CO SPRAWDZIĆ W AUCIE PRZED URLOPEM? (PORADY)

naprawa-23

Sezon wakacyjny trwa. Sprawdzenie samochodu przed wakacyjnym wyjazdem i wyposażenie go w rzeczy mające na celu bezpieczeństwo pasażerów i kierowcy mogą uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami na drodze w czasie urlopu.

W przypadku sprawdzenia stanu technicznego podzespołów mechanicznych oraz zawieszenia pojazdu czy też układu hamulcowego, warto skorzystać z przeglądów profesjonalnym warsztacie.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

– Bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów to podstawa, więc zanim przystąpimy do pakowania samochodu należy sprawdzić czy na pokładzie, w łatwo dostępnym miejscu, znajdują się przede wszystkim następujące rzeczy: sprawna gaśnica z ważną datą przydatności do użycia, apteczka pierwszej pomocy – warto do niej zajrzeć i uzupełnić ewentualne braki, sprawdzić daty ważności, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, lewarek, który w różnych modelach samochodów występuje w różnych miejscach lub nie ma go wcale, klucz do kół oraz lina holownicza – mówi Adrian Bernat, właściciel warsztatu Bernat Autoserwis.

Ponadto warto posiadać przy sobie zestaw podstawowych kluczy naprawczych, przydadzą się również nożyczki oraz paczka elastycznych opasek zaciskowych (popularnych trytytek).

– Każdy kraj ma swoje wymogi, więc sugeruję również dokładne sprawdzenie listy wyposażenia niezbędnego w podróży dla danego kraju – mówi Adrian Bernat z Bernat Autoserwis.

Kolejną ważną czynnością związaną z „przedurlopowym przeglądem” samochodu jest sprawdzenie stanu oświetlenia pojazdu. Punktem wyjścia przy sprawdzaniu poprawnego działania instalacji elektrycznej pojazdu jest sprawdzenie prawidłowego zamocowania i podłączenia akumulatora. W przypadku samochodu, który posiada światła mijania w postaci standardowych żarówek, zalecane jest zabranie ze sobą zapasowego kompletu. Przepalone żarówki należy wymieniać parami, w przeciwnym razie, w nowoczesnych pojazdach ryzykujemy ich przedwczesne zużycie!

– Jeżeli nie wiemy jak wymienić przepaloną żarówkę samemu lub posiadamy światła ksenonowe sugeruję wizytę u specjalisty, w warsztacie zrzeszonym w sieci MaXserwis. Przy okazji takiej wymiany, oczywiście sprawdzana jest także sprawność pozostałych elementów oświetlenia. Warsztat upewnia się także co do poprawnego działania innych elementów instalacji elektrycznej, jak choćby klakson, którego przecież nie zawsze używamy – mówi Aleksander Ochęduszko, manager sieci warsztatów MaXserwis.

OGUMIENIE

Przed dalszym wyjazdem sprawdzamy stan ogumienia, czy opony nie są uszkodzone oraz czy mają odpowiednie ciśnienie.

– Standardowe ciśnienie opon najlepiej sprawdzić w instrukcji obsługi samochodu lub na specjalnej wklejce, najczęściej znajdującej pod klapką wlewu paliwa lub na słupku drzwi przednich. Jeżeli będziemy przewozić w przestrzeni bagażowej dodatkowe bagaże i samochód będzie załadowany niestandardowo to warto dokonać korekty ciśnienia zgodnie z zaleceniami producenta samochodu – mówi Tomasz Nowak, właściciel Auto Serwis Elektromechanika Pojazdowa Tomasz Nowak.

Nie zapominajmy o zabraniu zestawu naprawczego w sprayu do kół. Przyda się w przypadku samochodu, który nie jest wyposażony w koło zapasowe lub dojazdowe. Dla samochodów zabezpieczonych dodatkowo nakrętkami antykradzieżowymi, warto sprawdzić czy zabieramy ze sobą odpowiedni adapter umożliwiający bezproblemowe zdjęcie koła.

PŁYNY EKSPLOATACYJNE

Sprawdzamy stan oleju silnikowego. Czynność tę należy wykonywać tylko i wyłącznie na zimnym silniku! Bagnet olejowy wyciągamy, przecieramy czystą, miękką szmatką – ponownie zanurzamy i po chwili wyciągamy. Optymalny poziom oleju jest wówczas gdy ciecz znajduje się na bagnecie w połowie pomiędzy wartością minimalną a maksymalną.

Warto sprawdzić także poziom płynu hamulcowego i cieczy w układzie chłodzenia. Tutaj analogicznie jak w przypadku oleju silnikowego, z tą jednak różnicą, że patrzymy na poziom cieczy w zbiorniczku wyrównawczym pod maską silnika, który powinien znajdować się pomiędzy znacznikami określającymi minimum i maksimum. Istotne jest również uzupełnienie płynu do spryskiwaczy szyb. W sytuacji częstego korzystania ze spryskiwaczy, należy regularnie uzupełniać jego poziom.

Ważną rzeczą są również dokumenty pojazdu. Niezbędne w podróży są oczywiście dowód rejestracyjny pojazdu, potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC. Warto również wiedzieć, gdzie znajduje się numer kontaktowy w przypadku korzystania z pomocy Assistance.

Jeżeli wybieramy się do Albanii, na Białoruś, do Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Maroko, Mołdawii, Macedonii, Rosji, Tunezji, Turcji lub na Ukrainę niezbędne jest wyrobienie Zielonej Karty. Najlepiej załatwić to przed wyjazdem w kraju. Unikniemy stresu i dodatkowych – niepotrzebnych kosztów.

— Stan techniczny podzespołów mechanicznych oraz zawieszenie pojazdu czy też układ hamulcowy powinien sprawdzić specjalista podczas przeglądu auta w warsztacie – mówi Aneta Popławska z serwisu Auto- Popławski.