Skoda Auto ogłasza wprowadzenie zrównoważonego paliwa HVO (hydrorafinowanego oleju roślinnego) do nowych modeli z silnikiem Diesla, a także do zasilania swojej floty logistycznej.
To kolejny krok producenta na drodze do zmniejszenia śladu węglowego.
Zobacz także:
OPEL: KONCEPCJA GREENOVATION W MODELACH GRANDLAND, MOKKA I FRONTERA
HVO – nowoczesne paliwo
Paliwo HVO to zaawansowane biopaliwo, które stanowi syntetyczny zamiennik tradycyjnego oleju napędowego. Produkowane jest w procesie uwodornienia, w którym wykorzystuje się odpady, takie jak zużyte oleje spożywcze. W przeciwieństwie do tradycyjnego biodiesla, HVO nie bazuje na uprawach rolnych, co czyni je bardziej zrównoważonym i korzystnym z punktu widzenia ochrony środowiska. Dzięki zastosowaniu tego paliwa, Skoda Auto przyczynia się do zmniejszenia poziomu degradacji gruntów rolnych, a tym samym do oszczędności zasobów naturalnych.
Korzyści z wprowadzenia paliwa HVO
HVO charakteryzuje się znacznie wyższą liczbą cetanową (70) w porównaniu do tradycyjnego oleju napędowego (51), co zapewnia lepszą efektywność spalania oraz mniejsze emisje zanieczyszczeń, w tym cząstek stałych. Paliwo jest wolne od siarki, węglowodorów aromatycznych i węglowodorów o wysokiej temperaturze wrzenia, co przekłada się na rzadsze cykle regeneracji filtrów cząstek stałych (DPF) oraz mniejsze zużycie silnika. Ponadto HVO wpływa na płynniejszą i cichszą pracę starszych jednostek napędowych, co znacząco poprawia komfort użytkowania pojazdów.
Flota pojazdów przystosowanych do HVO
Wszystkie nowe modele Skody z silnikami Diesla, produkowane od 2022 roku (od 25. tygodnia kalendarzowego 2021 r.), są fabrycznie przystosowane do tankowania paliwem HVO. Oznaczenia w postaci symbolu XTL na korku wlewu paliwa wskazują na możliwość stosowania tego paliwa. Istnieje jednak możliwość stosowania HVO również w starszych pojazdach. Kierowcy mogą udać się do autoryzowanych dealerów, którzy mogą potwierdzić możliwość zastosowania tego paliwa w konkretnym pojeździe.
Paliwo HVO jest dostępne na rynkach europejskich, co sprawia, że klienci mogą bez problemu korzystać z tego nowoczesnego rozwiązania we własnych pojazdach.
Skoda Auto na drodze do neutralności węglowej
Skoda Auto podejmuje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Wprowadzenie paliwa HVO do floty logistycznej oraz pojazdów produkcyjnych, to tylko jeden z wielu kroków, które firma podejmuje, aby przyczynić się do dekarbonizacji transportu i poprawy jakości powietrza.
Dążenie do neutralności klimatycznej to jeden z najważniejszych celów firmy. Skoda Auto planuje osiągnąć zeroemisyjność swoich zakładów produkcyjnych w Czechach i Indiach do 2030 roku, a zakład w Vrchlabí już od 2020 roku funkcjonuje w ramach pełnej neutralności klimatycznej. Kluczowym krokiem w tej strategii jest przekształcenie ciepłowni w Mladá Boleslav, która po całkowitym przejściu na zasilanie biomasą, pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 290 000 ton rocznie.