RENAULT TRUCKS: SOLLNER LOGISTIC POLSKA PATRZY W PRZYSZŁOŚĆ

retr-sro1

20 nowych Renault Trucks T z czerwonymi kabinami z napisem LOGEO zasiliło flotę poznańskiej firmy SÖLLNER Logistic Polska. To niskopodwoziowe ciągniki siodłowe przygotowane i homologowane przez Renault Trucks w Polsce specjalnie dla wielkopolskiego przewoźnika.

W lutym tego roku w poznańskiej spółce zaszły zmiany. Maciej Balanicki, który przez kilkanaście lat nią zarządzał, kupił 100 procent jej udziałów od niemieckiej właścicielki.


Zobacz także:

UŻYTKOWE

ROZMAITOŚCI


 

SÖLLNER Logistic Polska to przedsiębiorstwo transportowo- logistyczne ściśle współpracujące z firmą spedycyjną LOGEO Polska, która również należy do Macieja Balanickiego, postaci dobrze znanej wśród poznańskich przewoźników. Dwadzieścia nowych Renault Trucks T to nie pierwsze samochody francuskiej marki w taborze firmy. Jeździło już w nim kilkadziesiąt pojazdów Renault Trucks – najpierw modeli Premium Route, a później nowej gamy T.

Na mocy umowy kupna udziałów nowy właściciel zobowiązał się do zmiany nazwy firmy oraz wprowadzenia nowego logotypu na samochodach najpóźniej do końca września 2019 roku. Dlatego też na kupionej właśnie partii pojazdów zastosowano już nowe oznaczenia firmowe. Obydwie spółki mające siedzibę w Poznaniu specjalizują się w obsłudze logistycznej zakładów przemysłowych, transporcie i spedycji. Flota SÖLLNER Logistic Polska liczy teraz 45 zestawów. Firma zajmuje się m.in. przewozami w systemie Just-In-Time podzespołów do fabryki Volkswagen Poznań i ich sekwencyjnymi dostawami na linię montażową.

retr-sro3

Kilkadziesiąt procent jej obrotu generują usługi transportowe dla branży automotive.

– Staramy się dywersyfikować nasze zlecenia, pozyskując klientów z innych branż. Jeździmy głównie do Niemiec, Holandii i Belgii, a także w kabotażu wewnątrz Unii Europejskiej. Wszystkie nasze zestawy to niskopodwoziowe ciągniki siodłowe z naczepami typu Mega, dlatego bardzo ważne było dla nas podejście Renault Trucks, które zaoferowało nam ciągniki typu Low, na niskoprofilowym ogumieniu i z tak nisko położonym siodłem, że nie mamy obaw, że po podpięciu naczepy Mega będą jakiekolwiek problemy z jej wysokością. To dla nas bardzo ważne, bo świadcząc usługi w branży automotive, wewnętrzna wysokość naczepy wynosząca 3 metry jest niezbędna – mówi Maciej Balanicki.

Dwadzieścia nowych pojazdów to bardzo bogato wyposażone ciągniki siodłowe Renault Trucks T460 X-LOW Euro 6. Siodło znajduje się na wysokości zaledwie 1010 mm nad podłożem (bez obciążenia) i 947 mm pod obciążeniem. Tak niskie jego położenie to także pochodna zastosowania niskoprofilowego ogumienia – na przednich kołach założono opony Michelin Energy XF w rozmiarze 315/50 R22.5, a na tylnej Michelin Energy XDA2+ 295/55 R22.5.

– Przekroczenie maksymalnej wysokości czterech metrów jest rygorystycznie karane przez służby inspekcji drogowych w całej Europie, więc jest dla nas bardzo ważne, by nasi klienci nie mieli z tym kłopotu. Dobieramy pojazdy dla każdego z nich dokładnie według ich potrzeb, ale w zgodzie z przepisami. Dostarczamy im nie tylko same pojazdy – nasza oferta to kompletne, niezawodne rozwiązanie transportowe, zawierające nie tylko samochody, ale również ich fabryczne finansowanie i obsługę w ramach kontraktów serwisowych. O tym, że taki model biznesowy się sprawdza świadczy to, że stawiają na nas tacy dynamiczni, młodzi menedżerowie jak Pan Maciej Balanicki, dla których liczy się jakość i bezawaryjność pojazdów, ale też ich wydajność, połączona z najniższymi kosztami eksploatacji – mówi Andrzej Barburski, Key Account Manager w Renault Trucks.

retr-sro2

Pojazdy kupione przez poznańskiego przedsiębiorcę napędzane są 11-litrowymi silnikami DTI 11 o mocy 460 KM. Napęd na koła przekazywany jest za pośrednictwem zautomatyzowanej skrzyni biegów Optidriver i wyposażone w pakiet Fuel Eco optymalizujący zużycie paliwa (zawiera on specjalny program skrzyni biegów, tempomat elastyczny z systemem Optiroll, odłączane urządzenia napędzające osprzęt silnika).

Tylny most zaopatrzony został w blokadę mechanizmu różnicowego. Zainstalowana jest w nich telematyka zawierająca TGW (Telematic GateWay), co umożliwia subskrypcję usług systemu zarządzania flotą Optifleet. Pakiet Protect z elementami bezpieczeństwa dla kierowcy, który zawiera m.in. adaptacyjny tempomat utrzymujący odległość od poprzedzającego pojazdu (ACC).

Oszczędzaniu okładzin hamulcowych sprzyja zwalniacz OptiBrake o mocy 300 kW przy 2300 obr./min. – to kombinacja hamulca wydechowego i dekompresyjnego silnika połączona z hamulcami zasadniczymi. Te ostatnie pracują pod nadzorem nowoczesnego systemu EBS, łączącego m.in. funkcje elektronicznej kontroli stabilności (ESC), wspomagania ruszania na pochyleniu (Hill Start Aid), ABS, ASR, wspomagania hamowania awaryjnego (BAS) i harmonizującego pracę hamulców ciągnika i naczepy.

Pojazdy ciężarowe Renault Trucks T kupione przez SL Polska mają też w wyposażeniu wszystko, co ułatwia życie kierowcy.

– Wychodzę z założenia, że człowiek pracujący i wypoczywający w komfortowych warunkach, wykonuje swoją pracę lepiej i wydajniej, dlatego też wszystkie ciągniki mają pneumatyczne zawieszenie kabiny i foteli, klimatyzację postojową, niezależne ogrzewanie powietrzne i lodówki. Renault Trucks T to już dobrze sprawdzony przez nas pojazd, kierowcy zdążyli go już poznać i cenią sobie pracę na tak nowoczesnym sprzęcie. Ta cecha dla SÖLLNER Logistic Polska i LOGEO Polska również ma niebagatelne znaczenie wizerunkowe. Przez klientów jesteśmy postrzegani jako firmy, które patrzą w przyszłość – dodaje Maciej Balanicki.