Wyobraź sobie świat, w którym roboty pracują ręka w rękę z ludźmi. Świat, w którym bezzałogowe drony automatycznie dostarczają poszczególne elementy ponad półkami magazynowymi.
Specjalna aplikacja symuluje proces produkcyjny, by wykryć nawet najmniejszy niedobór przed uruchomieniem właściwej produkcji… Czy to nie brzmi jak bajka o odległej przyszłości?
Zobacz także:
Nie do końca – bo powoli staje się to rzeczywistością. Innowacyjne rozwiązania mają za zadanie uprościć pracę i uczynić ją efektywniejszą.
Za najnowszymi trendami podążają producenci, w tym Škoda, potwierdzając w ten sposób swoje ambicje, aby stać się jeszcze bardziej nowoczesną, innowacyjną firmą. Czeska marka wprowadza do swoich fabryk najnowocześniejsze rozwiązania, które usprawniają procesy produkcyjne, a pracownikom ułatwiają pracę. Oto niektóre z nich.
Inteligentne okulary
Przy ich pomocy możliwe jest wyświetlanie danych bez użycia rąk. Przykładowo, użytkownik takich okularów może wyświetlić właściwą procedurę podczas montażu komponentów lub sprawdzić czy wybrano właściwy komponent. Inteligentne okulary mogą być łączone z innymi systemami wsparcia logistyki, takimi jak Pick-by-Vision.
Inny rodzaj inteligentnych okularów oferuje to, co znamy pod terminem rozszerzonej rzeczywistości – środowisko, w którym świat cyfrowy spotyka się z rzeczywistym. Okulary prezentują dane na przezroczystej warstwie przed okiem, co sprawia, że możliwe jest zobaczenie elektronicznego obrazu (obiektu 3D) w „naturalnym” środowisku.
Tomografia komputerowa
Urządzenia rozpoznają wady wewnątrz produktów w nieingerencyjny sposób (komponenty nie są niszczone, są w pełni użyteczne po badaniu). Element do pomiaru jest umieszczany na stole obrotowym i poddawany działaniu promieniowania rentgenowskiego. Tworzony jest obraz 2D. Następnie wysoko- wydajny komputer tworzy obraz 3D. Rozmiar sprawdzanego komponentu jest ograniczony do 50 cm średnicy i 100 cm wysokości.
Symulacje ergonomii
Tzw. ergonomiczne symulacje umożliwiają szybkie sprawdzenie, czy pasażerowie samochodu siedzą w nim wygodnie, mają dobrą widoczność, a systemy pokładowe są intuicyjne i łatwe do opanowania. Symulacje komputerowe z udziałem wirtualnych pasażerów są używane także do ustawiania wielu istotnych parametrów związanych z aerodynamiką, oświetleniem, testami zderzeniowymi, właściwościami jazdy, cyklem życia komponentów. Celem wirtualnych testów jest potwierdzenie określonych właściwości wymaganych dla nowo opracowywanych pojazdów, będących wciąż na wczesnych etapach procesu rozwoju, przed powstaniem pierwszych prototypów.
Współpracujące roboty
Nie ma wątpliwości, że współpraca na linii człowiek-robot będzie rozwijana w przemyśle. Roboty otrzymają znacznie ważniejsze role niż dotychczas. Są coraz mądrzejsze, jednak bezpieczeństwo jest najważniejsze, więc bezpośrednia współpraca ludzi z robotami nie jest jeszcze możliwa – w niedalekiej przyszłości zapewne ulegnie to zmianie.
Druk 3D
Ta technologia robi piorunującą karierę. Coraz więcej różnych elementów (np. przyrządów czy narzędzi) jest „drukowanych”. Druk 3D szybko staje się rywalem dla produkcji konwencjonalnej pod względem szybkości, elastyczności i jakości. Škoda dysponuje urządzeniem Fortus 400mc, zaprojektowanym, aby drukować obiekty z różnych rodzajów materiału, o wymiarach nie przekraczających 405 x 355 x 406 mm.
Bezzałogowe drony
Bezzałogowe statki latające stały się codziennością. Największą korzyścią ich używania jest kontrola trudno dostępnych miejsc oraz dużych obszarów z lotu ptaka. Z punktu widzenia procesu produkcji ich obecność może mieć różne zastosowania.
W magazynie drony wyposażone w kamery mogą bez trudu dotrzeć do wysoko składowanych części, by sczytać ich kody kreskowe. Jeszcze bardziej zaawansowane ich zastosowanie obejmuje nawet przenoszenie lekkich przedmiotów.