RAJD POLSKI 2016: OTT TANK PROWADZI, PECH KAJTO (1. ETAP)

rp_1_1

Ott Tänak i Raigo Molder z Estonii w Fordzie Fiesta RS WRC prowadzą po pierwszym etapie PZM. 73 Rajdu Polski. Gonią ich Andreas Mikkelsen i Anders Jæger (Volkswagen Polo R WRC).

Na trzecim miejscu po dziesięciu odcinkach specjalnych znajdują się Hayden Paddon i John Kennard (Hyundai i20 WRC). Pecha miał w piątek Kajetan Kajetanowicz (Automobilklub Polski), jadący z Jarosławem Baranem Fordem Fiesta R5.

sponsorenault


Zobacz także:

RAJDY

RAJD POLSKI 2016


 

Piątkowy etap Rajdu Polski rozpoczął się od przejazdu dość krótkiej, bo liczącej zaledwie 6,52 km próby Chmielewo zlokalizowanej nieopodal Mikołajek. Jako pierwszy na trasie pojawił się aktualny Mistrz Świata i jednocześnie lider tegorocznej klasyfikacji, Sébastien Ogier (Volkswagen Polo R WRC), który ostatecznie zanotował czwarty czas.

rp_1_2

OS-owe zwycięstwo padło łupem tegorocznego triumfatora Rajdu Argentyny, Haydena Paddona (Hyundai i20 WRC). To jednak nie wystarczyło, aby objąć prowadzenie w rajdzie. Nowym liderem dość niespodziewanie został estoński kierowca Ott Tänak. Reprezentant ekipy DMACK nie cieszył się jednak z niego zbyt długo – na pierwszym przejeździe klasycznej próby Wieliczki (17,30 km) znakomitą formą błysnął aktualnie trzeci w klasyfikacji kierowców Andreas Mikkelsen (Volkswagen Polo R WRC).

Norweski zawodnik, który w dwóch poprzednich edycjach Rajdu Polski zajął drugie miejsce zaliczył pewne OS-owe zwycięstwo i tym samym objął prowadzenie. Czwarty odcinek specjalny to czwarte nazwisko na liście OS-owych triumfatorów. Tym razem najlepszy czas osiągnął Tänak. Na kończącej poranną pętlę próbie Stare Juchy drugą wygraną zapisał na swoje konto Paddon dzięki czemu przesunął się on na pozycję wicelidera. Na pierwszym miejscu nadal znajdował się Mikkelsen, choć różnica między nim, a czwartym w klasyfikacji Sébastienem Ogierem wynosiła niecałe 10 sek.

rp_1_3

W kategorii WRC 2 po zwycięstwie na wczorajszym Superoesie Karla Kruudy, od samego początku piątkowego etapu tempo nadawał fabryczny kierowca Škody, Pontus Tidemand, prywatnie pasierb startującego również w PZM 73. Rajdzie Polski Henninga Solberga.

Podczas drugiej pętli o pierwsze miejsce walczyli Ott Tänak, Andreas Mikkelsen oraz Hayden Paddon.

Niestety Wieliczki nie były szczęśliwe dla aktualnego mistrza Europy Kajetana Kajetanowicza. Kajto musiał zmieniać koło na odcinku przez co stracił niemal 3 minuty i w klasyfikacji WRC 2 spadł na odległe 17. miejsce. Na drugim przejeździe OS-u Stare Juchy wypadek zaliczył Pontus Tidemand dzięki czemu na czele stawki znalazło się dwóch Finów – odpowiednio Teemu Suninen i Esapekka Lappi.

rp_1_4

W kategorii Junior WRC po piątkowym etapie najszybszy jest Simone Tempestini pilotowany przez mieszkającego w Krakowie Giovanni Bernacchini.

Z Polaków najwyższe miejsce zajmują Hubert Ptaszek i Maciej Szczepaniak (Skoda Fabia R5), którzy o 3,9 sek. wyprzedzają Jarosława Kołtuna i Ireneusza Pleskota (Automobilklub Polski – Ford Fiesta R5). Kajetan Kajetanowicz (A. Polski) i Jarek Baran są na 30, miejscu w “generalce”.

Kajetan Kajetanowicz: Wierzcie mi, że niełatwo jedzie się w rajdzie, przy tak mocnej konkurencji, gdy w samochodzie hamują tylko trzy koła. To nie jest prosta sytuacja, ale jak z każdej – także i z tej – staramy się wyciągnąć pozytywy. Sporo się nauczyłem na drugiej dzisiejszej pętli. Na hamowaniach pomagałem sobie skrzynią biegów, redukując biegi nieco szybciej. Nawet w niesprzyjających warunkach nie mogłem nie czuć frajdy z jazdy, a to głównie dzięki kibicom. Było ich dziś mnóstwo i wiedziałem, że trzymają za nas kciuki, nawet w tych trudnych momentach. To jest coś niesamowitego. Polscy kibice są spragnieni dużych emocji i silnych wrażeń, a rajdy samochodowe na najwyższym poziomie im je zapewniają. W Rajdzie Polski i my i kibice mogą spotkać zawodników, którzy mają naprawdę szybkie tempo. Dziś nasza kolejność startu do oesów nie była zbyt dobra, ale mam nadzieje, że takie frycowe w WRC płaci się tylko raz. Organizator nie mógł nam przydzielić wyższej pozycji startowej, więc jechaliśmy po bardzo zniszczonej drodze. Nie mogliśmy walczyć z czołówką jak równy z równym, choć wiem, że i tak byłoby to trudne. Jesteśmy jednak zadowoleni, bo wygrywaliśmy dziś z zawodnikami, którzy od lat ścigają się w mistrzostwach świata, a jutro możemy kontynuować tę walkę.

rp_1_5

Tomasz Gryc i Michał Kuśnierz (Peugeot 208 R2) zajmują szóste miejsce w WRC3, Jakub Brzeziński (Automobilklub Polski) i Jakub Gerber (Ford Fiesta R2T) – piąte w Fiesta Cup. Inny kierowca Automobilklubu Polski, Łukasz Pieniążek i jego pilot Przemysław Mazur (Citroen DS3 R3T) są 6. w punktacji JWRC.

W sobotę 2 lipca załogi będą rywalizować na siedmiu odcinkach specjalnych położonych na północny wschód od Mikołajek. Rywalizację rozpocznie 14-kilometrowy odcinek Gołdap, po czym zawodnicy zmierzą się z najdłuższą w zawodach próbie Stańczyki (25,27 km). Trzecim w pętli będzie 21-kilometrowy OS Babki.

Po nim zawodnicy udadzą się na strefę zmiany opon w Gołdapi. Po popołudniowej pętli rozegrany będzie po raz drugi próba Mikołajki Arena. Co ciekawe tego dnia załogi nie będą zjeżdżały do parku serwisowego między pętlami, a do przejechania w sportowym tempie będą 124,58 kilometry.

WYNIKI PO 1. ETAPIE
1. Ott Tänak i Raigo Molder (Ford Fiesta RS WRC) – 1:01.23.0 godz.;
2. Andreas Mikkelsen i Anders Jæger (Volkswagen Polo R WRC) – strata 4,2 sek.;
3. Hayden Paddon i John Kennard (Hyundai i20 WRC) – 10,2 sek.;
4. Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC) – 16,3 sek.;
5. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 WRC) – 20,4 sek.;
6. Jari- Matti Latvala i Miikka Anttila (Volkswagen Polo R WRC) – 36,6 sek.;
7. Stéphane Lefebvre i Gabin Moreau (Citroen DS3 WRC) – 39,4 sek.;
8. Craig Breen i Scott Martin (Citroen DS3 WRC) – 41,1 sek.;
9. Eric Camilli i Benjamin Veillas (Citroen DS3 WRC) – 58,6 sek.;
10. Mads Østberg i Ola Floene Ford Fiesta RS WRC) – 1.06,7 min.;
26. Hubert Ptaszek i Maciej Szczepaniak (Skoda Fabia R5) – 4.48,1 min.;
27. Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (Ford Fiesta R5) – 4.52,0 min.;
30. Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran (Ford Fiesta R5) – 6.07,8 min.;
44. Tomasz Gryc i Micha Kuśnierz (Peugeot 208 R2) – 12.03,4 min.;
46. Jakub Brzeziński i Jakub Gerber (Ford Fiesta R2) – 12.17,0 min;
56. Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur (Citroen DS R3T) – 25.43,6 min.

Zwycięzcy odcinków specjalnych: Tänak – 5 (1 ex aequo), Paddon – 3, Mikkelsen, Neuville i Ogier: 1 (ex aequo) – po 1.

Fot.: rajdpolski.pl oraz zespoły