Na ten dzień dwie grupy praktykantów czekały od dawna. Ich prototypowe Golfy zadebiutowały podczas 37. zlotu miłośników GTI. Każdego roku dziesiątki tysięcy fanów samochodów przyjeżdża nad Wörthersee, aby wziąć udział w legendarnej imprezie.
Początkujący specjaliści Volkswagena prezentują swoje modele koncepcyjne szerokiej publiczności – Golfa GTI Next Level (zespół z Wolfsburga) i Golfa Varianta TGI Gmotion (praktykanci z Zwickau).
Zobacz także:
VOLKSWAGEN: PREMIERA NOWEJ TOPOWEJ WERSJI GOLFA GTI
Dwa wyjątkowe Golfy powstały w ciągu około dziewięciu miesięcy na podstawie pomysłów 29 uczniów z 12 wydziałów.
Przy projektowaniu elementów zewnętrznych i wewnątrz auta, uczennice i uczniowie zaprezentowali spore umiejętności rzemieślnicze, wykorzystali cyfrowe metody projektowania (CAD) i produkcji, takie jak technologia druku 3D. Zaprogramowali również aplikacje do sterowania niektórymi funkcjami samochodu przy pomocy smartfona lub tabletu.
– Podczas pracy nad wymarzonym Golfem uczniowie dowiadują się o złożoności procesu projektowania i produkcji samochodów oraz o wielu zagadnieniach związanych z przyszłym zawodem.
Zyskują także praktyczne doświadczenie w stosowaniu technologii cyfrowych oraz w zakresie systemów i łączenia samochodów z Internetem. Przy projektowaniu tak wyjątkowych samochodów wybieramy szczególnie zaangażowane młode talenty i dajemy im możliwość uczenia się od doświadczonych kolegów już na wczesnym etapie kształcenia zawodowego – mówi Andreas Strutz, szef Kształcenia Zawodowego marki Volkswagen.
W tym roku projekt był wspierany przez działy projektowania, rozwoju technicznego, pilotażowy, produkcję części z tworzyw sztucznych, lakiernię i centrum multimedialne.
Premiera nr 1: Golf GTI Next Level
Golf GTI Next Level jest napędzany przez 2,0-litrowy silnik benzynowy o mocy 302 kW/411 KM, który współpracuje z 7-biegową, dwusprzęgłową przekładnią. Koncepcyjne GTI jest pomalowane standardowymi lakierami: biało- srebrnym metalizowanym i czarnym (z tyłu). Folia w kontrastowych kolorach jest nałożona na lakier. Podobnie jak elementy nadwozia, takie jak – na przykład – dyfuzor i wewnętrzne części kutych aluminiowych kół, okleiny są malowane ręcznie.
Premiera nr 2: Golf Variant TGI Gmotion
14 uczniów z Volkswagen Sachsen prezentuje Golfa Varianta Gmotion z 1,5-litrowym silnikiem o mocy 96 kW/131 KM zasilanym gazem ziemnym i współpracującym z 7-biegową, dwusprzęgłową przekładnią. W tym aucie napęd jest przenoszony na cztery koła. Pod okiem specjalistów z Volkswagena uczniowie z fabryki samochodów w Zwickau, fabryki silników w Chemnitz i Szklanej Manufaktury w Dreźnie opracowali samochód studyjny, który łączy sportowy charakter, elegancję i możliwości terenowe.