UWAGA: CO TRZECI WYPADEK Z UDZIAŁEM DZIECI ZDARZA SIĘ LATEM

renault_dzie1

Wakacje to nie tylko czas beztroskiej zabawy. Właśnie w letnich miesiącach dzieci są uczestnikami największej liczby wypadków drogowych.

Sprzyja temu częstsze przebywanie na zewnątrz oraz podróże. Jak kierowcy mogą zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych?


Zobacz także:

BEZPIECZEŃSTWO


 

W 2018 r. miało miejsce 2 680 wypadków z udziałem dzieci do 14 roku życia, a blisko co trzeci wydarzył się w okresie od czerwca do sierpnia (32 proc.). W tym okresie wiele dzieci bawi się na zewnątrz, nie zawsze pod opieką dorosłego, więcej osób wyjeżdża również w podróż samochodem z całą rodziną.

Zdecydowana większość dzieci w wieku do 14 lat poszkodowanych w wypadkach to pasażerowie samochodów. Podstawą ochrony zdrowia i życia dziecka w razie wypadku jest odpowiednio dobrany fotelik lub siedzisko, a także jego właściwy montaż i prawidłowe zapięcie pasów.

renault_dzie2

Z fotelika nie wolno rezygnować nawet podczas podróży na krótkich dystansach. Należy również pilnować, by dziecko pod żadnym pozorem nie rozpinało samodzielnie pasów bezpieczeństwa. Dzięki właściwemu zabezpieczeniu dziecka w foteliku ryzyko śmiertelnych obrażeń w wypadku zmniejsza się aż o 50 proc.

Ostrożnie przy przejściach dla pieszych

Aby zapobiec wypadkom z udziałem dzieci, powinniśmy zachować szczególną ostrożność w okolicy, gdzie mogą one przebywać, np. przy placach zabaw, boiskach, na osiedlach mieszkaniowych, a także przy przejściach dla pieszych.

Dzieciom trudniej niż dorosłym bezpiecznie przejść przez jezdnię: problem może im sprawiać właściwa ocena sytuacji na drodze, poza tym mają tendencję do impulsywnych zachowań i brakuje im umiejętności w dziedzinie podejmowania decyzji. Dodatkowo niewielka postura najmłodszych utrudnia kierowcom zauważenie dzieci. Mając tego świadomość, należy tym bardziej uważać i być przygotowanym na nagłe pojawienie się dziecka na pasach.

Niebezpieczna hulajnoga i rower

W ciepłych miesiącach dzieci chętnie poruszają się na hulajnodze, deskorolce czy rowerze. Jeśli nie zachowają należytej ostrożności, może się to jednak skończyć tragicznie.

– W okresie wakacji szczególnie uważajmy na najmłodszych poruszających się na hulajnodze czy rowerze. Dzieci mogą niespodziewanie wjechać na jezdnię, nie dając kierowcy szansy na zatrzymanie pojazdu. Od niedawna dodatkowe zagrożenie stanowią m.in. elektryczne hulajnogi, które rozwijają prędkość nawet kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Dlatego uważnie rozglądajmy się w pobliżu przejść dla pieszych czy skręcając na skrzyżowaniu – ostrzega Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.