PIĘĆ PRAKTYCZNYCH PORAD NA WAKACYJNE WYJAZDY

jazda-kor1

W sierpniu miliony podróżnych wyjadą na długo oczekiwane i zasłużone krajowe lub zagraniczne wycieczki. Wakacyjne wyjazdy, czy to krajowe czy zagraniczne mają w założeniu być przyjemne i mało uciążliwe.

Podróż mogą jednak zepsuć przykre niespodzianki – korki, niespodziewane opłaty drogowe lub mandaty, których można było uniknąć.


Zobacz także:

OPONY

ROZMAITOŚCI


 

Oto pięć porad, które pomogą beztrosko i bezproblemowo wyruszyć w podróż.

1. Unikaj najruchliwszych weekendów Prawdopodobnie najwygodniej byłoby wyjechać lub wrócić z wakacji w pierwsze dwa weekendy sierpnia. Niestety przypuszczalnie wszyscy wpadną na ten pomysł – dzieje się tak, co roku. Dlatego postaraj się zaplanować podróż w środku tygodnia – w ten sposób masz szansę oszczędzić mnóstwo czasu na drodze.

Jednak niezależnie od tego, kiedy rozpoczniesz wyjazd, nie zapominaj o przerwach, co dwie godziny jazdy. Rozprostuj nogi, odpocznij i pozwól dzieciom uwolnić trochę niespożytej energii.

2. Sprawdź gdzie zapłacisz za korzystanie z autostrad lub wjazd do miasta. Aby ograniczyć natężenie ruchu i wpływ na środowisko, niemal wszystkie duże miasta w Niemczech wprowadziły tzw. Umweltzony (strefy ochrony środowiska). Aby przez nie przejechać, należy na granicy Niemiec kupić odpowiednią winietę.

To samo dotyczy dużych miast we Francji – Paryża, Lyonu, Montpellier, Grenoble, Strasburga, Bordeaux czy Lille. Warto także pamiętać, że w Polsce przejazdy pewnymi odcinkami autostrad są odpłatne. Przejeżdżając na przykład z Torunia do Gdańska zapłacimy 30 zł, zaś jadąc trasą Konin – Świecko opłata wyniesie 78 zł.

Płatne są także niektóre europejskie drogi, dla przykładu przejazd z Paryża do Bordeaux kosztuje 59,8 euro, z Mediolanu do Firenze 32,7 euro, zaś podróż podczas przekraczania granicy luksemburskiej w drodze do Lyonu to wydatek 31,5 euro.

3. Unikaj największych autostrad . W weekendy postaraj się ominąć szczególnie uczęszczane autostrady, które często się korkują. Tak jest np. na trasie z Warszawy do Łodzi, czy autostradzie A4, gdzie zatory powstają niemal na całej jej długości, często stoi się w korkach także przy bramkach na A1.

Na podobne utrudnienia należy przygotować się także na drogach w Europie, unikaj niemieckiej drogi A3 i A8 ze względu na duże ryzyko utknięcia w korku. To samo dotyczy autostrady A2 w Szwajcarii oraz francuskiego Boulevard Périphérique i Autoroute du Soleil (Autostrady Słońca).

Jeżeli prowadzisz samochód elektryczny, ściągnij aplikację, która wskaże adresy stacji ładowania akumulatorów i z jej pomocą zaplanuj niezbędne postoje. Obalając mity – opony Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 SUV są dostosowane do tego, aby większym samochodom jechać szybko po autostradzie.
.
4. Bądź na bieżąco z przepisami. Wciąż ulegają bowiem one zmianom. Na przykład, czy wiesz, że od 4 czerwca obowiązują w Polsce nowe przepisy drogowe? Wprowadzony zostały między innymi nowe zasady odnoście przekroczenia 24 punków karnych.
goodyear, korki, opłaty drogowe, mandaty, przepisy, autostrada,
Po przekroczeniu limitu punków kierowca zostaje skierowany na szkolenie reedukacyjne, na którego zaliczenie będzie miał miesiąc. Jeśli tego nie zrobi, to po tym czasie pożegna się z prawem jazdy, dlatego tym bardziej pamiętaj o bezpiecznej jeździe.

Nowe przepisy od lipca obowiązują między innymi także we Francji, gdzie nie wolno palić w samochodzie w obecności osoby nieletniej. Francuskie przepisy wymagają również posiadania w samochodzie dwóch testerów poziomu alkoholu. Ponadto obniżono, w tym kraju, maksymalną dopuszczalną prędkość na drogach jednopasmowych z 90 km/godz. do 80 km/godz.

5. Trzymaj dystans. Wspomniane wyżej opony Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 SUV zapewnią Ci optymalną drogę hamowania. Mimo wszystko należy jednak zachować ostrożność. Jadąc z prędkością 120 km/godz. należy zachować odległość, co najmniej 60 metrów od samochodu jadącego przed Tobą.

Podczas jazdy we mgle i podczas deszczu odległość tę należy zwiększyć, a dla bezpieczeństwa włączyć światła.

Niby wszyscy wszystko to wiemy, ale…