W ostatnich dniach z hal produkcyjnych w podpoznańskim Bolechowie wyjechał pojazd numer 10 000. Jest nim Solaris Urbino electric 12 wyprodukowany na zamówienie firmy Rheinbahn z Dusseldorfu w Niemczech.
Z kolei pojazd numer 10 001 trafi do krakowskiego MPK. Produkcja niskopodłogowych autobusów miejskich w Bolechowie rozpoczęła się 22 marca 1996 roku, kiedy to właściciele fabryki Solange i Krzysztof Olszewscy wraz z grupą 36 pracowników rozpoczęli realizację zamówienia na dostawę 72 autobusów dla MPK w Poznaniu.
Zobacz także:
UŻYTKOWE
Firma w krótkim czasie stała się liderem polskiego rynku niskopodłogowych autobusów miejskich i wkroczyła ze swoimi produktami na rynki zagraniczne.
Dzisiaj pojazdy marki Solaris – autobus miejskie i międzymiastowe, trolejbusy oraz tramwaje – jeżdżą już w 28 państwach w ponad 500 miastach, m.in.: Berlinie, Paryżu, Rzymie czy Dubaju.
Firma Solaris zatrudnia obecnie 2300 osób w czterech fabrykach zlokalizowanych w Wielkopolsce oraz ponad 300 pracowników w swoich zagranicznych przedstawicielstwach. Od kilku lat firma produkuje rocznie ponad 1000 pojazdów. Ubiegły rok był dla Spółki rekordowy, gdyż odnotowała sprzedaż na poziomie 1302 sztuk – autobusów i trolejbusów.
Jubileuszowy pojazd numer 10 000, autobus napędzany energią elektryczną, został zakupiony przez niemieckiego przewoźnika Rheinbahn z Dusseldorfu.
– Kiedy rozpoczynaliśmy naszą działalność, mieliśmy jasną wizję tego, co chcemy osiągnąć, chociaż wówczas była ona na pograniczu marzeń. Dzisiaj, gdy odwiedzam różne miejsca w Europie a na ulicach widzę polskie Solarisy, czuję ogromną dumę i radość. Te same emocje towarzyszą pracownikom naszej firmy, którzy na co dzień swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do sukcesów marki Solaris. To wszystko nie byłoby również możliwie bez zaufania, jakim darzą nas nasi klienci – powiedziała Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A.
Dziesięciotysięczny egzemplarz jest wyjątkowy ze względu na zastosowany w nim innowacyjny rodzaj napędu. Jest to bowiem autobus elektryczny, zasilany energią zgromadzoną w bateriach. Tego typu całkowicie bezemisyjne i niezwykle ciche pojazdy Solaris sprzedał, oprócz Dusseldorfu, również do Brunszwiku i Hamburga w Niemczech oraz do Klagenfurtu w Austrii i Vasteras w Szwecji. W Polsce z kolei autobus elektryczny marki Solaris testowany będzie w Krakowie w ramach rocznego projektu realizowanego przy współpracy z MPK.
To także do krakowskiego przewoźnika trafi Solaris numer 10 001. Będzie to Urbino 12 z silnikiem spełniającym normę Euro 6. Warto podkreślić, że jest to pierwsza dostawa pojazdów z silnikami spełniającymi najnowszą normę emisji spalin w naszym kraju zrealizowana przez Solarisa. Jubileuszowy egzemplarz to jeden ze stu autobusów, które Solaris dostarczył do MPK w Krakowie w ostatnich 3 latach.
Obecnie oferowana przez Solarisa generacja niskopodłogowych pojazdów komunikacji miejskiej została wdrożona do produkcji w 2004 roku. Jesienią tego roku podczas targów pojazdów użytkowych w Hanowerze, Solaris zapowiada premierę nowego miejskiego Solarisa.