Od 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące kierujących pojazdami. “Łatają” one dziurę w prawie często wykorzystywaną przez przekraczających prędkość w terenie zabudowanym, a uniemożliwiająca w praktyce zatrzymanie przez policjantów prawa jazdy.
Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji odnosi się na swoim portalu policja.pl do doniesień medialnych na temat zmian w przepisach dla kierowców.
Zobacz także:
Oto treść komunikatu BRD KGP:
Odnosząc się do doniesień medialnych dotyczących mających obowiązywać od 1 stycznia 2017 r., znowelizowanych przepisów dla kierowców, pragniemy poinformować, że istotną zmianą, jaka weszła w życie z tą datą, jest znowelizowany tryb przekazywania staroście informacji o ujawnionym naruszeniu polegającym na przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Zgodnie z nowymi zasadami, fakt zatrzymania przez policjanta prawa jazdy, w związku z popełnionym wykroczeniem, pozostanie bez wpływu na możliwość późniejszego zatrzymania tego dokumentu na okres 3 miesięcy, a do wydania przez starostę decyzji w tym zakresie, wystarczająca będzie informacja o ujawnieniu takiego wykroczenia.
Jednocześnie informujemy, że nie uległy zmianie przepisy załącznika (tzw. taryfikatora) do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 1624, z późn. zm.). Bez zmian pozostały także przepisy załącznika nr 1 (wykaz naruszeń wraz z liczbą odpowiadających im punktów) do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. poz. 488).
Biuro Ruchu Drogowego KGP
Ponieważ z przyczyn technicznych nie mogła ruszy nowa Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, wprowadzenie długo zapowiadanych zmian dla nowych kierowców (kursów doszkalających i obowiązku przyklejania zielonych listków) zostało przesunięte na 4 czerwca 2018.
Fot.: policja.pl