Fabrykę SEAT-a w Martorell zasilają kolektory słoneczne o powierzchni 276 000 m2. Hiszpański producent konsekwentnie angażuje się w ochronę środowiska naturalnego.
Robi to wyposażając swój flagowy zakład w instalację o powierzchni odpowiadającej 40 boiskom do piłki nożnej, dzięki której obniża emisję CO2 o nawet 4 000 ton rocznie.
Zobacz także:
Panele ogniw fotoelektrycznych zasilane energią słoneczną generują 17 GHh rocznie. Wytworzona energia wystarczyłaby na codzienne ładowanie 3 milionów telefonów komórkowych bądź zaspokojenie zapotrzebowania na energię 15-tysięcznego miasta.
Przesilenie letnie odbywa się 21 czerwca i sygnalizuje początek trzech miesięcy przy najwyższych temperaturach dziennych. 903 minuty światła słonecznego odpowiadają najdłuższemu dniu w roku na półkuli północnej naszej planety. A Europa Południowa, w tym Hiszpania, mają od 2500 do 3000 godzin słonecznych rocznie.
To niewątpliwie źródło energii, które SEAT wykorzystuje dzięki jednej z największych instalacji fotowoltaicznych w branży motoryzacyjnej.
Instalacja o imponującej powierzchni 276 000 m2 została zainaugurowana w 2013 roku. Łącznie ponad 53 000 paneli słonecznych tworzy sześć elektrowni. Kolektory słoneczne zainstalowane na konstrukcji jednego z parkingów pojazdów gotowych dostarczały prądu elektrycznego w ilości 11,2 GWh rocznie.
Nad poprawnym funkcjonowaniem instalacji fotowoltaicznej czuwa także dron wyposażony w czujnik i kamerę termograficzną. Przelatując nad fabryką raz w miesiącu, unosi się na wysokość 35 metrów, aby podczas 16 lotów kontrolnych zweryfikować działanie paneli.
SEAT zaoszczędził 4 000 ton CO2
SEAT, wypełniając międzynarodowe zobowiązania w trosce o ochronę środowiska naturalnego, dzięki kolektorom słonecznym zmniejsza roczną emisję CO2 o około 4 000 ton. To wynik porównywalny z rezultatem osiągniętym przez pięć centralnych parków razem, tzw. „zielonych płuc” o łącznej powierzchni 17 hektarów.
Uruchamiając nowy projekt, SEAT idzie z duchem czasu, wykorzystując najnowsze rozwiązania technologiczne, aby ograniczać swój wpływ na środowisko. Poza panelami słonecznymi wykorzystuje inne rozwiązania sprzyjające redukcji zużycia wody, emisji CO2 oraz recyklingowi.