TOYOTA: MIRAI WKRÓTCE NA DROGACH SZWECJI, NORWEGII I HOLANDII

tomi_s1

Napędzana wodorem Toyota Mirai jest już dostępna w Japonii, Stanach Zjednoczonych oraz w 4 państwach Europy. Nowa era motoryzacji rozpoczęła się w grudniu 2014 roku wraz ze startem sprzedaży tego auta.

W 2016 roku samochód pojawi się na kolejnych 3 europejskich rynkach. Sprzedaż w Szwecji i Norwegii rozpocznie się latem, a jeszcze przed końcem tego roku model pojawi się w salonach w Holandii.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

Toyota Mirai, pierwszy seryjnie produkowany samochód wodorowy Toyoty, zadebiutowała w Europie w 2015 roku. Auto napędzane ogniwami paliwowymi trafiło najpierw do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Danii, a na początku 2016 r. do Belgii. Rosnące inwestycje w infrastrukturę tankowania wodoru i coraz większa świadomość ekologiczna otwierają drogę przed tym przyjaznym dla środowiska samochodem nieemitującym spalin. Stąd wprowadzenie modelu w kolejnych krajach.

Rozbudowa infrastruktury

Rozpoczęcie sprzedaży Mirai w Norwegii nastąpi wkrótce po deklaracji dwóch działających na tym rynku dostawców wodoru (HYOP i Uno-x), że istniejąca sieć pięciu punktów tankowania wodoru na wschodzie kraju zostanie do 2020 roku uzupełniona o kolejnych 20 stacji w różnych miejscach Norwegii.

tomi_s2

Stacje wodorowe będą jednym z priorytetów Narodowego Planu Transportu na lata 2018-2029. Nabywcy Toyoty Mirai będą mogli korzystać z takich samych przywilejów, jakie przyznano posiadaczom aut elektrycznych – ulg podatkowych, możliwości korzystania z buspasów i darmowego przejazdu drogami płatnymi.

– To dla nas przełomowy moment. Wierzymy, że to początek czegoś wielkiego. Jesteśmy przekonani, że technologia wodorowa odegra kluczową rolę w zmniejszaniu emisji spalin powodowanej przez transport drogowy, pomagając tym samym osiągnąć cele związane z ochroną klimatu w Norwegii – powiedział dyrektor PR Toyota Norway, Espen Olsen.

Przed rynkową premierą Toyota Mirai została gruntownie przetestowana na drogach Norwegii, przechodząc wszystkie próby bez najmniejszych problemów. W szczególności samochód znakomicie poradził sobie z tutejszymi mrozami.

– Kabina nagrzewa się bardzo szybko dzięki ciepłu wytwarzanemu podczas pracy ogniw paliwowych, bez żadnego wpływu na zasięg samochodu – dodał Olsen.

tomi_s3

Sto procent zielonej energii

Podobnie jak Norwegia, również Szwecja dysponuje już kilkoma stacjami tankowania wodoru w miastach takich jak Sztokholm, Göteborg i Malmö, a jeszcze w tym roku mają zostać uruchomione kolejne (w Mariestad oraz druga w Sztokholmie). W Szwecji wodór wytwarzany jest w 100 proc. z użyciem energii odnawialnej, podobnie jak w Danii.

– Wprowadzenie Toyoty Mirai na szwedzki rynek przyczyni się do przyspieszenia rozwoju infrastruktury wodorowej w naszym kraju – powiedział Dyrektor PR Toyota Sweden, Bengt Dalström.

Redukcja emisji CO2

Toyota szacuje, że roczna światowa sprzedaż Mirai zwiększy się z 3000 egzemplarzy w roku 2017 do 30000 w roku 2020. Ponieważ samochód nie emituje podczas jazdy żadnych substancji oprócz pary wodnej, Toyota Mirai ma znacząco przyczynić się do zrealizowania deklaracji Toyota Environmental Challenge 2050, która przewiduje między innymi zmniejszenie do tego roku łącznej emisji CO2 związanej z działalnością Toyoty o 90 proc. w porównaniu do poziomu z roku 2010.

Toyota Mirai – wygodna i funkcjonalna

Mirai to pierwszy w świecie seryjny sedan zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi. Jego konstruktorzy wykorzystali wyniki badań nad technologią ogniw paliwowych rozwijaną przez Toyotę od ponad dwóch dekad oraz wiodące w świecie doświadczenia firmy w zakresie napędu hybrydowego. Wytwarzając prąd w zachodzącej w ogniwach paliwowych reakcji wodoru z tlenem, Mirai nie emituje do atmosfery żadnych substancji oprócz wody. Zasięg auta wynosi od 550 do ponad 750 km i jest porównywalny z zasięgiem samochodów z silnikami benzynowymi, a czas tankowania to około trzech minut.