POZNAŃ PRZYJAZNY ELEKTRYCZNEJ MOBILNOŚCI

szkolenie_1

Magistrat w Poznaniu certyfikatem „Miasta przyjaznego elektro- mobilności”, a urzędnicy miejscy zostali przeszkoleni z ustawowych wymogów w tym zakresie.

Ustawa o elektrycznej mobilności i paliwach alternatywnych nakłada konkretne obowiązki na jednostki samorządu terytorialnego dotyczące zakupu pojazdów zero- i nisko- emisyjnych oraz budowy infrastruktury do ładowania.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

Odnaleźć się gąszczu nowych przepisów pomaga polskim samorządom Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.

szkolenie_2

– Ustawa o elektro- mobilności i paliwach alternatywnych obowiązuje od niecałego roku. To temat nowy, który jest sporym wyzwaniem prawnym i organizacyjnym dla administracji lokalnych. Tym bardziej, że pojawiają się nowe rozporządzenia, jak np. w sprawie warunków udzielania wsparcia ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Projekt ten przewiduje m.in. dofinansowanie zakupu autobusu elektrycznego w kwocie ponad miliona złotych. Na infrastrukturę ładowania publicznego transportu zbiorowego będzie można uzyskać nawet 240 tys. zł na jedną stację ładowania. Przez wszystkie meandry nowych przepisów urzędników przeprowadzają eksperci PSPA, praktycy elektro- mobilności – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

W szkoleniu w Poznaniu wzięło udział około 30 urzędników. Wszyscy poznali obowiązki wynikające z nowych regulacji prawnych oraz dostępne na rynku rozwiązania w zakresie planowania infrastruktury ładowania i budowy floty pojazdów zeroemisyjnych. Dysponują odpowiednią wiedzą niezbędną do wdrażania elektro- mobilności, co potwierdza certyfikat.

szkolenie_3

W ramach pierwszej edycji cyklu szkoleń „Elektro- mobilność w praktyce”, PSPA przeszkoli łącznie urzędników 24 największych miast w Polsce. Do tej pory eksperci odwiedzili m.in. Katowice, Gdańsk, Gdynię, Białystok, Rzeszów, Tychy, Elbląg, Rybnik, Toruń, oraz Bydgoszcz. Najbliższe szkolenia odbędą się w Szczecinie, Łodzi, Krakowie, Lublinie i Wrocławiu. Merytorycznie cykl wpierają BMW Polska, Volkswagen Group Polska, DLA Piper, Engie Polska, EvoBus Polska, PGNiG Obrót Detaliczny, Polski Fundusz Rozwoju i PGL Lasy Państwowe.

– W drugiej połowie 2019 roku PSPA rozpocznie kolejną edycję cyklu „Elektro- mobilność w praktyce” szkoląc urzędników i przedsiębiorców kilkudziesięciu miast powyżej 50 tysięcy mieszkańców. Samorządy mogą zgłaszać chęć organizacji darmowych szkoleń poprzez stronę elektromobilnoscwpraktyce.pl – dodaje Maciej Mazur.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych to największa w Polsce organizacja branżowa. Jest częścią The European Association for Electromobility (AVERE), najważniejszej organizacji zajmującej się rozwojem rynku elektro- mobilności w Europie.