GTI – te trzy litery to znak dwóch motoryzacyjnych ikon: Golfa GTI i Polo GTI. W 2013 roku Na stoisku Volkswagena na Salonie Samochodowym Mondial de l’Automobile debiutuje – jako światowa premiera – nowy Polo GTI.
Historia modelu rozpoczęła się w 1985 roku legendarnym G40, w tym roku nadeszła kolej na czwartą już generację. Jego jednostką napędową jest silnik 1.8 TSI o mocy 141 kW/192 KM, czyli o 12 KM mocniejszą, niż w przypadku poprzednika (1.4 TSI).
Zobacz także:
Pod względem osiągów zbliża się ono do najmocniejszego w historii seryjnego Polo: Polo R WRC – nawiązującego do Polo, którym Volkswagen Motorsport zdobył w 2013 i 2014 roku tytuł rajdowego Mistrza Świata, a w tym roku obronił mistrzostwo jeszcze przed zakończeniem sezonu.
Prezentowane na targach motoryzacyjnych Paris Motor Show nowe Polo GTI rozwija prędkość 236 km/h, czyli brakuje mu 7 km/h do Polo R WRC o mocy 162 kW/220 KM, który – warto wspomnieć – został już wyprzedany. Od 0 do 100 km/h Polo GTI z każdym z wariantów przekładni przyspiesza w 6,7 sekundy. W tym przypadku różnica w stosunku do Polo R WRC jest prawie niezauważalna: 0,3 sekundy. Zużycie paliwa to 5,6 l/100 km z 7-biegową DSG, 6,0 l/100 km z manualną przekładnią 6-biegową.
Wygląd zewnętrzny
Po prezentowanym w Paryżu Polo GTI można natychmiast poznać, że jest to sportowy okręt flagowy tej serii modeli. Jego dynamikę podkreślają nowe zderzaki, typowe elementy GTI, jak charakterystyczne obręcze kół i czerwone pasy na osłonie chłodnicy oraz seryjne zawieszenie sportowe. Model będzie dostępny opcjonalnie z diodowymi światłami mijania i drogowymi, a także do jazdy w dzień. Do typowych cech Polo GTI należy czerwony pas na osłonie chłodnicy, poprowadzony aż do reflektorów. Dolny, wyraźnie większy wlot powietrza otrzymał także nową osłonę o strukturze plastra miodu. Zakończony jest on po bokach seryjnymi reflektorami przeciwmgielnymi (z funkcją statycznego doświetlania zakrętów) oraz tak zwanymi „splitterami” (spojlery stosowane w sporcie motorowym).
Sportowe elementy widać także z boku i z tyłu nowego Polo GTI. Są to na przykład poszerzone progi czy nowe, 17-calowe obręcze kół ze stopu metali lekkich w stylistyce GTI, spod których widoczne są czerwone zaciski hamulców. Ten dynamiczny wizerunek uzupełnia spojler dachowy GTI, charakterystyczna antena dachowa, ciemnoczerwone tylne światła, czarny dyfuzor i umieszczona z lewej strony chromowana podwójna końcówka układu wydechowego oraz emblematy GTI: z tyłu, na osłonie chłodnicy i na błotnikach nowego Polo.
Dla nowego Polo GTI dostępnych jest siedem kolorów lakieru: lakiery uniwersalne biały Pure, czerwony Flash i czarny, lakiery metaliczne srebrny Reflex, czarny Deep i niebieski Silk oraz biały lakier Oryx.
Wnętrze
Kolor czerwony występuje także we wnętrzu. Skórę na sportowej, zaadaptowanej z Golfa GTI kierownicy zdobią czerwone szwy, podobnie jak dźwignię zmiany biegów i hamulca ręcznego. Dywaniki obszyte są czerwoną lamówką. Na kierowcę i pasażera czekają sportowe fotele z regulacją wysokości i ogrzewaniem. Ich środkowa część obszyta jest tkaniną Clark (części zewnętrzne w kolorze czarnym z czerwonymi szwami); sportowe siedzenia z tapicerką w kratę należą do podstawowego wyposażenia GTI od czasu wprowadzenia tej wersji w 1976 roku. Podłokietnik z przodu (ze schowkiem), zestaw wskaźników w stylistyce GTI, czarna podsufitka i srebrne nakładki na uzupełniają stylistykę.
Do wyposażenia seryjnego należą także oświetlenie przestrzeni wokół nóg, tak zwany „soundaktor” – aktywny tłumik podkreślający brzmienie silnika, system rozpoznający zmęczenie kierowcy, wyświetlacz wielofunkcyjny Plus, system Infotainment Composition Touch, czujniki parkowania (z przodu i z tyłu), ogrzewane dysze spryskiwaczy przedniej szyby i spryskiwacze reflektorów.
Systemy Infotainment (MIB), w zależności od wersji, oferują między innymi takie funkcje, jak audio streaming przez Bluetooth, czujniki zbliżeniowe, powiększanie map w trybie nawigacji (jak w smartfonie) oraz bezprzewodowe połączenie smartfona z anteną zewnętrzną poprzez złącze Comfort. Wszystkie cztery systemy – Composition Touch (seryjny w Polo GTI), Composition Colour, Composition Media i Discover Media – mogą być wyposażone w opcję cyfrowego odbioru radiowego DAB+. Aplikacja MirrorLink pozwala na korzystanie z niektórych aplikacji smartfona przy użyciu ekranu dotykowego.
Silnik z turbodoładowaniem
Nowe Polo GTI będzie napędzane czterocylindrowym silnikiem serii EA888 o mocy 141 kW/192 KM i pojemności 1798 cm3. Swoją maksymalną moc rozwija on między 4200 a 6200 obr./min. (z 6-biegową manualną przekładnią); w przypadku 7-biegowej DSG maksymalna moc jest dostępna między 5400 a 6200 obr./min., a maksymalny moment 250 Nm między 1300 a 5400 obr./min. Maksymalny moment obrotowy wersji z manualną skrzynią biegów wynosi 320 Nm i jest dostępny między 1400 a 4200 obr./min. Jednak jak widać, różnice momentu obrotowego nie mają wpływu na klasyczne osiągi – wersja manualna być może jest trochę dynamiczniejsza, podczas gdy wersja DSG oszczędniejsza.
Zawieszenie i układ hamulcowy
Sportowe zawieszenie Polo GTI to kolumny McPhersona z przodu i wahacze zespolone z tyłu. Nadwozie zostało obniżone z przodu o 10 mm, a z tyłu o 15 mm. Inżynierom udało się ograniczyć do minimum odchylenie boczne, między innymi dzięki mocniejszemu stabilizatorowi przedniej osi. Zachowanie się podczas jazdy optymalizują także 17-calowe obręcze ze stopu metali lekkich o szerokości 7 ½ J zamiast 7 J z oponami 215/40. Reakcję na ruchy kierownicy poprawia także nowy, elektromechaniczny układ kierowniczy.
Volkswagen oferuje po raz pierwszy elektronicznie sterowane amortyzatory. Stanowią one podstawowe rozwiązanie technologiczne nowego, opcjonalnego zawieszenia Sport Select, oferowanego w połączeniu z pakietem Sport Performance Kit. Podstawowe dostrojenie tego zawieszenia jest sportowe, jednak bardziej komfortowe. Wciskając przycisk Sport kierowca aktywuje elektromechaniczny zawór sterujący, który zmienia ustawienie zawieszenia na sztywną charakterystykę zawieszenia typowo sportowego.
Sport Performance Kit pozwala także na wybór bardziej sportowej charakterystyki nowego elektromechanicznego układu kierowniczego oraz charakterystyki pedału przyspieszenia. Równolegle aktywny tłumik „soundaktor” zmienia słyszalne w kabinie brzmienie silnika. Jeżeli Polo GTI posiada 7-biegową DSG, przekładnia przechodzi automatycznie z trybu D na S.
Polo GTI jest wyposażone w 16-calowy układ hamulcowy przystosowany do dużych obciążeń. Z przodu zastosowane zostały wentylowane tarcze hamulcowe o średnicy 310 mm, z tyłu tarcze o średnicy 230 mm. Typowe dla GTI są czerwone zaciski hamulców.
Polo GTI jest wyposażone seryjnie w elektroniczny program kontroli stabilności jazdy ESC, który można zmienić. Krótkie wciśnięcie przycisku ESC powoduje wyłączenie systemu ASR. Wciśnięcie przycisku ESC na dłużej niż trzy sekundy, włącza tryb ESC Sport. W tym przypadku opóźniony zostaje próg reakcji ESC, co pozwala na bardziej dynamiczną jazdę na torze. Nie trzeba więc całkowicie dezaktywować ESC.
Kierowca ma również możliwość wybrania trybów ESC „ASR off” lub „ESC Sport” poprzez menu systemu Infotainment. Dalszymi elementami ESC są: system ABS, asystent ruszania pod górę, system MSR, elektroniczne blokady mechanizmu różnicowego (EDS) oraz nowa w Polo GTI funkcja dynamiki jazdy (XDS+). Te elektroniczne systemy w połączeniu z neutralnym i sportowym zawieszeniem oraz nowym, precyzyjnym elektromechanicznym wspomaganiem układu kierowniczego gwarantują maksimum aktywnego bezpieczeństwa i dynamiki jazdy.