VOLKSWAGEN: ZOBOWIĄZANIA NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA

Volkswagen Konzern erhöht seine Umweltziele: 45 Prozent weniger Umweltlasten bis 2025

Volkswagen zamierza przejąć w przemyśle samochodowym wiodącą rolę w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Nie chodzi jednak tylko o pojazdy niezanieczyszczające środowiska. Jego ochrona w procesie produkcji samochodów również odgrywa ważną rolę.

Koncern ma zamiar przyjrzeć się dokładnie całemu cyklowi życia samochodu – od surowców i produkcji energii po recykling.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

– W dziedzinie produkcji stawiamy sobie nowe, ambitne cele: do 2025 roku o kolejne 20 proc. zmniejszymy obciążenia koncernu Volkswagen dla środowiska. W stosunku do roku 2010 oznacza to o 45 proc. mniej wykorzystanej do produkcji samochodu energii, dwutlenku węgla, wody, rozpuszczalników i odpadów na każdy pojazd. Rozszerzamy pojęcie środowiska i zrównoważonego rozwoju. Musimy przyjrzeć się pod tym kątem całemu cyklowi życia auta – powiedział Matthias Müller, Prezes Zarządu Koncernu Volkswagen podczas rozpoczęcia konferencji Group Environmental Conference (GEC) w Wolfsburgu.

Koncern realizuje tym samym zalecenia Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju, w której zasiadają niezależni eksperci z różnych krajów. Doradzają oni Zarządowi Koncernu w kwestiach związanych z przebudową przedsiębiorstwa. Wśród prelegentów występujących na odbywającej się w Wolfsburgu konferencji koncernu poświęconej sprawom ochrony środowiska naturalnego był m.in. Georg Kell, założyciel UN Global Compact i rzecznik powołanej rok temu przez Volkswagena Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju.

Krytyczna i konstruktywna wymiana opinii jest ważna dla koncernu, by mógł odzyskać zaufanie utracone w wyniku kryzysu związanego z silnikami Diesla.

– Nasi klienci i społeczeństwo oczekują od nas działań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. To dobrze, że Volkswagen otwiera się i chce popatrzeć na siebie z zewnątrz. I to właśnie w sprawach środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju. Niecały rok temu nadaliśmy temu instytucjonalny charakter powołując w koncernie Radę ds. Zrównoważonego Rozwoju – podkreślił w swoim przemówieniu Matthias Müller.

– Volkswagen musi wykazać się wielkim zaangażowaniem, by ponownie znaleźć się na szczycie rankingu przedsiębiorstw kierujących się zasadami zrównoważonego rozwoju. Zajmowaliśmy tę pozycję w sierpniu 2015 roku. Z powodu skandalu związanego z emisją spalin zupełnie słusznie ją straciliśmy. Naszym wspólnym celem musi być teraz powrót na najwyższe pozycje w tabeli. Praca setek ekspertów do spraw środowiska w koncernie Volkswagen jest ważnym krokiem w tym kierunku – stwierdził Bernd Osterloh, Przewodniczący Rady Zakładowej Koncernu.

Od 1998 roku regularnie odbywają się konferencje, podczas których około 400 pełnomocników do spraw środowiska z całego koncernu dyskutuje na temat strategii, środków i projektów pozwalających Volkswagenowi rozwijać się zgodnie z zasadami równoważonego rozwoju.

– Koncern Volkswagen wdraża te zasady do łańcucha wartości, a inwestując w energię ze źródeł odnawialnych wnosi ważny wkład w przemiany w dziedzinie energii. Wykorzystamy tę konferencję do wprowadzenia takich zmian w koncernie, które umożliwią nam realizację naszych ambitnych celów – stwierdził Stephan Krinke, szef działu Środowisko i Zarządzanie Środowiskiem w koncernie Volkswagen.

Podczas konferencji Group Environmental Conference 2017 w ramach Mobile Life Campus w Wolfsburgu przedstawiono także liczne projekty dotyczące środowiska naturalnego oraz inicjatywy podejmowane w tej dziedzinie przez poszczególne marki koncernu.