VOLVO: WIEMY GDZIE POWSTANIE NOWA FABRYKA W USA

Volvo S60

Volvo Cars zbuduje kolejną fabrykę. Powstanie ona w amerykańskim Ridgeville w Karolinie Południowej. Będzie to piąty obiekt produkcyjny Volvo Car Group.

Dzięki tej inwestycji marka staje się globalnym graczem, który już za kilka lat ma podnieść swoją sprzedaż z 500 do 800 tysięcy aut rocznie.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Po szczegółowej analizie, Volvo uznało, że najlepszym miejscem na budowę zakładu będzie Ridgeville. Inwestycja będzie opiewać na przeszło 500 mln USD. Prace budowlane rozpoczną się jesienią 2015, a pierwsze pojazdy zjadą z linii produkcyjnej już za 3 lata. Nowy zakład ma wytwarzać około 100 000 samochodów rocznie, co ma odpowiadać zapotrzebowaniu tamtejszego rynku.

Skrócenie łańcucha dostaw

Fabryka ma na celu dostosowanie możliwości produkcyjnych do potrzeb kluczowych rynków. Posiadając dwie fabryki na terenie Europy, dwie w Azji i jedną w Stanach Zjednoczonych, Volvo znacznie uprości i skróci łańcuch dostaw swoich aut. W nowym obiekcie będą powstawały modele Volvo najnowszej generacji, bazujące na płycie podłogowej SPA. Firma Volvo obecna jest na tym rynku od 1955 r., ale przez wiele lat zaopatrywała rynek amerykański samochodami importowanymi z Europy.

Nowa fabryka dostosuje ofertę Volvo do zwyczajów zakupowych Amerykanów, którzy preferują zakup aut z tzw. stocku, a kluczowym czynnikiem jest dla nich czas realizacji transakcji, który przy lokalnej obecności zakładu produkcyjnego będzie znacznie skrócony.

– Nowa pozycja w branży producentów samochodów o zasięgu globalnym oraz kompletne odnowienie gamy modelowej planowane na najbliższe lata są fundamentem dla wzrostu sprzedaży naszych pojazdów – powiedział Håkan Samuelsson, prezes Volvo Car Group.

Nowe miejsce na mapie Volvo

Jak podkreśla Lex Kerssemakers, odpowiadający za rynek USA: Budowa zakładu produkcyjnego w Stanach Zjednoczonych pokazuje, jak istotny to dla nas rynek. Sprzedaż Volvo w USA ma kluczowe znaczenie dla globalnego wyniku marki. Decyzja o wyborze Ridgeville podyktowana była dogodnym dostępem do licznych portów obsługujących transport międzynarodowy, obecną infrastrukturą, dobrym dostępem do świetnie wykwalifikowanej siły roboczej z doświadczeniem w produkcji z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii oraz sprzyjającym środowiskiem biznesowym.

Z inwestycji są także zadowolone władze Karoliny Południowej. Nowa inwestycja oznacza utworzenie 4000 nowych miejsc pracy i korzystnie wpłynie na gospodarkę tego stanu.