W obecności tłumnie zebranych widzów, w majestatycznej scenerii krakowskiego Rynku Głównego, u stóp Bazyliki Mariackiej odbył się uroczysty start załóg, uczestniczących w 8. Rajdzie Polski Historycznym i w 2. Rajdzie Polski Nowych Energii.
Bazą tej międzynarodowej imprezy Automobilklubu Krakowskiego jest tradycyjnie Wieliczka (hotel Soray).
Zobacz także:
Starterami blisko 40 załóg z Austrii, Danii, Francji, Luksemburga, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Węgier, Włoch i oczywiście z Polski byli przedstawiciel władz Polskiego Związku Motorowego Tomasz Brzeziński, zawodnik rajdowy i promotor elektromobilności Grzegorz Olchawski oraz prezes Automobilklubu Krakowskiego Paweł Owczyński. Startowi towarzyszyła wystawa cennych pojazdów zabytkowych, należących do krakowskich kolekcjonerów.
Z Rynku Głównego uczestnicy wyruszyli wprost na trasę etapu nocnego, wiodącego drogami Jury Krakowskiej. Kolejne etapy będą prowadzić w piątek przez Pogórze Wielickie, Beskid Wyspowy i Niski, a w sobotę – przez Beskid Makowski. W sumie trasa dla 8. RPH liczy ponad 900 km i biegnie po najtrudniejszych odcinkach dróg na południu Małopolski.
Ponad połowę całego dystansu stanowią próby klasyfikacyjne w formie testów na regularność jazdy. 2. Rajd Polski Nowych Energii ma trasę krótszą (ok. 600 km), ale za to bardzo wysoką rangę. Jest – jak przed rokiem – rundą E-Rally Regularity Cup FIA, najważniejszego w świecie cyklu rajdowego dla pojazdów elektrycznych.
Meta rajdu – w Krakowie na Placu Wielkiej Armii Napoleona u stóp Wawelu (sobota 7 września od godz. 16:40). Wyniki poznamy wieczorem.
W 8. RPH uczestniczą klasyczne samochody, wyprodukowane nie później, niż przed końcem roku 1990. Najstarszym autem jest Ford Anglia rocznik 1960; jedzie nim bardzo doświadczona załoga luksembursko- francuska Christian Crucifix i Joseph Lambert. W 2. RPNE startują wyłącznie auta elektryczne.
Szczegółowe informacje o 8. RPH i 2. RPNE są dostępne na stronach www.rajdpolskihistoryczy.pl i www.rajdpolskinowychenergii.pl.
GCh