Wakacje powoli dobiegają końca. To znak, że coraz więcej kierowców pojawi się w mieście. Zatłoczone będą także drogi – to czas na powroty z letniego wypoczynku.
Niestety, efektem tego są (i będą jeszcze przez dłuższy czas) korki i niekulturalne zachowania kierowców za kółkiem.
Zobacz także:
Z zeszłorocznych badań CBOS wynika, że ponad 80 proc. Polaków negatywnie ocenia kulturę jazdy w Polsce. O tym najbardziej znamiennych przypadkach mówi ekspert – rajdowy Mistrz Europy – Kajetan Kajetanowicz, zawodnik Automobilklubu Polski i Lotos Rally Team.
1. Wymuszanie pierwszeństwa. Poruszanie się po zatłoczonych miejskich drogach to nie lada wyzwanie, szczególnie w okresie powakacyjnym. Nietrudno o spotkanie z kierowcą manifestującym swoją wyższość nad innymi uczestnikami ruchu. Pogoń za uciekającym w korkach czasem przysłania wielu kierowcom zdolność racjonalnego i bezpiecznego poruszania się po drodze. Aby na czas odebrać dziecko ze szkoły, czy zawieźć je na dodatkowe zajęcia, z jezdni urządzają istny slalom – zmieniając pas z prawego na lewy. Takim zachowaniem wymuszają pierwszeństwo na innych uczestnikach ruchu w sposób gwałtowny i nieprzewidziany. Za nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem zmieniającego zajmowany pas ruchu możemy otrzymać mandat karny w wysokości 250 zł i 5 punktów karnych.
2. Niestosowanie kierunkowskazów. To kolejny znany grzech kierowców. Taki nieczytelny sposób jazdy stwarza ogromne ryzyko w ruchu drogowym. Obowiązkiem kierowcy jest sygnalizowanie zamiaru wykonania manewru, a nie tego, że właśnie go wykonujemy. Kierunkowskaz włączamy na kilka sekund przed planowanym skrętem. 3-4 sek. to minimalny czas niezbędny do tego, by jadący z tyłu kierowcy mogli odczytać nasze zamiary i dostosować do nich swoje. Za utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru policjant może ukarać kierowcę mandatem w wysokości 200 zł.
3. Blokowanie lewego pasa. Chyba wielu kierowców zapomniało, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Niestety coraz częściej słyszy się o nieuzasadnionym poruszaniu się lewym pasem. Ten pas ma służyć wyłącznie do wyprzedzania, skrętu w lewo i omijania przeszkód. Denerwującym zachowaniem jest blokowanie lewego pasa ruchu. W Polsce obowiązuje ruch prawostronny, dlatego tym pasem należy się poruszać.
4. Ruszanie na światłach. Coraz częściej słyszymy stwierdzenie, że żyjemy w ciągłym „niedoczasie” i staramy się jak najefektywniej wykorzystać każdą wolną chwilę. W wielu przypadkach staramy się ten czas „nadrobić” w trakcie jazdy samochodem. Szczególnie widoczne jest to w czasie czekania na światłach. Swoją uwagę poświęcamy innym sprawom. Skutkiem tego jest nasza opóźniona reakcja na zielone światło. Tymczasem każda sekunda opóźnienia ruszenia z miejsca wiąże się z tym, że mniej samochodów może przejechać w trakcie zmiany sygnalizacji. Szanujmy czas swój i innych.
5. Niekulturalne gesty. To częste zjawisko. Jedziesz spokojnie, a osoba jadąca obok zaczyna bez większego powodu wymuszać pierwszeństwo. Często zdarza się tak, że nie przepuszczając go na swój pas, on w geście podziękowania wykaże się brakiem kultury osobistej pokazując nam niecenzuralny znak palcami. To przejaw zdecydowanego braku kultury. W takich sytuacjach mimo wszystko powinniśmy wykazać się dużą cierpliwością i nie reagować w odwecie na takie zachowanie.
6. Używanie sygnału dźwiękowego bez poważnego powodu. Użycie klaksonu jest konieczne jedynie w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu. Nie jest dopuszczalne, jeżeli chcemy wyrazić emocje, ponaglić osobę czy zwrócić kogoś uwagę. Gdy czyjś sposób jazdy nas denerwuje na drodze, to nie używajmy sygnału dźwiękowego. Lepiej jest włączyć muzykę lub zacząć śpiewać, aby dać upust emocjom.
– Bądźmy uprzejmi na drodze. W odpowiedniej sytuacji podziękujmy lub przeprośmy innego kierowcę za pomocą gestu otwartej dłoni. Jeśli nie pozwalają nam na to warunki, to możemy skorzystać z kierunkowskazów. Panujmy nad emocjami i nie zapominajmy o kulturze jazdy. To ułatwi życie nam wszystkim. Jeżdżąc od wielu lat po polskich drogach widzę stałą poprawę kultury jazdy, dlatego wszyscy razem powinniśmy trzymać ten kierunek i starać się o to, by jeździło się nam przyjemniej – podsumowuje Kajetan Kajetanowicz, kierowca Automobilklubu Polski i Lotos Rally Team.