SKODA: WIRTUALNE ZWIEDZANIE MUZEUM SKODY I DOMU FERDYNANDA PORSCHE

Muzeum SKODY w Mladej Boleslav oraz rodzinny dom Ferdynanda Porsche w Libercu-Vratislavicach to popularne miejsca wśród odwiedzających, szczególnie tych zafascynowanych motoryzacją.

Od niedawna dostępne są one także w formie wirtualnej, z przewodnikiem w języku angielskim oraz czeskim. Format wideo został teraz rozszerzony o kolejne serie i filmy, w których przewodnicy oprowadzają widzów po tych dwóch wystawach, zapoznając ich z dodatkowymi eksponatami.


Zobacz relacje:

ROZMAITOŚCI


W ramach wirtualnego zwiedzania eksperci z Muzeum SKODY omawiają dostępne wystawy, koncentrując się na kilku ważnych tematach.

Pierwszy z nich to film zatytułowany „Tradycja” – wyjaśnia ekscytujące tło historii firmy SKODA AUTO. W produkcji można zapoznać się z projektami logo firmy i znaczeniem wybranych modeli. Podczas wirtualnego zwiedzania, widzowie mogą poznać historię odnoszących sukcesy modeli Combi SKODY z ponad 60-letnią tradycją, takich jak SKODA OCTAVIA COMBI.

Kolejny film „Depozytorium – kolekcja prototypów i samochodów sportowych” przedstawia wyjątkowe eksponaty, które znajdują się w dawnej odlewni marki. Wśród nich znajduje się słynne Coupe „Ferat”, które zafascynowało widzów 40 lat temu pojawiając się w horrorze „Ferat Vampire” (oryginalny tytuł „Upiór z Feratu”). Pojazd jest wyjątkowym przykładem SKODY 110 SUPER SPORT, której pierwotna wersja pojawiła się w 1971 roku. Wirtualna wycieczka udostępnia także wgląd w rozwój pojazdów seryjnych. Można zobaczyć na przykład koncepcyjne wersje modeli YETI, ROOMSTER MPV czy SUPERB III, a także niektóre koncepty, które nigdy nie zostały zrealizowane. Kolekcję uzupełniają ważne modele SKODA Motorsport z drugiej połowy XX wieku.

Oprócz atrakcji ze stałej ekspozycji, osobna wycieczka wideo prezentuje aktualną wystawę specjalną „120 LAT SKODY MOTORSPORT”. Wystawa jest otwarta dla zwiedzających w muzeum do 20 marca 2022 r. i poświęcona została wieloletniemu zaangażowaniu marki w sporty motorowe, którego początki sięgają 1901 roku. To wtedy motocykl z Mladej Boleslav po raz pierwszy wziął udział w międzynarodowym wyścigu. Oprócz ówczesnych maszyn warto zobaczyć także zdobyte wówczas trofea.

Nowość stanowią także trzy wycieczki wideo po rodzinnym domu Ferdynanda Porsche we Vratislavicach. Filmy prezentują nowoczesną koncepcję wystawy, która poświęcona jest tradycji techniki i przemysłu, a jednocześnie rozpala entuzjazm dla sztuki inżynierskiej. W filmach przedstawione jest także życie Ferdynanda Porsche i jego kariera przedsiębiorcy. Przedwojenny bolid Auto Union z szesnastocylindrowym silnikiem występuje tu jako eksponat specjalny tylko do końca marca 2022 roku. Pojazd jest przedstawicielem kategorii Grand Prix – prekursora Formuły 1.

Kolejny rozdział o nazwie „Ewolucja” to aż trzy filmy oferujące wgląd w bogatą historię marki SKODA. Pierwsze wideo poświęcone jest początkowemu etapowi rozwoju, trwającemu 30 lat od momentu założenia firmy Laurin & Klement, po którym następuje początek ery „SKODA AUTO” w 1925 roku i rozwój przedsiębiorstwa do końca lat 80-tych. Trzeci film przedstawia dynamiczny progres firmy od 1991 roku jako integralnej części Grupy Volkswagen.

Wideo-wycieczka „Precyzja” zabiera widzów za kulisy muzealnego warsztatu. Tutaj istnieje możliwość przyjrzenia się z bliska renowacji zabytkowych pojazdów oraz zobaczenia poszczególnych etapów prac i zaangażowania się w badania prowadzone przez archiwum SKODY.

Galeria technologii” to część stałej wystawy, która prezentuje jak fabryka samochodów zmieniała się na przestrzeni lat, a wraz z nią procesy produkcyjne. Film skupia się na poszczególnych elementach pojazdów, zwłaszcza silnikach i reflektorach.

Wideo zatytułowane „W duchu elektromobilności” opowiada historię modeli samochodów elektrycznych firm Laurin & Klement i jej kontynuację przez markę SKODA. Przykładem może być dziecięcy roadster SKODA PUCK z lat 40., SKODA ELTRA z 1991 roku i jeden z prototypów SKODY OCTAVIA GREENE LINE. Najnowszy rozdział mobilności elektrycznej stworzonej przez SKODA AUTO reprezentują CITIGOe iV oraz model ENYAQ iV. Zwiedzający podczas wirtualnej wycieczki dowiedzą się ponadto jak działają nowoczesne silniki elektryczne i akumulatory.



Wirtualny tour dostępny jest pod LINKIEM.

Historia Muzeum SKODY

Muzeum SKODY zostało otwarte w centrum miasta Mlada Boleslav w 1995 roku z okazji 100-lecia firmy. Pierwotny budynek fabryczny został gruntownie przebudowany oraz rozbudowany o własny warsztat i archiwum firmowe. Następnie Forum Laurin & Klement zostało dodane jako jedna z sal wielofunkcyjnych. Muzeum zostało całkowicie odnowione w 2012 roku.

Oprócz systematycznie aktualizowanej wystawy stałej, Muzeum SKODY oferuje także liczne wystawy czasowe i służy jako miejsce wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. W 2019 roku miejsce to odwiedziło ponad 274 000 osób.

Kamień węgielny pod kolekcję Muzeum SKODY położono w drugiej połowie lat 60. XX wieku. Obecnie mieści około 340 eksponatów, w tym pierwszy samochód firmy Laurin & Klement – VOITURETTE A – a także samochody koncepcyjne i prototypy, samochody sportowe i samochody rajdowe. Najstarszym eksponatem w kompleksie jest rower SLAVIA z 1899 roku.