Jazda samochodem i telefon nie są dobrym połączeniem. Nie oznacza to jednak, że telefon nie może być pomocny podczas podróży. Rozwijający się rynek aplikacji mobilnych spowodował, że odpowiednio wyposażony w nie telefon będzie doskonałym przewodnikiem dla każdego podróżnego.
Dzięki jakim aplikacjom telefon stanie się użytecznym narzędziem w podróży?
Zobacz także:
Škoda Service – w aplikacji znajdują się m.in. adresy serwisów wraz z godzinami ich otwarcia, instrukcja obsługi poszczególnych modeli, wskazówki udzielania pierwszej pomocy oraz kontakt do assistance.
Dzięki trzem sekcjom tematycznym: Mój Serwis, Assistance, Mój Samochód użytkownik może na przykład skontaktować się z wybranym punktem serwisowym, nawiązać kontakt ze Škoda Assistance czy poznać precyzyjne wyjaśnienie znaczenia lampek kontrolnych.
Dzięki kolejnej aplikacji Drive, użytkownik będzie miał pełny przegląd swojej podróży w telefonie. Po podłączeniu do samochodu wyposażonego w SmartGate, trasy są rejestrowane, dzięki czemu można sprawdzić jak przejechaliśmy dany odcinek.
Po zakończeniu jazdy, aplikacja pokazuje podsumowania trasy: wydajność trasy, średnią prędkość, odległość do celu czy zaoszczędzone pieniądze.
Nawigacja – jeśli posiadamy telefon wyposażony w GPS, możemy zainstalować aplikację, która będzie naszym przewodnikiem po drogach całego świata. Ograniczeniem w korzystaniu z nawigacji może być tylko brak dostępu do internetu, niektóre bowiem programy pobierają mapy na bieżąco.
Inteligentne nawigacje nie tylko poprowadzą nas do celu, ale zaproponują alternatywne trasy, ostrzegą o korkach, trwających remontach i innych zdarzeniach drogowych.
Parkomat – komu nie zdarzyło się nie opłacić miejsca parkingowego, z braku drobnych albo przez awarię parkomatu. Rozwiązaniem jest aplikacja pozwalająca opłacić bezgotówkowo miejsce parkingowe. By to zrobić należy ściągnąć którąś z dostępnych aplikacji np. moBiLet, spersonalizować konto i doładować je odpowiednią kwotą pieniędzy.
Płacimy za rzeczywisty czas postoju, warunkiem jest jednak oznaczenie samochodu, tak, by kontroler wiedział, że parking opłacany jest wgraną przez nas aplikacją. Wystarczy za szybą umieścić winietę, której wzór dostępny jest na stronie producenta oprogramowania.
– Przygotowując się do dłuższego wyjazdu, szczególnie gdy jego trasa biegnie przez inne kraje, powinniśmy sprawdzić specyficzne regulacje, które w tych krajach obowiązują. Lepiej wcześniej poznać limity prędkości, dowiedzieć się, jakie powinniśmy mieć dodatkowe wyposażenie w pojeździe czy też poznać zasady korzystania z dróg, zanim za nieznajomość zostaniemy ukarani mandatem. Dostępne aplikacje to Autem za granicę oraz Going Abroad – mówi Radosław Jaskulski, instruktor Škoda Auto Szkoły.
Wśród dostępnych programów warto wyróżnić te, które mogą być przydatne podczas wypadków – takim przykładem może być ICE Card. Zadaniem aplikacji jest ułatwienie dostępu do osób, które powinny być poinformowane w razie naszego wypadku.
Świat nowoczesnych technologii to możliwość utrzymania stałego komfortu komunikacji i nieograniczonego dostępu do informacji. Jednak to, co jest plusem, na drodze może przynieść odwrotne skutki. Z telefonu korzystajmy mądrze, pamiętając, że bezpieczeństwo jest zawsze na pierwszym miejscu.