Wczoraj, we środę, 20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. W wielu pasiekach w Polsce symbolicznie uczczono owady, które zapylając warzywa i rośliny dają życie ludziom.
Minął rok, odkąd na dachu siedziby Mercedesa w Warszawie stanęło 10 uli z blisko 300 tys. nowych „skrzydlatych pracowników”.
Zobacz także:
Od tego czasu Pasieka Mercedesa wyprodukowała 45 litrów miodu. Powstała ona w wyniku lektury. Ewa Makulińska, szefowa administracji, przeczytała „Historię pszczół” Maji Lunde. Krótko po tym na dachu firmy stanęło 10 uli, które szybko wypełniły się owadami.
Pszczoły to życie. Bez nich nie ma 2/3 upraw roślin, które wchodzą w skład naszego pożywienia. W samej Europie pszczoły zapylają ponad 4000 warzyw! W obliczu katastrofy klimatycznej pojawiają się alarmujące informacje, że populacja pszczół maleje ze względu na dewastację planety przez człowieka: zanieczyszczenie środowiska, wzrost zużycia pestycydów, wykaszanie terenów zielonych, zanieczyszczanie wód, pustynnienie wielu obszarów.
Pszczelarze coraz częściej zachęcają do zakładania uli i pasiek – nie tylko na wsiach i terenach podmiejskich, ale również w miastach. W Polsce występuje prawie 470 gatunków pszczół. Najbardziej znana z nich jest pszczoła miodna, która wbrew pozorom bardzo dobrze czuje się w mieście – co pokazuje produkcja miodu w Pasiece Mercedesa. Swoje kwietne „łowy” rozpoczyna, gdy słupek termometru przekroczy 13 stopni Celsjusza.
Co ciekawe, jedna pszczoła robotnica może wyprodukować w swoim życiu miód w ilości 1/12 łyżeczki od herbaty. Do uzyskania kilograma miodu, pszczoły muszą zebrać aż 3 kilogramy nektaru z około 3-5 (a według innych źródeł aż 10) milionów kwiatów, wykonując blisko 60 milionów lotów! Pojedyncze pszczoły „zbieraczki” w ciągu jednego lotu odwiedzają od 50 do 150 kwiatów, wylatując z ula 7 do 15 razy. Zapotrzebowanie jednej pszczelej rodziny to ok. 90 kilogramów miodu.
Trend budowania miejskich pasiek stale rośnie. Jest to zasługa nie tylko „klimatu” aglomeracji (obecność terenów zielonych z różnorodną roślinnością), ale także polityki zrównoważonego wzrostu i ochrony środowiska naturalnego przez firmy. Mercedes-Benz realizuje swoja strategię ”Ambition 2039”, zakładającą, że za 20 lat flota Mercedesa będzie zeroemisyjna w całym cyklu planowania, zakupu surowców i materiałów, produkcji, użytkowania aż do utylizacji.
– W Polsce od lat wspieramy prośrodowiskowe działania zarówno przestrzeni społecznej – polsko- niemieckie „Ogrody” w Parku Skaryszewskim w Warszawie, rewitalizacja parku Miejskiego w Jaworze, plany kwietnej łąki dla owadów i instalacja pszczelich uli wokół głównego magazynu logistycznego Mercedesa w Ołtarzewie pod Warszawą – jak i w realizacji działań stricte produkcyjnych – w Jaworze na Dolnym Śląsku powstała nowa „inteligentna i zielona” – smart & green – fabryka silników i baterii elektrycznych, zasilana w całości wiatrową energią odnawialną – mówi Ewa Łabno- Falęcka z Mercedes- Benz Polska.
Sprawmy, aby “dzień pszczół” nie ograniczał się do jednego dnia w roku, ale trwał przez cały czas…