VOLVO: SZWEDZKIE RODZINY A ROZWÓJ AUT AUTONOMICZNYCH

volvo-auton-te1

W ubiegłym roku Volvo Cars ogłosiło rozpoczęcie jednego z najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów jazdy autonomicznej – programu Drive Me.

Obecnie szwedzki producent robi kolejny krok w tym kierunku. Do etapu testowania samochodów na drogach publicznych dołączają dwie rodziny z Göteborga.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Rodzina Hainów i Simonovskich wyjedzie, przystosowanymi do jazdy autonomicznej, SUV-ami Volvo XC90 na drogi publiczne Goeteborga. Samochody te wyposażone są w najnowsze systemy wspomagania kierowcy, a także szereg kamer i czujników, które pozwolą na monitorowanie zachowania pasażerów, jak również samochodu i jego otoczenia.

Inżynierowie Volvo przez cały czas będą monitorować codzienne użytkowanie samochodu, podczas dojazdu do pracy, odbierania dzieci ze szkoły czy wyjazdu na zakupy. Pozwoli to zebrać dane dotyczące funkcjonalności obecnych rozwiązań i ustalić kierunki dalszego rozwoju programu Drive Me.

volvo-auton-te2

– To fantastyczne uczucie być częścią projektu Drive Me. Naszym uczestnictwem przyczyniamy się do rozwoju technologii, która pewnego dnia uratuje ludzkie życie – mówi 45-letni Alex Hain.

Volvo Cars planuje stworzyć w pełni autonomiczny samochód do 2021 roku. A zebrane, w ramach projektu dane z pewnością odegrają kluczową rolę w rozwoju technologii tych pojazdów.

– Drive Me jest dla Volvo bardzo ważnym projektem badawczo- rozwojowym. Mamy nadzieję, że zaangażowanie w program rodzin pomoże nam uzyskać informacje, dzięki którym będziemy mogli dostosować technologię do warunków życia codziennego. Tak, aby do 2021 roku zaoferować naszym klientom maksymalnie funkcjonalny i bezpieczny w pełni autonomiczny samochód – mówi Henrik Green, Senior Vice President Działu R&D Volvo Cars.

Program Drive Me obejmuje testowanie samochodów na różnych poziomach zaawansowania technologii: od systemów wspomagania kierowcy aż do w pełni autonomicznej jazdy. Podczas pierwszych etapów kierowcy przez cały czas będą trzymali ręce na kierownicy i będą nadzorować zachowanie samochodu na drodze. Na kolejnych etapach przejdą potrzebne szkolenia, które przygotują ich do poprowadzenia coraz bardziej zaawansowanych technologicznie pojazdów.

volvo-auton-te3

Oczywiście priorytetem w Projekcie Drive Me jest bezpieczeństwo wprowadzanych rozwiązań, co w przypadku szwedzkiego producenta nikogo nie powinno dziwić. Dlatego początkowo testy odbywać będą się w kontrolowanych warunkach pod nadzorem eksperta bezpieczeństwa Volvo Cars. Żadna technologia nie zostanie wprowadzona, jeżeli pojawi się choćby cień wątpliwości w kwestii jej bezpieczeństwa. Marka rozwija technologię jazdy autonomicznej z tą samą dokładnością, która pomogła mu w osiągnięciu pozycji producenta najbezpieczniejszych samochodów na świecie.

Rodzina Hainów to Alex i Paula (45 lat) oraz dwie córki Filippa (17) oraz Smilla (14). Hainowie jako pierwsi zostali wybrani do wzięcia udziału w programie Drive Me. Następnie dołączył do nich Sasko Simonovski (44) razem z żoną Anną (41) i dziećmi Elinem (10) i Williamem (8).

Na początku przyszłego roku do testowania samochodów dołączą trzy kolejne szwedzkie rodziny, a w ciągu najbliższych czterech lat zaangażowanych ma zostać nawet 100 osób.

volvo-auton-te5