Nowe modele Opel Grandland, Opel Frontera i Opel Mokka zwracają uwagę designem, inteligentnymi technologiami oraz wysokim poziomem komfortu i wrażeń z jazdy.
Jednocześnie trio SUV-ów marki Opel wyróżnia się w zakresie ochrony zasobów naturalnych i zrównoważonego rozwoju. Wszystkie trzy modele są doskonałym przykładem koncepcji „Greenovation” według Opla. Zrezygnowano w nich bowiem z chromowanych elementów i zbędnych aplikacji stylistycznych na nadwoziu, a we wnętrzu zastosowano obicia i tapicerkę wykonaną z materiałów pochodzących z recyklingu.
Zobacz także:
CUPRA: BLISKO 2000 MODELI “DOSTĘPNYCH OD RĘKI”
Nowe modele Opel Grandland, Frontera i Mokka składają się w aż 95 procentach z materiałów z nadających się do ponownego wykorzystania i w 85 procentach z materiałów nadających się do recyklingu.
Ponadto, gama zelektryfikowanych układów napędowych dostępna w trzech nowych modelach Opla pozwala klientom połączyć jazdę z ochroną zasobów, a nawet umożliwia całkowicie bezemisyjną jazdę, łącząc przyjemność i niezwykłe wrażenia z jazdy z poczuciem odpowiedzialności.
Zrównoważony design: oświetlenie i elementy grawerowane zamiast aplikacji stylistycznych, brak chromu
Nowe SUV-y Opla już na pierwszy rzut oka podkreślają swoje zaangażowanie w ochronę zasobów. Zgodnie z wyraźną i charakterystyczną dla danego modelu interpretacją filozofii projektowania Opla, rezygnują ze zbędnych aplikacji na nadwoziu. Centralnym punktem pasa przedniego Opel Vizor oraz tylnej części pojazdu jest emblemat Opel Blitz. Ponadto, boczną sylwetkę podkreśla jedynie kilka wyrazistych linii. Co świadomie pominięto na całym nadwoziu modeli Grandland, Frontera i Mokka, to elementy chromowane. Zamiast tego, nazwa modelu jest centralnie wytłoczona na pokrywie bagażnika, tak jak na przykład w Grandlandzie, zdobywcy prestiżowej ”Złotej Kierownicy 2024”.
Podobne podejście do zrównoważonego rozwoju zastosowano w systemach oświetlenia. Również tutaj inżynierowie skupili się na ochronie zasobów. Wszystkie systemy oświetlenia, w tym wiodące w branży adaptacyjne światła Intelli-Lux HD oferowane w Grandlandzie, wykorzystują wyłącznie energooszczędne reflektory LED. Ponadto, flagowy SUV marki Opel to pierwszy model produkcyjny, w którym zastosowano podświetlane logo Opel Blitz, zintegrowane z nowym trójwymiarowym pasem przednim Opel Vizor oraz innowacyjną technologią „Edge Light”.
Komfortowe, wysokiej jakości, nadające się do recyklingu: zastosowanie we wnętrzu materiałów z recyklingu
Już na etapie projektowania modeli Grandland, Frontera i Mokka inżynierowie i designerzy Opla zwracali uwagę na każdy szczegół, aby znaleźć rozwiązania chroniące zasoby w celu zmniejszenia śladu węglowego nowych SUV-ów. Jak można połączyć sprawdzony komfort podróżowania ze zrównoważonym rozwojem? Doskonałym przykładem są innowacyjne fotele Intelli-Seats, dostępne w modelach Grandland i Frontera. Dzięki wgłębieniu biegnącemu przez środek siedziska w celu zmniejszenia nacisku na kość ogonową, zapewniają przyjemność z jazdy, a jednocześnie zapewniają czyste sumienie, jeśli chodzi o ekologię. Obicia i tapicerka stosowane na fotelach, panelach drzwi, desce rozdzielczej i konsoli środkowej we wszystkich trzech modelach są wykonane bowiem z materiałów pochodzących z recyklingu butelek PET. Ponadto elementy takie jak kierownice wykonane są z wegańskiej skóry syntetycznej.
W modelu Mokka dostępna jest także tapicerka z ReNewKnit, nowego materiału o wyglądzie zamszu. Jest on wykonany z monomateriału, co oznacza, że resztki powstałe podczas cięcia mogą być ponownie wykorzystane bez konieczności dodatkowej obróbki. W przeciwieństwie do materiałów kompozytowych monomateriał nie wymaga skomplikowanego procesu separacji przed ponownym użyciem lub recyklingiem, co zmniejsza ślad węglowy i ogranicza ilość odpadów.
Nawet w przypadku części pozostających poza zasięgiem wzroku klientów, marka Opel kierowała się zasadą „Greenovation” i koncepcją gospodarki o obiegu zamkniętym. Przykładowo, w modelach Grandland, Frontera i Mokka wykorzystano aluminium i stal pochodzące z odzysku oraz liczne elementy polimerowe. W samym Grandlandzie wykorzystano ponad 40 elementów polimerowych, które składają się w nawet 80% z ekologicznych materiałów. Łącznie ponad 500 kilogramów masy Grandlanda składa się z surowców odzyskanych oraz odnawialnych.