Volkswagen dodaje kolejną odmianę z napędem na cztery koła do linii modeli ID.4. – ID.4 Pro 4MOTION.
Nowa wersja, bazująca na ID.4 Pro Performance, ma dwa silniki o łącznej mocy 265 KM i oferuje lepszą trakcję na mokrej i śliskiej nawierzchni. Do tej pory napęd na cztery koła był dostępny jedynie w topowej odmianie ID.4 – ID.4 GTX 4MOTION.
Zobacz także:
FORD: MUSTANG MACH-E Z PAKIETEM FOREST WHITE JUŻ W POLSCE
Dzięki dodatkowemu silnikowi przy przedniej osi nowa, mocniejsza odmiana Volkswagena ID.4 Pro przekazuje moment obrotowy na cztery koła. Wprowadziliśmy ID.4 Pro 4MOTION w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów. Jest on pozycjonowany między bazowymi wersjami, a topową, ID.4 GTX 4MOTION – wyjaśnia Silke Bagschik, odpowiedzialna za sprzedaż i marketing rodziny ID.
Napęd na cztery koła w ID.4 Pro 4MOTION poprawia trakcję, a także osiągi. Nowy model z dwoma silnikami i napędem 4×4 świetnie sprawdzi się np. przy holowaniu przyczepy towarowej lub do przewozu łodzi. Maksymalna masa przyczepy ID.4 Pro 4MOTION wzrosła w porównaniu z wersją Pro Performance o 200 kg – do 1400 kg (masa hamowana).
Układ napędowy Volkswagena ID.4 Pro 4MOTION. Dwa elektryczne silniki dostarczają łącznie 265 KM, co pozwala przyspieszać od 0 do 100 km/h w 6,9 s. Głównym źródłem napędu jest wzbudzony na stałe silnik synchroniczny z przetwornicą impulsową, umieszczony przy tylnej osi. Jego moc wynosi 204 KM, jest ona przenoszona na koła za pośrednictwem jednobiegowej przekładni. Zaletami silnika synchronicznego są duża gęstość mocy, wysoka sprawność i stała moc wyjściowa w szerokim zakresie obrotów. Oś przednia jest napędzana silnikiem asynchronicznym, który również jest wyposażony w przetwornicę impulsową. Moc silnika to 109 KM. Silniki asynchroniczne pozwalają na krótkotrwałe przeciążenia i mają niskie straty, dlatego idealnie nadają się do roli jednostki wspomagającej, która może być uruchamiana tymczasowo.
ID.4 Pro 4MOTION jest wyposażony w akumulator o pojemności netto 77 kWh, co zapewnia zasięg do 517 km (wg WLTP). Prędkość maksymalna jest ograniczona do 180 km/h, podobnie jak w odmianie GTX 4MOTION. Maksymalna moc ładowania jest identyczna jak w pozostałych modelach ID.4 – 135 kW. Na stacji o takiej mocy doładowanie akumulatora od 5 do 80 procent trwa 36 minut, co zwiększy zasięg o 337 km (wg WLTP).
Mierzące 4,58 m długości auto zostało zbudowane na platformie MEB. Dzięki temu przestrzeń dla pasażerów jest imponująca, ilość miejsca jest podobna jak w konwencjonalnych SUV-ach większych o segment. Zależnie od położenia oparć tylnej kanapy auto może pomieścić od 543 do 1575 l bagażu. Na liście opcji jest bardzo dużo najnowszej generacji systemów wspomagających kierowcę.
Strategia Way to Zero. Po wprowadzeniu na rynek wiosną 2021 roku ID.4 bardzo szybko stał się przebojem. Tylko w pierwszym kwartale 2022 roku Volkswagen dostarczył ponad 30 000 egzemplarzy, co oznacza, że co drugi elektryczny Volkswagen to właśnie ID.4. W 2021 roku do klientów trafiło 163 000 egzemplarzy ID.4, co uczyniło ten model najchętniej kupowanym elektrycznym autem Volkswagena i Grupy Volkswagen.
Samochody elektryczne z zakładów w Zwickau i Emden (Niemcy) powstają w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu dostaw i produkcji. W procesie produkcji emisja CO2 jest ograniczana w maksymalnym stopniu, a emisje, których nie da się uniknąć są kompensowane przez projekty offsetowe. A jeśli modele ID. są ładowane przy użyciu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, pozostają neutralne dla klimatu także podczas jazdy.
W Polsce nową wersję ID.4 można już zamawiać, ceny zaczynają się od 233 590 zł.