Najwięcej wypadków zdarza się przy dobrych warunkach atmosferycznych, kiedy to kierowcy czują większy komfort jazdy i rozwijają większe prędkości, nieświadomi zagrożeń. W zimie łatwo wpaść w poślizg, wiosną i jesienią widoczność ogranicza deszcz, wydaje się więc, że słoneczny dzień jest idealny do jazdy.
Tymczasem w oślepiającym słońcu wydarzyło się w ubiegłym roku 756 wypadków, w których zabitych zostało 67 osób, a 929 zostało rannych.
– Oślepiający blask słońca może uniemożliwić zauważenie przechodnia lub skręcającego samochodu – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
Im słońce niżej horyzontu, czyli kiedy wschodzi lub zachodzi, tym większe zagrożenie oślepienia. Niebezpieczeństwo prowadzenia samochodu w takich warunkach wzmaga się, gdy godziny wschodu i zachodu słońca pokrywają się z godzinami wyjazdów do lub powrotów z pracy, czyli największego natężenia ruchu. Oślepienie może nastąpić nie tylko z powodu bezpośrednio padających promieni słonecznych.
Światło może odbijać się też od innych samochodów czy szklanych budynków. Słońce znajdujące się za plecami również niesie ze sobą zagrożenie. Może ono odbić się w lusterku lub utrudniać dostrzeżenie zmieniających się kolorów sygnalizacji świetlnej. Także nocą możemy zostać oślepieni odbiciami reflektorów innych pojazdów w naszym lusterku.
– Intensywne światło skierowane wprost na wysokość oczu kierowcy może doprowadzić go nawet do chwilowej całkowitej utraty możliwości widzenia – ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
Przed słońcem chronią osłony przeciwsłoneczne, ale często są one niewystarczające, bo promienie światła padają poniżej nich. Warto więc zainwestować w wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne,
z filtrami UV i polaryzacją, które zredukują odblaski od różnych powierzchni i ograniczą ból oczu powodowany zbyt silnym światłem.
Dobra widoczność jest niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo jazdy, dlatego gdy istnieje ryzyko oślepienia, należy zwiększyć odległość od pojazdu jadącego przed nami. Pamiętajmy też o opuszczeniu osłony przeciwsłonecznej, starajmy się nie używać produktów, które nadają wysoki połysk kokpitowi i dbajmy o czystość przedniej szyby.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.