RENAULT: WSPARCIE DLA DWOJGA PARAOLIMPIJCZYKÓW

Renault Ha1

Prawie połowa (47 proc.) Polaków chciałaby na bieżąco śledzić informacje na temat niepełnosprawnych sportowców. Niewiele mniej (45 proc.) chce obejrzeć paraolimpiadę w Rio de Janeiro.

Wśród fanów sportu ten odsetek rośnie do 72 procent! Najwięcej Polaków podziwia takich sportowców i postrzega ich jako przykład pokonywania własnych słabości.


Zobacz także:
SPORT


Maciej Lepiato – aktualny mistrz świata i paraolimpijski w skoku wzwyż oraz Anna Omielan – wielokrotna mistrzyni Polski osób niepełnosprawnych w pływaniu zostają objęci programem stypendialnym Renault Handisport Team i oficjalnie ogłaszają plany związane z udziałem w paraolimpiadzie w 2016 r.

– Sportowcy muszą pokonywać wiele przeszkód, a sportowcy niepełnosprawni mają ich jeszcze więcej. Nasz program stypendialny ma ułatwić im drogę do zdobywania kolejnych osiągnięć sportowych i mamy nadzieję, że w 2016 roku będziemy razem świętować sukcesy Macieja Lepiato i Anny Omielan na paraolimpiadzie – mówi Grzegorz Zalewski, Prezes Zarządu Renault Polska.

Renault Ha3

Projekt Renault Handisport Team jest elementem realizacji misji społecznej odpowiedzialności koncernu. W Polsce stypendia do czasu igrzysk w Rio de Janeiro będzie otrzymywało dwóch sportowców: Maciej Lepiato i Anna Omielan. Program jest realizowany także we Francji, Hiszpanii, Irlandii oraz Brazylii. Polscy zawodnicy otrzymają do dyspozycji samochody Renault Captur. Do końca 2014 roku będą uczestniczyli w cyklu kilku spotkań z młodzieżą organizowanych w szkołach, w celu promocji idei integracji społecznej, różnorodności i wyrównywania szans.

– Psychologia sportu mówi, że zwycięstwo nie jest najważniejsze, najważniejsza jest droga do sukcesu. Jeśli na to patrzymy z tej strony, to sportowcy niepełnosprawni mają tak długą i trudną drogę do realizacji sportowych marzeń, że powinni być o wiele bardziej wynagradzani przez kibiców – komentuje badania Katarzyna Selwant, psycholog sportowy.

Paraolimpiada 2016

Maciej Lepiato podzielił przygotowania do paraolimpiady na 3 etapy: pierwszy to przygotowania do mistrzostw europy i próba pobicia na nich własnego rekordu świata, drugi to przygotowania do mistrzostw świata w Katarze w 2015 roku i uzyskanie tam minimum na igrzyska paraolimpijskie, natomiast trzeci to bezpośrednie przygotowania do paraolimpiady.

Warszawa. AWF, 20.05.2014 r. Anna Omielan, plywanie i Maciej Lepiato, skok wzwyz. fot. Krzysztof Zuczkowski/FORUM

– Do paraolimpiady jeszcze daleko, ale uważam, że myślenie długofalowe, jasny plan oraz wysokie stawianie poprzeczki są potrzebne do robienia postępów w sporcie. Zawsze najważniejsze są najbliższe zawody, ale jedno drugiego nie wyklucza – podkreśla Maciej Lepiato.

Aktualnie zawodnik zajmuje miejsce w czołówce tabeli OPEN grupującej polskich skoczków wzwyż, bez względu na poziom sprawności. Wyniki, które osiąga ten sportowiec powodują, że może mieć on szansę nawet na zdobycie minimum na olimpiadę.

Anna Omielan każdy start od października tego roku będzie traktowała jako szansę na zdobycie minimów kwalifikacyjnych.

– Dążenie do udziału w paraolimpiadzie oznacza ciężką pracę nad poprawianiem rekordów życiowych, wzrostem siły, wytrzymałości i precyzji ruchów. Mam też świadomość, że minimum to pierwszy etap, bo tylko zawodnicy osiągający regularnie bardzo dobre wyniki mają realne szanse na udział w igrzyskach – mówi Anna Omielan.

Zdobycie tzw. minimum nie jest równoznaczne z uzyskaniem kwalifikacji paraolimpijskich. Jest tu szereg różnych zmiennych. Zawodnicy nie uzyskują imiennych kwalifikacji. Uzyskuje je kraj, a na podstawie dodatkowych kryteriów wybiera się zawodników, którzy je spełniają. Bezwzględnym warunkiem jest oczywiście minimum. Komitety narodowe mogą wprowadzać swoje wyższe minima w celu dokonania wyboru reprezentantów. Najczęściej sportowców ze spełnionymi minimami jest 2 razy więcej niż dostępnych miejsc. Praktyczne szanse na udział w paraolimpiadzie będą mieli przyszli medaliści mistrzostw świata i czasem mistrzostw europy oraz sportowcy zajmujący czołowe miejsca w rankingu światowym.