TECHNOLOGIE DLA POWSTANIA SYRENY MELUZYNY E3

syrena-e1

AK Motor Sp. z o.o., oficjalnie zaangażowana w proces wskrzeszenia samochodu Syrena, uchyla rąbka tajemnicy na temat technologii, jaką zastosuje w nowych autach.

Spółka zdecydowała, aby w swoim modelu biznesowym nie koncentrować się na tworzeniu od podstaw własnej technologii, lecz by skorzystać z oferty firm, które specjalizują się w tej dziedzinie.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

ECO


 

Chce stworzyć sieć partnerską, która pozwoli na efektywną współpracę w celu realizacji tak wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest reaktywacja polskiej marki samochodowej Syrena. Osiągnięcie tego celu jest możliwe tylko dzięki zastosowaniu kluczowych kompetencji każdego z partnerów biznesowych.

syrena-e2

W przypadku technologii, na jakiej oparta będzie budowa elektrycznych Syren, AK Motor wybrała do współpracy profesjonalistów, dysponujących wiedzą i doświadczeniem, którzy gwarantują innowacyjność, a przy tym niezawodność auta. W ten sposób firma umożliwia rozwój wyspecjalizowanym polskim spółkom.

– Ludzie pytają nas, jak duża jest nasza firma? Odpowiedź jest prosta, “mała lecz wielka”. Chcę, aby AK Motor rozwijała się jako firma “sieciowa”. Jest to rozwiązanie przyszłości. Każdemu zależy na sukcesie Syreny, byłem o tym całkowicie przekonany i wiedziałem, że ten fakt przyciągnie do tego projektu najlepszych partnerów w każdej dziedzinie, która nas interesuje. Jako firma sieciowa, AK Motor jest „ciałem centralnym”, dookoła którego obracają się satelitarne firmy partnerskie w naszym konsorcjum. Ponadto, uważam że wiele polskich firm może tylko skorzystać współpracując z nami nad Syreną. Paradoksalnie, przy współpracy sieciowej w konsorcjum z naszymi lojalnymi partnerami technologicznymi, rozwojowymi i produkcyjnymi, nasz cały zespół tworzy potężny polski koncern samochodowy, koncern z największym doświadczeniem w produkcji Polskich samochodów. Mogę zdradzić, że pewien podmiot polskiego Rządu uznał ostatnio, że technologia którą chcemy zastosować w naszych Syrenach jest najlepsza w kraju do polskiego samochodu elektrycznego – powiedział Arkadiusz Kamiński, Prezes AK Motor Polska Sp. z o.o.

syrena-e3

O samej technologii

Syrena Meluzyna E3 – to konfiguracja 3-drzwiowa w stylu hatchback. W aucie jest 5 miejsc siedzących. Jest też więcej miejsca nad głową dla pasażerów z tyłu, niż w dwu-d rzwiowej Syrenie Meluzynie. Pojemność bagażnika samochodu z tylnymi rozłożonymi siedzeniami wynosi około 1153 l, a z siedzeniami złożonymi (w pionie) 550 l. Masa pojazdu gotowego do jazdy to 1500 kg (w tym akumulatory trakcyjne 320 kg).

Podzespoły elektryczne do Syreny Meluzyny E3 nie istnieją jedynie w teorii, są gotowe do użycia. Aktualnie, firmy współpracujące z AK Motor przy projekcie Syreny dostosowują wszystkie podzespoły do wymagań elektrycznej Syreny Meluzyny (firmy te pochodzą z Polski). Syrena Meluzyna E3 będzie posiadać wysokoobrotowy silnik klatkowy z przekładnią planetarną redukcyjną o prędkości 24 000 obrotów na minutę. Maksymalna ciągła moc znamionowa jest na poziomie 52 kW, z chwilową mocą do 120 kW (przez 30 sekund).

Napęd jest chłodzony płynem. Zastosowana została jedna, przednia oś napędowa. W planach jest też wersja terenowa z napędem na cztery koła, przy użyciu dwóch silników elektrycznych. Moc falownika znamionowa wynosi 150 kW, z napięciem maksymalnym zasilania o 800 VDC. Samochód będzie wyposażony w modułowe akumulatory trakcyjne o pojemności 20 kWh, 30 kWh lub 40 kWh, w zależności od wersji pojazdu.

syrena-e4

Zaoferowanie samochodu w kilku wersjach pozwoli na optymalizację ceny zakupu, a co za tym idzie jego większą dostępność dla potencjalnych klientów. Akumulatory będą skonstruowane z uwzględnieniem bezpieczeństwa zderzeniowego, jak i elektrycznego użytkowników. Masa akumulatorów będzie wynosić, w zależności od pojemności odpowiednio: 200 kg, 300 kg i 400 kg.

W samochodzie przewidziano dwa systemy ładowania akumulatorów:
– z wykorzystaniem jednofazowego gniazda elektrycznego i wbudowanej ładowarki;
– z wykorzystaniem złącza CCS Combo 2 i dedykowanej szybkiej ładowarki zewnętrznej z wykorzystaniem prądu stałego (50 kW).

Zastosowanie zewnętrznej, szybkiej ładowarki ma wiele zalet takich jak: skrócenie czasu ładowania, wykorzystanie tej samej ładowarki przez wielu użytkowników, optymalizacja wykorzystania przyłącza energetycznego. Złącze typu CCS Combo 2 zostało określone, jako wymagane w przypadku punktów ładownia prądem stałym przez Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE.

syrena-e5

Typowe ładowarki zewnętrzne w standardzie CCS Combo 2 mają moc równą 50 kW (choć standard przewiduje większe moce). W związku z tym czas szybkiego ładowania do 80 proc. SOC, zależnie od pojemności akumulatorów, będzie wynosił od 20 min do 40 min., natomiast czas ładowania akumulatorów do 100 proc. SOC wyniesie od 24 min do 48 min.

Możliwe jest dalsze skrócenie czasu ładowania, jednak typowe rozwiązania rynkowe dostępnych ładowarek oferują właśnie moc na poziomie 50 kW. W przypadku domowego punktu ładowania (jednofazowy o mocy 7,4 kW) czas ładowania będzie wynosił od 5 do 9 godzin.

Wymiary Syreny Meluzyny E3: (mm)
– rozstaw osi: 2 508;
– rozstaw kół: przód – 1 530;
– rozstaw kół: tył – 1 530;
– długość: 4 063;
– szerokość: 1 800;
– wysokość: 1 493;
– prześwit pod samochodem z przodu: 170;
– opony: 225/50 R17.

Pod koniec 2015 roku AK Motor Polska przedstawiła Syrenę Meluzynę R, jako pierwszy nowy samochód pod marką Syrena. W niedalekiej przyszłości, podane zostaną również informacje, dotyczące elektrycznego samochodu wyścigowego pod nazwą Syrena Meluzyna RE.