Drugie życie akumulatorom z autobusów elektrycznych postanowiło dać Volvo Buses w ramach współpracy ze Stena Property i BatteryLoop – spółką zależną Stena Recycling.
Baterie są wykorzystywane do magazynowania energii z OZE dla kompleksu mieszkaniowego Fyrklövern w Göteborgu.
Zobacz relacje:
Projekt to kolejny krok w rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym w elektromobilności. To już druga, podobna inicjatywa Volvo Buses.
– Volvo Buses jest liderem w dziedzinie elektromobilności. Naszym celem jest stworzenie czystego, cichego i wydajnego transportu publicznego. Ponowne wykorzystanie baterii z naszych autobusów pozwala nam lepiej zagospodarować zasoby przy jednoczesnym zmniejszeniu oddziaływania na klimat. Elektromobilność tworzy nowe systemy biznesowe o zamkniętym obiegu. Cieszy nas rozwój tej nowej działalności we współpracy ze Stena Property oraz Stena Recycling – stwierdza Håkan Agnevall, prezes Volvo Buses.
Ponowne wykorzystanie baterii z autobusów elektrycznych we współpracy ze Stena Property i Stena Recycling to już druga tego typu inicjatywa Volvo Buses. Producent zelektryfikowanych autobusów wdraża podobny projekt wspólnie z kilkoma partnerami w dzielnicy mieszkaniowej Viva w Göteborgu. Został on wyróżniony szeregiem nagród, w tym Sweden Green Building Award 2019 w kategorii „Przyjazny Środowisku Budynek Roku” (,,Environmental Building of the Year”).
– W Volvo Buses realizujemy strategię zrównoważonego rozwoju, w ramach której nie tylko dążymy do stworzenia zrównoważonego transportu publicznego, ale pracujemy również nad tym, aby cały nasz łańcuch wartości był zrównoważony. Jednocześnie tworzymy kolejną zachętę do zakupu autobusów elektrycznych w związku z nowym zastosowaniem baterii – komentuje Håkan Agnevall.
Na osiedlu Fyrklövern, należącym do Stena Property, ponownie wykorzystane baterie autobusowe będą ładowane energią z paneli fotowoltaicznych, zamontowanych na dachach budynków. Zostanie ona wykorzystana w miejscach publicznych, takich jak pralnie, a także do zasilania oświetlenia zewnętrznego. Gdy baterie nie będą już w stanie gromadzić energii, zostaną przesłane do Stena Recycling, która zajmie się ich recyklingiem.