RENAULT: ZRÓWNOWAŻONA MOBILNOŚĆ W POLSKICH MIASTACH

renault zoe1

Rozpoczyna się oficjalne przyjmowanie zgłoszeń do konkursu ECO-Miasto. W terminie do 30 września br. samorządy mogą zgłaszać się do udziału w konkursie, w którym wyłonione zostaną te, które najlepiej realizują politykę zrównoważonego rozwoju.

W tym roku miasta mogą zgłaszać się w czterech kategoriach: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna, gospodarka odpadami i gospodarka wodna. W ramach projektu organizowane są także seminaria tematyczne.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

W ubiegłym roku laureatami Konkursu 2014 zostało 6 miast: Lublin, Malbork, Gdańsk, Nowy Dwór Mazowiecki, Kraków i Puławy.

Wykorzystanie technologii silników elektrycznych znajduje zastosowanie zarówno w transporcie publicznym, jak i w systemie wspólnego użytkowania samochodów (car- sharing). Ma także swoich zwolenników wśród prywatnych użytkowników. Dlaczego? To przede wszystkim poprawa jakości powietrza, redukcja hałasu i zmniejszenie ruchu ulicznego.

W systemie car- sharingu w miastach, jeden samochód elektryczny jest w stanie zastąpić od czterech do ośmiu samochodów spalinowych. Mobilność zrównoważona jest jedną z czterech kategorii w tegorocznej edycji Konkursu ECO-Miasto, skierowanego do samorządów lokalnych. Projekt organizuje Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy oraz TIRU, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint- Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.

uczestni1

E-mobilność jest, obok takich obszarów jak transport publiczny czy rowerowy, jednym z elementów zrównoważonej mobilności w miastach. Pojazdy zasilane energią elektryczną odgrywają coraz większą rolę w planach rozwojowych miast, dotyczących kwestii zielonego transportu. Aktualnie działania w kierunku rozwoju e-mobilności podejmują między innymi Gdańsk, Gdynia, Kraków, Toruń, Zielona Góra, Warszawa czy Wrocław.

Zmiany wprowadzane są na poziomie lokalnym. Kolejnym wyzwaniem przed jakim stoi Polska jest wprowadzenie państwowych, scentralizowanych projektów, zachęcających zarówno lokalne samorządy jak i prywatnych użytkowników do zakupu elektrycznych pojazdów.

– Nowoczesne rozwiązania w dziedzinie zielonego transportu są dla miast okazją nie tylko do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza, ale także redukcji poziomu hałasu i zmniejszenia ruchu ulicznego. Korzyści wprowadzenia e-mobilności jest wiele. Warto wykorzystać dostępne technologie, aby polskie gminy stawały się bardziej nowoczesne i przyjazne mieszkańcom – mówi Agata Szczech, Dyrektor Komunikacji Terytorium East Renault.

Do konkursu ECO-Miasto 2015 samorządy mogą zgłaszać projekty w 4 kategoriach: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna, gospodarka odpadami oraz gospodarka wodna, która dołączyła do konkursu jako nowa kategoria. Miasta zostaną podzielone ze względu na wielkość: do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców, co oznacza, że w każdej kategorii nagrody otrzyma dwóch zwycięzców. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej eco-miasto.pl.

Jury konkursu to specjaliści uznani za swoje kompetencje w każdej z kategorii. Na ocenę będą składać się takie elementy, jak: osiągnięcia miasta w danej kategorii, plany projektowe na najbliższe lata, zakres konsultacji społecznych oraz innowacyjność zrealizowanych projektów. Ogłoszenie wyników nastąpi jesienią na uroczystej gali w Ambasadzie Francji. Poza prestiżowymi statuetkami i tytułem polskiego ECO-Miasta 2015, laureaci otrzymają dodatkowe.

ECO- Miasto to także cztery seminaria, z których pierwsze odbyło się niedawno w Katowicach.