Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Samochodowych, ustanowiony 18 listopada, skłania do refleksji nad trudną powypadkową rzeczywistością.
W wyniku zdarzeń drogowych, poza szkodami majątkowymi, takimi jak zniszczenie samochodu, mogą powstać również szkody na osobie (jeśli w trakcie wypadku dochodzi do uszkodzenia ciała lub śmierci jego uczestników).
Zobacz także:
ŚWIATOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH WYPADKÓW DROGOWYCH
Osoby poszkodowane w wypadku drogowym mogą dochodzić odszkodowań bezpośrednio z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Dotyczy to zarówno pieszych, kierowcy i pasażerów pojazdu poszkodowanego, jak i pasażerów pojazdu kierowanego przez sprawcę. W ramach polisy OC sprawcy, poszkodowany lub jego rodzina mogą ubiegać się o wypłatę świadczeń z tytułu: zadośćuczynienia za krzywdę, kosztów leczenia i rehabilitacji, renty, kosztów pogrzebu czy też zadośćuczynienia za krzywdę dla osób bliskich po śmierci poszkodowanego.
Należy również pamiętać, że zakład ubezpieczeń po wypłacie świadczeń i pokryciu powstałych kosztów będzie domagał się ich zwrotu od sprawcy w następujących przypadkach:
– gdy kierujący pojazdem wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po spożyciu alkoholu (powyżej 0,2 promila) albo pod wpływem środków odurzających czy substancji psychotropowych;
– gdy kierujący nabył pojazd w wyniku popełnienia przestępstwa (kradzież, rozbój, przywłaszczenie, wymuszenie),
– gdy kierujący nie miał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem.
Na świadczenie z ubezpieczenia OC nie może liczyć sprawca wypadku. Jedynym rozwiązaniem, które zapewni mu należne świadczenia, jest ubezpieczenie NNW. Ubezpieczyciele, w tym np. AXA DIRECT, wumożliwiają ubezpieczenie w zakresie NNW kierowcy. Jeśli samochodem podróżują również pasażerowie, warto rozważyć wykupienie polisy NNW także dla nich. W razie ewentualnego wypadku, pasażerom będą przysługiwały świadczenia zarówno z OC sprawcy, jak i z NNW.