Podczas 22. Wielkiej Gali Integracji firma Peugeot Polska zaprezentowała pierwszy w naszym kraju samochód przystosowany do kierowania przez osobę z czterokończynowym porażeniem.
Producent aut już po raz szósty był partnerem uroczystości, która odbyła się w Arenie Ursynów w Warszawie i zgromadziła ok. 2,5 tysiąca osób.
Zobacz także:
Tegoroczna Wielka Gala Integracji była 22. edycją tej niezwykłej imprezy – największego święta osób z niepełnosprawnościami w Polsce, będącego okazją do spotkania osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności z całego kraju, a także osób publicznych i firm angażujących się w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Podczas Gali tradycyjnie przyznane zostały Medale Przyjaciela Integracji osobom oraz instytucjom, które działają na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami nie z formalnego obowiązku, lecz z chęci budowania społecznej integracji. Swoje rozstrzygnięcie miały również konkursy Warszawska Inwestycja Bez Barier, Aplikacje bez barier oraz Serwis www bez barier, organizowane wspólnie z Miastem Stołecznym Warszawa.
Tegoroczną Galę poprowadzili: Monika Zamachowska i Michał Olszański oraz Piotr Pawłowski – Prezes Fundacji Integracja.
Wieloletnia już obecność Peugeot na Wielkiej Gali Integracji ma związek z prowadzonym przez firmę od 2011 roku programem Peugeot bez Barier, którego założeniem jest poprawa mobilności osób z niepełnosprawnościami. Zaangażowanie Peugeot zostało docenione już w 2013 roku, kiedy to przy okazji 18. edycji Gali firma została wyróżniona Medalem Przyjaciela Integracji.
W ramach programu Peugeot bez Barier marka proponuje preferencyjne warunki na wybrane samochody przystosowane do potrzeb zarówno kierowców, jak i pasażerów z niepełnosprawnościami. Oferuje pomoc w dostosowaniu samochodu do własnych potrzeb, doradztwo oraz formalną pomoc w uzyskaniu dofinansowania na jego zakup.
Rozumiejąc niezwykłą wagę jaką dla osób z niepełnosprawnościami reprezentuje samochód, który zapewnia im powrót do aktywnego życia i niezależności, firma Peugeot Polska postanowiła pójść o krok dalej i zaangażowała się w bezprecedensowy w Polsce projekt adaptacji samochodu dla osoby z czterokończynowym porażeniem.
Projekt powstał na potrzeby konkretnej osoby – Mateusza Puszkarskiego, ale od początku jego podstawowym założeniem było promowanie rozwiązania mogącego zmienić życie również tych osób, które dotknięte są niepełnosprawnością w stopniu, który wydaje się uniemożliwiać im zostanie kierowcą. W myśl idei Peugeot bez Barier marka postanowiła udowodnić, że jest to jednak możliwe.
W projekt od początku zaangażowały się instytucje pozarządowe od lat działające aktywnie na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością: Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom (SPiNKa) oraz Fundacja Integracja – organizator Wielkiej Gali Integracji.
Pierwszym etapem projektu było ufundowanie przez Peugeot Polska samochodu bazowego – Peugeot Partnera. Kolejnym – sfinansowanie skomplikowanej adaptacji, której koszt znacznie przekracza 200 tys. złotych. Adaptacja pojazdu została sfinansowana przede wszystkim z funduszu prewencyjnego PZU, ale także środków fundacji PKO Banku Polskiego, zbiórki charytatywnej fundacji K40, darowizn firm i osób prywatnych.