Zespół Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów SKAP Politechniki Warszawskiej został zwycięzcą w kategorii Urban Concept zawodów Shell Eco-Marathon 2013 rozgrywanych na ulicznym torze w Rotterdamie.
SKAP, swoim pojazdem o nazwie PAKS uzyskując doskonały wynik przejazdu 334,2 kilometrów na jednym litrze benzyny, o włos pokonał francuskich rywali – Lycée Louis Delage. Walka o zwycięstwo toczyła się między dwoma zespołami do ostatniej chwili. Trzeci w klasyfikacji, pojazd Uniwersytetu Mons przejechał o ponad 150 kilometrów krótszy dystans niż Polacy.
Zobacz także:
SHELL MARATHON
ECO
Tegoroczna, 29. edycja konkursu ponownie odbyła się w Rotterdamie. Ponad 3000 studentów z 24 krajów podzielonych na 224 zespoły rywalizowało w dwóch kategoriach: futurystycznej Prototype i konwencjonalnej UrbanConcept. Zgodnie z złożeniami konkursu, przez kilka dni, zespoły podejmowały próby przebycia jak najdłuższej trasy na równowartości jednego litra paliwa. Samochody wykonały stałą liczbę okrążeń wokół toru przy zadanej prędkości, a organizatorzy obliczyli efektywność energetyczną każdego z pojazdów, przyznając zwycięstwo w każdej z kategorii i dla każdego źródła energii.
Tegoroczny zwycięzca kategorii Urban Concept, czyli pojazdów które swoimi gabarytami oraz funkcjonalnością mają przypominać auta poruszające się po miejskich drogach, powstał w 2009 r. z myślą o starcie w zawodach Shell Eco Marathon. PAKS został zaprojektowany jako samochód, który może być zastosowany w indywidualnych środkach transportu przyszłości. Projekt został zrealizowany od zera, jednakże podczas prac nad nim brano pod uwagę doświadczenia zdobyte przy projektowaniu i wykonywaniu jego poprzednika, pojazdu Mikrus.
W pracach nad PAKS-em dążono do ergonomicznych rozwiązań przyjaznych środowisku. Pojazd debiutował w zawodach Shell Eco-Marathon w 2012 zdobywając 2 miejsce w kategorii „Safety” oraz 3 miejsce w klasie pojazdów napędzanych benzyną E 95 uzyskując wynik 300 km przejechanych na jednym litrze paliwa (0,33 l/100 km – dotychczasowy rekord Polski w kategorii pojazdów miejskich.
– To niezwykle inspirujące, móc zobaczyć liderów i inżynierów przyszłości, wdrażających swoje kreatywne pomysły i wiedzę w życie. Od dawna obserwujemy zmagania polskich drużyn i rozpiera nas duma, kiedy zdobywają najwyższe odznaczenie na które pracowali latami. Wierzymy, że Shell Eco-Marathon będzie dla nich przepustką do rozwoju i międzynarodowej kariery naukowej – powiedział Piotr Dziwok, prezes zarządu Shell Polska.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.