W samochodach z nowego rocznika modelowego Volvo planuje wprowadzić dwie istotne aktualizacje oprogramowania dla modeli XC40, EX40, EC40, S60, V60, V60 Cross Country, V90 oraz V90 Cross Country.
Odświeżoną obsługę systemu infotainment oraz ultraszybki procesor Snapdragon Cockpit Platform firmy Qualcomm Technologies zyska cała gama modelowa. Dzięki temu obsługa systemu stanie się znacznie szybsza, a interfejs bardziej responsywny. Dodatkowo, modele EX30, EX40 i EC40 w Europie zyskają usługę Plug & Charge, sprawiającą, że proces ładowania będzie jeszcze bardziej płynny.
Zobacz relacje:
FORD: NOWY, ELEKTRYCZNY EXPLORER SAM ZAPLANUJE PODRÓŻ
Volvo Car UX: zaprojektowany, aby być bezpiecznym i dopasowanym do kierowcy
Volvo dąży do upraszczania skomplikowanych rzeczy, opierając swoją pracę na danych i opiniach klientów. To właśnie ta filozofia stoi za nowoczesnym doświadczeniem użytkownika Volvo Car UX, które można już zobaczyć w modelach EX30, EX90 oraz nowym XC90.
System został zaprojektowany tak, aby zapewniać bezpieczny i przyjemny sposób interakcji z centralnym ekranem systemu infotainment. Jest bardziej intuicyjny i dostosowuje ekspozycję aplikacji do preferencji użytkownika. Dodatkowo, został także wyposażony w kilka wbudowanych usług Google.
Zmiany obejmują umieszczenie najczęściej używanych aplikacji i funkcji, takich jak nawigacja, multimedia oraz telefon, na ekranie głównym, co daje do nich szybszy dostęp. Podobnie, pasek kontekstowy zmienia to, co widzi kierowca, w zależności od sytuacji i wyświetla ostatnio używane aplikacje. Zaktualizowany został również wyświetlacz kierowcy, umieszczony tuż za kierownicą – teraz oferuje większy i bardziej przejrzysty widok nawigacji. Od tego roku wszystkie wymienione modele będą wyposażone w nowy Volvo Car UX. Co więcej, Volvo udostępni go również milionom samochodów Volvo z system Google poprzez, przesłaną zdalną aktualizację oprogramowania OTA (Over the Air). W 2025 roku około 2,5 miliona klientów na całym świecie otrzyma aktualizację w samochodach Volvo.
Wprowadzając system nowej generacji Volvo Car UX w całej naszej gamie, dążymy do tego, aby każdy model Volvo — niezależnie od platformy i układu napędowego — oferował podobne wrażenia dla użytkownika, dając naszym klientom więcej możliwości. – mówi Erik Severinson, dyrektor ds. produktu i strategii w Volvo Cars i dodaje – Ta implementacja jest zgodna z naszą strategią ciągłego ulepszania samochodów za pomocą aktualizacji oprogramowania over-the-air i towarzyszy ambicji ciągłego inwestowania w całą gamę modelową
Szybszy, bardziej responsywny system infotainment.
Omawianą aktualizację kierowcy Volvo mogą kojarzyć z modeli EX90 i EX30. Procesor Snapdragon Cockpit Platform nowej generacji sprawia, że istniejący interfejs pokładowy oparty na Google Android Auto jest znacznie szybszy i bardziej responsywny. System pokładowy w tych modelach będzie ponad dwukrotnie szybszy od poprzedniego, z możliwością generowania grafiki nawet do 10 razy szybciej. Snapdragon Cockpit Platform zostanie również dodany do nowego modelu SUV XC90 w tym roku.
To zwiększenie mocy sprawia, że system infotainment działa bez opóźnień, wyświetlając właściwe informacje we właściwym czasie – co w zasadzie pomaga zmniejszyć rozproszenie uwagi kierowcy i zwiększa bezpieczeństwo jazdy. – mówi Anders Bell, dyrektor ds. inżynierii i technologii w Volvo Cars. – Dzięki poprawie łączności w samochodzie Qualcomm Technologies pomaga dostarczać naszym klientom jeszcze większą wartość. Obie firmy podzielają wizję samochodu definiowanego przez oprogramowanie, który zapewnia spersonalizowane, bardziej angażujące i stale aktualizowane doświadczenia w kabinie pojazdu.
Płynny proces ładowania
Wreszcie, Plug & Charge zostanie dodany do samochodów EX30, EX40 i EC40 w Europie w tym roku. Plug & Charge to system uwierzytelniania i rozliczeń, który upraszcza proces ładowania.
Dzięki Plug & Charge po prostu podjeżdżasz do kompatybilnej stacji ładowania, wysiadasz, podłączasz i możesz zająć się swoimi sprawami. A gdy wracasz, wszystko jest równie proste — system wszystko już za ciebie załatwił. – mówi Erik Severinson Plug & Charge jest konfigurowane i aktywowane bezpośrednio w samochodzie, a kompatybilne stacje ładowania można łatwo znaleźć za pomocą Google Maps na centralnym ekranie lub w aplikacji Volvo Cars. Po podłączeniu kabla stacja automatycznie rozpoznaje pojazd oraz przypisaną do niego metodę płatności. Ładowanie rozpoczyna się natychmiast, bez konieczności używania dodatkowych kart czy przechodzenia przez proces uwierzytelniania, a płatność jest realizowana w sposób płynny.