Polscy studenci, wykorzystując zdobytą wiedzę i umiejętności konstruktorskie, już od 11 lat poszukują innowacyjnych rozwiązań, które przesuną dotychczasowe granice efektywności energetycznej pojazdów i wyznaczą nowe kierunki w zakresie aerodynamiki i designu.
Zaprojektowane i zbudowane przez nich energooszczędne pojazdy zaprezentują swoje możliwości na torze mierzącym 2240 m, wyznaczonym wokół Olimpijskiego Parku im. Królowej Elżbiety w Londynie.
Zobacz także:
Drużyny będą miały 43 minuty na pokonanie jak najdłuższej trasy na ekwiwalencie 1 litra paliwa.
Polacy są obecni w europejskiej edycji Shell Eco-marathon od 2006 roku. W pierwszych zawodach wziął udział jeden zespół – reprezentanci ze Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów (SKAP 2) przy Politechnice Warszawskiej. Na przestrzeni lat do drużyny ze stolicy dołączyły zespoły z Gliwic, Gdańska, Krosna, Lublina i Łodzi.
W tegorocznej edycji Politechnikę Warszawską będą reprezentowały dwie drużyny, wspomniany SKAP 2 oraz Green Arrow. Politechnika Lubelska, biorąca udział w zawodach od 2010 roku, pojawi się z załogą ELVIC TEAM. Po raz trzeci ambasadorem z Pomorza będzie drużyna HydrogenCar PG z Politechniki Gdańskiej.
Z kolei obecna w konkursie od 2012 roku Politechnika Śląska będzie reprezentowana przez studentów z ekipy Smart Power Urban. Przedstawicielem Politechniki Łódzkiej (udział w konkursie od 2013 roku) jest zespół Iron Warriors. Tegorocznym debiutantem jest drużyna Rotor z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.
Do udziału w zawodach Shell Eco- marathon Europe 2016 polskie zespoły przygotowały siedem futurystycznych pojazdów, cztery w kategorii Prototype, w której konstruktorzy koncentrują się na jak największej efektywności zużycia paliwa oraz trzy w UrbanConcept, gdzie poza efektywnością ważne jest też praktyczne wzornictwo i wygoda pasażerów.
Udział polskich zespołów w zawodach Shell Eco- marathon 2016, zaplanowanych na dni 30 czerwca – 3 lipca w Londynie, został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju oraz Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pana Jarosława Gowina.
O Shell Eco-marathon
Zawody Shell Eco-marathon zapewniają uczestnikom przestrzeń do przetestowania zaprojektowanych przez siebie pojazdów. Ma to na celu zainspirowanie młodych ludzi do wiązania przyszłości z nauką i inżynierią.
Wyzwanie, stawiane przed uczestnikami wymaga od nich innowacyjnego podejścia do rozwiązywania problemów, a także kreatywności oraz umiejętności współpracy. Jest to wyjątkowe, praktyczne doświadczenie, które wyposaża studentów w nieocenione umiejętności i wiedzę w zakresie zadań inżynieryjnych: projektowania, konstruowania i obsługi własnoręcznie stworzonego pojazdu.
W 2016 r. po raz pierwszy zawody odbędą się w Londynie i po raz pierwszy bliżej przestrzeni publicznej. Zespoły konkurować będą ze sobą na torze ulicznym przygotowanym specjalnie na tę okoliczność. Europejska edycja Shell Eco- marathon będzie świętować swoją 31. rocznicę. Zawody, to nie tylko wyzwania, ale też działania podjęte podczas tego wydarzenia mające na celu zaangażowanie i zainspirowanie mieszkańców Europy, zainteresowanych przyszłością energii oraz technologiami, które sprostają przyszłym potrzebom energetycznym.
Shell Eco- marathon jest globalną inicjatywą, odbywającą się corocznie w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Make the Future jest festiwalem pomysłów i innowacji, wspierający nowatorskie rozwiązania energetyczne.