Volvo Cars uruchomi jeszcze w tym w roku montaż samochodów w Indiach. Umożliwi to firmie dalszy rozwój w szybko rozwijającym się segmencie samochodów premium w tym kraju.
Montownia będzie się mieścić niedaleko Bangalore, a produkowane będą tu głównie modele bazujące na modularnej architekturze SPA Volvo.
Zobacz także:
Pierwszym modelem montowanym w tej fabryce będzie SUV premium, XC90. O kolejnych modelach, które będą powstawać w tej montowni, Volvo powiadomi w późniejszym terminie.
Przygotowując uruchomienie montowni, Volvo Cars współpracuje z Volvo Group, wytwórcą aut ciężarowych, autobusów i maszyn budowlanych, wykorzysta także istniejącą infrastrukturę i licencje produkcyjne Volvo Group pod Bangalore. Nie planuje się ujawnienia żadnych innych detali z zakresu kontraktowego czy finansowego.
– Jestem zadowolony, że już w tym roku będziemy mogli rozpocząć sprzedaż aut Volvo ‘Made in India’. Uruchomienie montowni w Indiach to ważny krok dla Volvo Cars, bo mamy na celu zwiększenie sprzedaży na tym szybko rozwijającym się rynku, by w nadchodzących latach podwoić nasz udział w rynku w segmencie aut premium – powiedział Håkan Samuelsson, prezydent i dyrektor generalny Volvo Cars.
– Jesteśmy zachwyceni, mogąc ogłosić, że uruchamiamy montaż. To oznaka poważnego zaangażowania firmy w Indiach – dodał Tom von Bonsdorff, dyrektor generalny Volvo Auto India.
Decyzja Volvo o rozpoczęciu montowania aut w Indiach i sprzedawanie samochodów „Made in India” świetnie się wpisuje w identycznie nazywającą się inicjatywę rządu indyjskiego, którą wdraża od kilku lat, a która ma na celu podkreślanie i promowanie produktów powstałych w Indiach.
Indyjski rynek aut premium jest wciąż relatywnie mały, ale prognozy mówią o jego gwałtownym rozroście w nadchodzących latach. Obecnie Volvo ma niemal 5-procentowy udział w rynku premium i ma zamiar do 2020 r. podwoić tę wartość. W roku 2016 Volvo sprzedało w Indiach przeszło 1400 aut, o 24 proc. więcej niż rok wcześniej.
Wzrost sprzedaży rok do roku w pierwszych miesiącach roku 2017 wyniósł przeszło 35 proc.