Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Obniża współczynnik tarcia w silniku i zapobiega zatarciom jego elementów.
Pomaga utrzymywać odpowiednią temperaturę silnika, chroni przed korozją czy utrzymuje jednostkę napędową w czystości.
Zobacz także:
Podpowiadamy jak często powinniśmy wymieniać olej, który wybrać i w końcu, jak dokonać wymiany we własnym zakresie bez pomocy mechanika.
Informacje o tym z jaką częstotliwością powinniśmy dokonywać wymiany oleju silnikowego, zawarte są w książce serwisowej samochodu – to wskazówki producenta pojazdu. Ważny jest także styl jazdy kierowcy czy warunki eksploatacji samochodu. Zazwyczaj zaleca się, aby olej wymieniać nie rzadziej, niż co 15 tysięcy kilometrów.
Kiedy już przychodzi wskazana pora najczęściej kierujemy się do zaufanego warsztatu. Jeśli nie mamy czasu na wizytę u mechanika możemy tę czynność wykonać we własnym zakresie. Wymiana oleju w samochodzie jest stosunkowo prosta – wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad.
Dobieramy idealny olej
Pierwszym krokiem do wymiany oleju silnikowego jest wybór odpowiedniego produktu. Kupując olej powinniśmy kierować się przede wszystkim rekomendacjami producenta auta oraz zwrócić uwagę na jego klasę lepkości, rodzaj i pojemność. Dlatego, że w zależności od wersji silnika samochodu osobowego potrzebujemy od 3 do nawet ponad 10 litrów oleju.
Przy doborze produktu smarnego pomocne są internetowe wyszukiwarki. Wystarczy wybrać producenta i model samochodu, a narzędzie podpowie, jaki rodzaj oleju silnikowego (np. Shell Helix) jest odpowiedni do danego samochodu.
– Wielu kierowców stoi przed dylematem wyboru odpowiedniego oleju silnikowego. Szukają produktu, który zapewni najwyższy poziom ochrony i przedłuży żywotność silnika. Dzięki narzędziu internetowemu Shell LubeMatch mają łatwy dostęp do obszernej bazy danych o silnikach i olejach, w tym również do informacji na temat wymaganych ilości i częstotliwości wymiany. Warto pamiętać, że idealnie dobrany olej może ograniczyć koszty paliwa i serwisowania mówi Robert Gałkowski, Ekspert Techniczny Shell Polska.
Zanim zadbasz o auto, zadbaj o siebie
Przed rozpoczęciem wymiany trzeba założyć okulary i rękawiczki ochronne, aby zabezpieczyć dłonie przed poparzeniem oraz przygotować duży pojemnik, do którego spłynie zużyty olej. Wymianę oleju silnikowego należy przeprowadzić, gdy silnik auta jest ciepły, ponieważ wyższa temperatura przyspieszy proces wyciekania przepracowanego środka smarnego. Niezwykle istotne jest ustawienie samochodu – auto powinno stać na możliwie poziomym podłożu. Najwygodniej będzie wykonać ten zabieg w garażu z kanałem lub z użyciem podnośnika.
Zaczynamy wymianę!
Przygotowany wcześniej pojemnik ustawiamy pod miską olejową, w okolicy śruby spustowej. Następnie za pomocą klucza nastawnego powoli luzujemy i odkręcamy korek, obracając go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Po wyjęciu korka odkładamy go w bezpieczne miejsce. Następnie możemy zrobić sobie krótką przerwę, ponieważ zanim olej całkowicie spłynie potrzeba nawet około 30-45 minut. Po tym czasie zakręcamy korek spustowy oleju zwracając szczególną uwagę na to, by nie dokręcić go zbyt mocno.
Gdy przepracowany olej silnikowy został całkowicie spuszczony, możemy wymienić filtr oleju. Zaczynamy od wykręcenia starego filtra i dokładnego oczyszczenia miejsca jego mocowania. Przed wkręceniem nowego filtra nanosimy trochę świeżego oleju na uszczelkę. Nowy filtr powinien zostać wkręcony ręcznie z wyczuciem, tak aby nie uszkodzić uszczelki i nie przekręcić gwintu. Po wymianie filtra, można przystąpić do wlania nowego oleju silnikowego.
Ważne – nie wlewamy od razu całego środka smarnego, ale ok. ¾ planowanego litrażu. Następnie należy poczekać kilka minut, aż olej rozprowadzi się w silniku. Sprawdzamy poziom środka smarnego przy użyciu bagnetu. Jeśli oleju jest za mało to należy dolać kolejną porcję i powtórzyć proces sprawdzania do momentu, gdy wskaźnik pokaże maksymalny poziom. Dopiero wtedy można zakręcić pokrywkę wlewu.
Test przy pracy silnika
W dalszej kolejności, warto uruchomić silnik na 10-15 minut, by pozwolić mu popracować na wolnych obrotach. Po tym czasie wyłączamy silnik na około 5 min., by ponownie sprawdzić poziom oleju. W przypadku, kiedy jest zbyt niski, należy uzupełnić brak, jednocześnie upewniając się, że środek smarny nie wycieka przez korek spustowy. Jeśli wszystko jest w porządku, wymiana oleju silnikowego została przeprowadzona prawidłowo. Na koniec notujemy datę w kalendarzu i aktualny przebieg samochodu, aby wiedzieć kiedy należy dokonać kolejnej wymiany oleju.
Utylizacja przepracowanego oleju
Zużyty olej jest bardzo toksyczny i pod żadnym pozorem nie można go wylać do kanalizacji. Trzeba go przelać do zamykanego pojemnika, który należy dostarczyć do warsztatu samochodowego lub odpowiedniego punktu zajmującego się utylizacją przepracowanych olejów silnikowych zgodnie z obowiązującymi przepisami. Lokalne centra recyklingu oferują taką usługę bezpłatnie.