży z mężczyznami i wolą podróżować w towarzystwie innych pań. Platforma daje im możliwość zaznaczenia takiej opcji i wyświetla tylko oferty, spełniające pożądane kryteria. Daje to paniom poczucie bezpieczeństwa i niweluje obawy związane z taką podróżą.