W Hiszpanii, w głównej siedzibie SEAT-a spotkać można specjalistów, którzy badają wrażenia i odczucia użytkowników samochodów. Miłośnicy motoryzacji podczas organizowanych przez ten zespół testów z zamkniętymi oczami dotykają różnych elementów auta.
Dlaczego? Bo kierowcy najbardziej doceniają precyzyjne wykonania i widoczną dbałość o wszystkie szczegóły…
Zobacz także:
Zespół monitorujący przebieg dotykowych eksperymentów ściśle współpracuje z projektantami, którzy pracują nad wprowadzeniem nowego samochodu na rynek. Dla nich wszystkie informacje o istocie i jakości wykorzystanych materiałów, kształtów i rozmiarach są szczególnie istotne.
Co widzą zamknięte oczy?
Uczestnicy hiszpańskich badań mają zasłonięte oczy. Otrzymują od prowadzących różne elementy wewnętrznego wyposażenia modeli SEAT-a i na podstawie dotyku mają opowiedzieć m.in.: czy faktura materiału jest dla nich przyjemna, czy mogą go do czegoś porównać, jakie emocje i odczucia wzbudza w nich kształt i tkanina.
Postrzeganie poszczególnych elementów podczas badania wydaje się być sprawą bardzo subiektywną. Podobnie jest z emocjami, jakie towarzyszą kierowcom podczas badania. Te często trudne do opisania wrażenia i impresje zespół kolekcjonuje już od kilku lat. Każde wprowadzenie nowego modelu na rynek poprzedzają ich działania, które mogą trwać nawet do trzech lat.
Każdego roku w dotykowych testach SEAT-a bierze udział ponad 150 osób. Wykonywane po omacku, pozwalają respondentom skoncentrować się na dotyku. Zespół SEAT-a dba o to, aby żadne wrażenia wizualne nie rozpraszały osób biorących udział w doświadczeniu. Wyłączenie zmysłu wzroku wyklucza również możliwość podświadomej sugestii.
Respondenci udzielają cząstkowych odpowiedzi, jednak zebrane dane można bezpośrednio przełożyć na całościowe wrażenie wywierane przez samochód. Wszystko po to, aby zaoferować kierowcom jakość, którą poczują już podczas pierwszego kontaktu z autem.
Technologie przyszłości
Współcześni kierowcy są przyzwyczajeni do wszechobecnych ekranów dotykowych, które zastępują przyciski. Zespół ekspertów SEAT-a musi brać pod uwagę, że wraz z rozwojem technologii zmieniają się też oczekiwania kierowców. Z tego powodu nowe badania obejmują na przykład sprawdzanie siły nacisku na poszczególne elementy wyposażenia auta oraz wygody podczas użytkowania.
Rezultatem badań jest komfortowa, ale także funkcjonalna przestrzeń. W dobrze wyposażonym samochodzie jest miejsce na przedmioty codziennego użytku takie, jak np. telefon, a ich umiejscowienie nie wprowadzi bałaganu we wnętrzu. Wszystko jest pod ręką w komfortowej przestrzeni nowego samochodu. A gdzie ręka kierowcy najczęściej sięga w aucie? To wiedzą pracownicy i specjaliści od dotyku SEAT-a.