POLAK JEDZIE NA WAKACJE: RAPORT O NASZYCH PREFERENCJACH

polak-wakacje1

Jedną z ważniejszych decyzji, które podejmujemy podczas planowania wakacyjnych podróży jest wybór środka transportu. Jak wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie firmy Kongsberg Automotive, Polacy przede wszystkim stawiają na samochód.

Aż 60 proc. badanych deklaruje, że podczas wakacji najczęściej wybiera ten środek transportu. Drugim w kolejności jest natomiast samolot, którym podróżuje zaledwie 12 proc. Polaków.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Aż 60 proc. Polaków, wybierając środek transportu podczas wakacji, najchętniej decyduje się na samochód osobowy. Częściej autem wolą podróżować kobiety niż mężczyźni (63 proc., 57 proc.), a tendencja ta wzrasta z wiekiem i największy odsetek można zaobserwować wśród osób w wieku 45-55 lat (64 proc.). Tylko 12 proc. Polaków deklaruje wakacyjne podróżowanie samolotem, a jeszcze mniejszym zainteresowaniem cieszą się pociąg, autokar, rower czy statek.

Co ciekawe, z badania wynika, że tylko 6 proc. w ogóle nie podróżuje w trakcie wakacji, z czego najmniejszą grupę stanowią osoby z miast o liczbie 100-200 tys. mieszkańców, a największą społeczność wiejska oraz z miast poniżej 20 tys. mieszkańców.

Ponad 40 proc. Polaków, wybierając środek transportu podczas wakacji, kieruje się przede wszystkim szybkością przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego oraz komfortem podróży. Nieco mniejszy odsetek respondentów przywiązuje wagę do takich kwestii jak: niskie koszty podróży, możliwość zabrania ze sobą dużego bagażu czy też niezależność od innych podróżujących (odpowiednio: 30 proc., 32 proc., 35 proc.).

– Od ubiegłego roku przeprowadzamy badania na ogólnopolskiej próbie Polaków, które pozwalają nam dowiedzieć się, jak nasi rodacy zachowują się w podróży. Okres wakacyjny jest o tyle interesujący, że odnotowujemy wtedy znacznie więcej wyjazdów krajowych oraz zagranicznych. Jak wynika z naszego tegorocznego badania, samochód nadal pozostaje najczęściej wybieranym środkiem transportu podczas lata. Co istotne, Polacy doceniają w autach szybkość przemieszczania się oraz komfort jazdy. Z danych tych możemy wnioskować, że samochody, którymi podróżujemy są coraz lepiej wyposażone, a dodatkowe funkcje, takie jak: klimatyzacja, masaż oraz wentylacja foteli, stanowią o przewadze nad transportem autokarowym czy kolejowym. Badanie pokazało również, że prawie co trzeci Polak przywiązuje wagę do niskich kosztów podróży wakacyjnych, co może mieć przełożenie na nieduży odsetek podróżujących samolotem czy statkiem – komentuje Michał Jaśkiewicz, Engineering Director w Kongsberg Automotive.

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS PODRÓŻY WAKACYJNYCH

Co zaskakujące, tylko co piąty badany, planując wakacyjny wyjazd, zwraca uwagę na bezpieczeństwo podczas podróży. Polacy zapytani jednak o to, w którym, że środków transportu czują się najbezpieczniej, najczęściej wskazywali na samochód. Prawie 80 proc. z nich deklaruje, że auto daje im poczucie bezpieczeństwa (odpowiedzi: „Czuję się bardzo bezpiecznie” i „Czuję się bezpiecznie”).

Badani nieco gorzej od samochodu osobowego ocenili bezpieczeństwo w autokarze oraz pociągu (odpowiednio 55 proc. i 66 proc. odpowiedzi „Czuję się bezpiecznie” i „Czuje się bardzo bezpiecznie”). Największą niepewność wśród respondentów budzi natomiast samolot, co przekłada się bezpośrednio na znacznie mniejszy odsetek osób, które decydują się na „podniebne” podróżowanie.

– Wyniki potwierdzają, że paradoksalnie pomimo ogromnych różnic w liczbie wypadków samochodowych a katastrof lotniczych, Polacy nadal bardziej obawiają się podróży samolotem. Statystyki dotyczące ofiar wypadków drogowych nie przekładają się na nasze poczucie bezpieczeństwa. Aż 40 proc. Polaków deklaruje, że czuje się bardzo bezpiecznie w swoich samochodach. Może to być związane bezpośrednio z coraz wyższym komfortem jazdy. Kierowca, który korzysta ze specjalnego wyposażenia dodatkowego, np. systemów pneumatycznego wsparcia w siedzeniu lub masażu, nie obawia się zmęczenia za kierownicą, a co za tym idzie, ma poczucie niezależności i swobody w podejmowaniu decyzji o sposobie jazdy. Samodzielnie postanawia o prędkości pojazdu czy długości jednorazowego przejazdu. To bardzo ważne kwestie, które wpływają na bezpieczeństwo kierowcy oraz współpasażerów – mówi Michał Jaśkiewicz, Engineering Director w Kongsberg Automotive.

POLACY CORAZ CHĘTNIEJ WYBIERAJĄ „CZTERY KÓŁKA” NA ZAGRANICZNE WAKACJE

Ponad 40 proc. Polaków, wybierając wakacje za granicą, decyduje się na wyjazd własnym autem. Jedną z głównych korzyści takiego podróżowania jest niezależność oraz swoboda w podejmowaniu decyzji o trasie przejazdu. Największe obawy budzi natomiast awaryjność samochodu. Polscy kierowcy boją się także zmęczenia za kierownicą oraz konieczności stania w długich korkach.

Samochód jest najchętniej wybieranym środkiem transportu podczas wakacyjnych podróży. Jak pokazuje badanie, aż 42 proc. Polaków wybiera auto również na wyjazdy zagraniczne. Częściej taką decyzję podejmują jednak mężczyźni niż kobiety (45 proc., 39 proc.), a tendencja ta rośnie wraz z wiekiem i największy odsetek można zaobserwować wśród osób w wieku 45-55 lat.

Polacy zapytani o to, co stanowi przewagę samochodu nad innymi środkami transportu wskazują przede wszystkim na swobodę podróżowania, niezależność i możliwość spontanicznych decyzji odnośnie wybieranej trasy (72 proc.). Kierowcy doceniają również wolność w ustalaniu, gdzie i kiedy mogą zrobić postój w podróży (60 proc.). Natomiast na możliwość zabrania większego bagażu zwraca uwagę 41 proc. respondentów. I choć wyjazdy zagraniczne związane są z długimi godzinami spędzonymi w aucie to Polacy podkreślają, że na rynku dostępne są rozwiązania, które w dużej mierze wpływają na poprawę komfortu jazdy.

Aż 80 proc. respondentów uważa, że podczas zagranicznych podróży wakacyjnych o komforcie w największym stopniu decyduje wyposażenie pojazdu w klimatyzację, a na drugim miejscu w wygodne, rozkładane fotele, umożliwiające spanie w aucie (37 proc.). Kolejnym wyznacznikiem funkcjonalności pojazdu jest siedzisko dopasowujące się do danego pasażera (podparcie lędźwi), które wskazało 27 proc. badanych.

Możliwość skorzystania z profesjonalnego sprzętu audio-video podkreśliło jedynie 19 proc. ankietowanych. Co ciekawe, rozkładane i wygodne fotele samochodowe docenia znacznie więcej kobiet (49 proc.) niż mężczyzn (25 proc.). Natomiast panowie częściej zwracają uwagę na siedzisko dopasowane do danego pasażera.

– Samochody są coraz lepiej wyposażone, a nowoczesne technologie znacząco wpływają na zwiększenie komfortu, ale też ograniczenie niekorzystnych efektów długich godzin spędzonych za kierownicą. Z naszego badania wynika, że Polakom coraz trudniej wyobrazić sobie wielogodzinną podróż wakacyjną bez klimatyzacji. Dodatkowo wyposażenie takie jak: masaż czy podparcie lędźwi, sprawią, że dłuższa podróż będzie przyjemniejsza i przede wszystkim nieszkodliwa dla kręgosłupa – podsumowuje Natalia Kuszwara, HR Specialist w Kongsberg Automotive.

CZEGO POLACY BOJĄ SIĘ ZA GRANICĄ?

Co zaskakujące, aż 63 proc. Polaków obawia się podróżowania samochodem za granicę z powodu możliwej awarii pojazdu w obcym kraju. Podkreślają to zarówno kobiety, jak i mężczyźni (64 proc. i 63 proc.), a ewentualne usterki auta niepokoją najbardziej najmłodszych kierowców (77 proc. ankietowanych).

Prawie 40 proc. badanych obawia się natomiast zmęczenia za kierownicą. Co trzeci konieczności stania w długich korkach, z czego najwięcej takich odpowiedzi udzielili respondenci w wieku od 45 do 55 lat (46 proc.). Jeszcze mniejszy odsetek Polaków boi się kradzieży i napadów, pomyłek wynikających z nieznajomości czy też dużej ilości wypadków na zagranicznych trasach (odpowiednio: 29 proc, 23 proc. i 17 proc.).

– Wyniki naszego badania pokazują, że Polacy w dużo większym stopniu obawiają się zepsucia samochodu niż zmęczenia podczas wielogodzinnej podróży zagranicznej czy wypadków na drodze. Większość kierowców uważa swój samochód za awaryjny, jednocześnie wskazując ten środek transportu jako najbezpieczniejszy i najchętniej wybierany podczas wakacji. Warto pamiętać, że regularny przegląd i serwis pojazdu w dużej mierze pozwoli nam wyeliminować nieoczekiwane sytuacje na drodze oraz uniknąć awarii, które mogą zakłócić wakacyjny wypoczynek – podsumowuje Natalia Kuszwara z Kongsberg Automotive.

CO DENERWUJE POLSKICH KIEROWCÓW PODCZAS LATA?

Lato ze względu na wysokie temperatury to trudny okres dla polskich kierowców, którzy narzekają wtedy na znaczny spadek komfortu jazdy. Polacy najbardziej nie lubią wsiadać do nagrzanego pojazdu. Aż 65 proc. badanych marzy, by ich samochody były wyposażone w klimatyzację. Jednak ponad 40 proc. kierowców, którzy korzystają z tego udogodnienia, narzeka na dużą różnicę temperatur pomiędzy autem a otoczeniem.

Jak wynika z badania, Polacy radzą sobie jednak z wysokimi temperaturami, kiedy nie posiadają klimatyzacji w samochodzie. Największy odsetek badanych przyznaje, że dla ochłodzenia otwiera wszystkie szyby w aucie. Natomiast 40 proc. kierowców korzysta z nawiewu zimnego powietrza. Znacznie mniej osób decyduje się na takie rozwiązania jak: folia przeciwsłoneczna na szyby czy zmiana środka transportu na inny. Niecałe 30 proc. badanych uważa, że dodatkowe wyposażenie w postaci wentylacji fotela czy wydajnej wentylacji całego auta, mogłoby poprawić ich komfort podróżowania w trakcie lata.

Z KIM NAJCHĘTNIEJ WYJEŻDŻAMY NA WAKACJE?

Podczas wakacji, Polacy najchętniej podróżują samochodem ze swoją rodziną. Ponad 60 proc. z nich deklaruje, że w wyjazdach towarzyszy im współmałżonek bądź partner. Zdecydowanie częściej takie deklaracje składają kobiety niż mężczyźni (odpowiednio 70 i 53 proc). Jeśli chodzi o innych członków rodziny to 40 proc. badanych podróżuje z dziećmi, a tylko 13 proc. ze swoimi rodzicami.

Jak pokazuje badanie, najczęściej wybieranym środkiem transportu podczas wakacji jest samochód, a za jego kierownicą zwykle siadają mężczyźni. Prawie 80 proc. z nich przyznaje, że prowadzi auto podczas letnich wyjazdów. Jednocześnie, kobiety w roli kierowców stanowią niecałe 20 proc. Aż 58 proc. z nich deklaruje, że podczas wakacji za kierownicą siada ich mąż bądź partner.

Co ciekawe, prawie 60 proc. Polaków kłóci się z pozostałymi pasażerami podczas wyjazdów samochodem. Najczęstszym powodem nieporozumień jest pakowanie się do auta oraz prędkość jazdy, które wskazują częściej mężczyźni niż kobiety. Inną przyczyną wakacyjnych sprzeczek jest zabłądzenie bądź zboczenie z trasy.