Jesienią 2020 roku zmianom poddano Tiguana, teraz przyszedł czas na wersję z większym rozstawem osi – Tiguana Allspace.
Od rozpoczęcia produkcji wersji wydłużonej w 2017 roku na świecie sprzedano już około 1,5 miliona egzemplarzy Tiguana Long Wheel Base (LWB). W Europie wersja ta jest oferowana jako Tiguan Allspace, która na życzenie może zostać wyposażona w trzeci rząd siedzeń – to szczególna opcja w tej klasie samochodów.
Zobacz relacje:
Wcześniej duże zmiany techniczne i stylistyczne przeszedł Tiguan, teraz na rynku pojawia się nowy Tiguan Allspace – ze zmianami w wyglądzie nadwozia, z zestawem cyfrowych wskaźników w kabinie, nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, w nowych wersjach wyposażenia i z systemem wszechstronnej komunikacji z otoczeniem.
Nie zmieniły się jego możliwości przewozowe – w wersji pięcioosobowej bagażnik ma pojemność od 760 do 1.920 litrów, w odmianie siedmioosobowej jest to wciąż 700 do 1.755 litrów. Opcjonalne fotele numer 6 i 7 można składać tak, jak siedzenia i oparcie kanapy w drugim rzędzie. Fotele w trzecim rzędzie po złożeniu znikają w podłodze tworząc równą powierzchnię.
Do wyboru są trzy silniki TSI i dwa TDI. Wybrać można 7-biegową dwusprzęgłową przekładnię (opcja lub seryjna w niektórych wersjach wyposażenia), która przełożenia zmienia szybko i w optymalnym momencie. Dobrą trakcję zapewnia z kolei opcjonalny napęd na cztery koła (4MOTION).
Z powodu zmian stylistycznych, zwłaszcza z przodu, nadwozie Tiguana Allspace jest dłuższe o 22 mm (jego długość wynosi 4.723 mm); nie zmieniły się natomiast wymiary wnętrza. Zmieniona została osłona chłodnicy oraz nadano nowy kształt świateł. Po raz pierwszy Tiguana Allspace można zamówić z adaptacyjnymi matrycowymi reflektorami IQ.LIGHT w technologii LED. Inną nowością z zakresu oświetlenia są kierunkowskazy, których diody zapalają się kolejno dając specjalny, atrakcyjny wizualnie efekt. Po obydwu stronach nowego logo Volkswagena na osłonie chłodnicy znajduje się podświetlana listwa, dodająca szczególnego wyrazu przedniej części nadwozia.
Trzy wersje wyposażenia do wyboru
Volkswagen przygotował nowe wersje wyposażenia Tiguana Allspace. W Niemczech będą dostępne odmiany Life, Elegance i R-Line. Elegance wyróżnia się licznymi chromowanymi elementami we wnętrzu i na nadwoziu auta, w jej skład wchodzą też 18-calowe obręcze kół z lekkich stopów. Kierowcy preferujący sportowy tryb jazdy wybiorą zapewne wersję R-Line. Wielofunkcyjna sportowa kierownica pokryta skórą, z dotykowymi polami do obsługi różnych funkcji i znaczkiem R-Line, dekoracyjne elementy w kolorze Carbon Grey, zestaw cyfrowych wskaźników Digital Cockpit Pro oraz koła w rozmiarze 19 lub 20 cali to charakterystyczne elementy wyposażenia wersji R-Line.
Sterowanie funkcjami klimatyzowania kabiny, ogrzewania i przewietrzania skupionymi w seryjnej trzystrefowej automatycznej klimatyzacji odbywa się za pomocą nowego cyfrowego modułu na środkowej konsoli. Dotykowe pola i suwaki pojawiły się w niej w miejsce tradycyjnych pokręteł i przycisków. Potrzebne dane kierowca może przywołać na kolorowym wyświetlaczu head-up (opcja). W zasięgu wzroku kierowcy pojawiają się na nim informacje na temat prędkości, znaczki wskazujące kierunek jazdy czy ostrzeżenia. Znany z innych modeli Volkswagena opcjonalny Trailer Assist wspiera kierowcę podczas manewrowania autem ciągnącym przyczepę. Dopuszczalna masa przyczepy w Tiguanie Allspace z napędem na cztery koła 4MOTION wynosi 2,5 tony.
Częściowo automatyczną jazdę umożliwia z kolei IQ.DRIVE Travel Assist, który teraz jest dostępny również w Tiguanie Allspace. Zależnie od rodzaju przekładni, od 0 km/h (auta z DSG) lub od 30 km/h (auta z mechaniczną skrzynią biegów) do 210 km/h system ten może automatycznie kierować autem, hamować i przyspieszać. Travel Assist korzysta przy tym ze znanych systemów, jak aktywny tempomat ACC i seryjny system Lane Assist utrzymujący samochód na wybranym pasie ruchu.
Kolejny etap cyfryzacji Tiguana Allspace
Wszechstronną łączność ze światem zewnętrznym zapewniają Tiguanowi Allspace nowe systemy multimedialne (MIB3 najnowszej generacji), współdziałające z serwisami online umożliwiającymi korzystanie z różnych usług. Online Connectivity Unit (OCU) ze zintegrowaną kartą eSIM umożliwia korzystanie z usług skupionych w We Connect (przez czas nieograniczony) i We Connect Plus (w Polsce do bezpłatnego użytku przez rok lub trzy lata). Takie urządzenia, jak system komunikatów głosowych do obsługi różnych funkcji reagujący na spontaniczne frazy czy możliwość korzystania przez kierowcę za pośrednictwem Volkswagen ID z osobistych ustawień (dzięki informacjom zgromadzonym w chmurze), są dodatkowymi elementami systemów multimedialnych Tiguana Allspace (zależnie od wersji). Poprzez App Connect Wireless z aplikacji Apple CarPlay i Android Auto można teraz korzystać również bezprzewodowo.
Dobry odbiór dźwięku jest możliwy dzięki opcjonalnemu sprzętowi audio wysokiej klasy opracowanemu przez Volkswagena we współpracy z firmą Harman Kardon specjalnie do Tiguana Allspace. Odsłuch czystych wysokich tonów i mocnych basów zapewniają subwoofer, cyfrowy 16-kanałowy wzmacniacz, 8+1 głośników o wysokiej mocy oraz 480-watowy wzmacniacz. Cztery wersje odtwarzania dźwięku, tryb surround oraz niezwykle wyraźne odtwarzanie mowy gwarantują w całym wnętrzu akustykę o znakomitej jakości.