Niedawno w Klagenfurcie odbył się debiut elektrycznego autobusu Solaris Urbino 8,9 LE electric. Jest to pierwszy zrealizowany kontrakt polskiej firmy na dostawę tych wysoce innowacyjnych i całkowicie bezemisyjnych pojazdów.
Urbino electric jest niezwykle cichy, wyróżniają go innowacyjne rozwiązania techniczne i nowoczesna stylistyka. Ładowanie baterii odbywa się poprzez system plug-in. Baterie są źródłem energii nie tylko dla układu napędowego, ale zasilają również wszystkie pozostałe systemy, w tym klimatyzację i ogrzewanie, wspomaganie kierownicy, czy sterowanie elektrycznymi drzwiami. Po raz pierwszy zainstalowano również system klimatyzacji CO2 wraz z wbudowanym wymiennikiem ciepła.
Zobacz także:
UŻYTKOWE
Stadtwerke Klagenfurt zakupiło pojazd w ramach Projektu Unii Europejskiej Cemobil. Wyniki ekonomiczne elektrycznego Solarisa będą bacznie obserwowane zarówno przez przewoźnika, jak i Biuro Badań i Rozwoju producenta autobusu. Na tej podstawie w przyszłości będą podjęte decyzje dotyczące dalszego rozwoju floty autobusów elektrycznych w Klagenfurcie.
Trasa, na której będzie kursował Solaris Urbino electric, rozpoczyna się w ścisłym centrum Klagenfurtu, przebiega obok dworca głównego i kończy się przy kampusie uniwersyteckim na obrzeżach miasta.
W pełni elektryczne pojazdy polskiego producenta zdobywają coraz większe zaufanie klientów w Europie. Solaris sprzedał już trzy kolejne 12-metrowe autobusy elektryczne do Niemiec. Pierwszego Urbino 12 electric z systemem ładowania indukcyjnego zakupiło Braunschweiger Verkehrs-AG z Brunszwiku. Dwa kolejne elektrobusy zostaną dostarczone do przewoźnika Rheinbahn AG z Düsseldorfu.