Wyrazisty i kompaktowy z zewnątrz, przestronny i wszechstronny w środku, z modnym dwukolorowym nadwoziem i atrakcyjną sylwetką samochodu sportowo- użytkowego: taki jest nowy Opel Crossland X.
Miejski crossover (Crossover Utility Vehicle) jest już drugim przedstawicielem rodziny X w gamie modeli Opla i podobnie jak Mokka X należy do segmentu B. Model zadebiutuje 1 lutego w Berlinie.
Zobacz także:
W bieżącym roku zaprezentowany zostanie także większy, kompaktowy (segment C) model Grandland X. Firma Opel rozpoczyna tym samym swoją ofensywę produktową „7 w 17”: w 2017 roku producent wprowadzi aż 7 nowych modeli, w tym dwa pojazdy z rodziny X, łączące cechy różnych grup samochodów: odważną stylistykę, zalety SUV‑a i atrybuty miejskiego stylu życia.
W porównaniu z Mokką X, która jest oferowana z opcjonalnym napędem na cztery koła, pozwalającym na okazjonalne wyprawy w lekki teren, nowy Crossland X jest modelem miejskim, o zwartych wymiarach zewnętrznych. Mierzący 4,21 metra długości jest o 16 centymetrów krótszy od Astry, ale o 10 centymetrów od niej wyższy. Kierowca i pasażerowie siedzą zatem wyżej, co przekłada się na bardzo dobrą widoczność, a mogą zamówić jeszcze opcjonalny panoramiczny szklany dach.
Opcjonalnie dostępne będą: adaptacyjne, diodowe reflektory AFL, wyświetlacz projekcyjny head-up i panoramiczna kamera cofania rejestrująca obraz w promieniu 180 stopni, zaawansowany asystent parkowania, alarm przedkolizyjny z funkcją wykrywania pieszych i automatycznego hamowania awaryjnego, system wykrywania senności kierowcy, asystent pasa ruchu, rozpoznawanie znaków ograniczenia prędkości i system ostrzegania o obecności innego pojazdu w martwym polu.
Nowy Crossland X został również wyposażony w opcje łączności. Obejmują one, między innymi, system Opel OnStar, a także system multimedialny IntelliLink z interfejsem Apple CarPlay i Android Auto oraz dużym, 8‑calowym ekranem dotykowym. Zarówno kierowca, jak i pasażer z przodu mogą podróżować w ergonomicznych fotelach. Pojemność bagażnika bez składania tylnych siedzeń wynosi 410 litrów. Ponadto pasażerowie z drugiego rzędu siedzeń mogą przesuwać tylną kanapę wzdłuż osi pojazdu w zakresie 150 milimetrów.
Znakomite wykorzystanie przestrzeni
Nowy model mimo niedużych wymiarów: długości 4212 milimetrów, szerokości 1765 milimetrów i wysokości 1590 milimetrów jest bardzo kompaktowy. Z przodu efektownie prezentuje wydatną osłonę chłodnicy z błyszczącym znakiem błyskawicy. Dwie chromowane listwy oplatają logo marki i falują na zewnątrz w kierunku charakterystycznych dla Opla świateł diodowych do jazdy dziennej z motywem „podwójnego skrzydła”. Osłony typowe dla samochodu sportowo- użytkowego, a także srebrne detale z przodu oraz w dolnych partiach całego nadwozia podkreślają stabilność sylwetki.
Z kolei głębokie przetłoczenia na bokach oraz dach, który wydaje się unosić w powietrzu, rozdzielają dolną i górną część nadwozia, optycznie wzmacniając sylwetkę oraz zwiększając jego przestronne wnętrze. Nabywcy Crosslanda X będą mogli zamówić dach w kolorze różniącym się od reszty nadwozia. Wyrazisty tył z wyeksponowaną chromowaną osłoną utrzymany jest w stylistyce SUV‑a. W wysoko osadzonych, dzielonych tylnych światłach również umieszczono motyw „podwójnego skrzydła”.
Wewnątrz panel wskaźników i środkowa konsola są uporządkowane i dopasowane do linii wzroku kierowcy. Chromowane oprawy wskaźników i nawiewów podkreślają wysoką jakość wykończenia. Kolorowy ekran dotykowy nowoczesnych systemów multimedialnych IntelliLink Radio R 4.0 lub IntelliLink Navi 5.0 z interfejsami Apple CarPlay i Android Auto tworzy całość z konsolą środkową. Opcjonalnie, kompatybilne telefony mogą być ładowane bezprzewodowo, metodą indukcyjną. Hotspot Wi-Fi, stanowiący część systemu osobistego opiekuna kierowcy Opel OnStar.
Tylną kanapę dzieloną w proporcji 60/40 można przesunąć do tyłu o 150 milimetrów, zwiększając wygodę podróżujących na niej długonogich pasażerów. Kiedy zaś potrzebny jest większy bagażnik, kanapę można przesunąć do przodu, aby uzyskać pojemność 520 litrów. Długie przedmioty można zapakować z łatwością po złożeniu podłokietnika. Po całkowitym złożeniu tylnej kanapy pojemność bagażnika rośnie do 1255 litrów. W kabinie znajduje się oczywiście wiele przydatnych na co dzień schowków, a auto może być zamykane, otwierane oraz uruchamiane za pomocą opcjonalnego bezkluczykowego systemu Open & Start.
Szeroka jest gama silników: benzynowych, wysokoprężnych i przystosowanych do LPG, współpracujących z manualną i automatyczna przekładnią.
Dostępne są opcjonalnie liczne technologie wspomagające kierowcę, m.in. adaptacyjne i w pełni diodowe reflektory (AFL), opcjonalny wyświetlacz projekcyjny head-up. Przednia kamera Opel Eye przetwarza różne dane i przekazuje je do systemów, takich jak rozpoznawanie znaków ograniczenia prędkości czy asystent pasa ruchu.
Tempomat z ogranicznikiem prędkości również może uprzyjemnić jazdę. Opcjonalny alarm przedkolizyjny z funkcją wykrywania pieszych i systemem automatycznego hamowania awaryjnego pomaga unikać wypadków. System ten samodzielnie inicjuje hamowanie, jeżeli kierowca nie zareaguje na gwałtownie malejącą odległość od pojazdu poprzedzającego. Alarm współpracuje z systemem wykrywania senności kierowcy.
Crossland X jest również dostępny z opcjonalną panoramiczną kamerą cofania. Jej kąt widzenia zwiększono do 180 stopni. Z kolei najnowszej generacji zaawansowany asystent parkowania potrafi rozpoznać odpowiednie miejsce na parkingu i automatycznie ustawić na nim pojazd. Opcjonalne podgrzewana kierownica i podgrzewana szyba przednia zwiększają komfort i bezpieczeństwo użytkowania samochodu zimą.