Maciej Lepiato, skoczek wzwyż, dwukrotny mistrz paraolimpijski i stypendysta Renault Handisport Team zajął drugie miejsce w Ogólnopolskim Halowym Konkursie Skoku Wzwyż w Barwicach, skacząc 210 cm.
Lepiato należy do grona najbardziej utytułowanych i utalentowanych polskich sportowców niepełnosprawnych. We wrześniu w Rio de Janeiro obronił tytuł mistrza paraolimpijskiego z Londynu.
Zobacz także:
– Jak co roku w Barwicach skakało mi się wspaniale. Pełna hala kibiców, profesjonalna nawierzchnia, zeskok, oświetlenie jak podczas najlepszych telewizyjnych show, kapitalny komentarz, oprawa muzyczna, a przede wszystkim udział wszystkich najlepszych zawodników skoku wzwyż w Polsce – powiedział Maciej Lepiato.
Maciej Lepiato skakał na zawodach w Barwicach już po raz piąty, czyli od kiedy konkurs istnieje. Tegoroczna edycja była bowiem jubileuszowa. Skoczek, który we wrześniu obronił tytuł mistrza paraolimpijskiego pokazał swoją wysoką dyspozycję i skokiem na wysokość 210 cm zajął drugie miejsce. Zwycięzcą został tegoroczny srebrny medalista Mistrzostw Europy Juniorów Dawid Wawrzyniak, który skoczył 210 cm.
– Po zawodach zawsze jest bankiet, podczas którego zawsze można porozmawiać ze wspaniałymi ludźmi, na czele z Państwem Kieling, organizatorami zawodów. Te zawody pokazują, że jeżeli się chce i kocha sport, można zorganizować zawody światowej klasy w malutkiej miejscowości – mówi mistrz paraolimpijski z Rio.
Podczas zawodów nie zabrakło gości honorowych, którymi były takie gwiazdy lekkiej atletyki jak halowa mistrzyni świata z 2014 r. w skoku wzwyż Kamila Lićwinko oraz brązowy medalista mistrzostw świata z 2001 r. w biegu na 800 m. Paweł Czapiewski.
KRZYŻ KAWALERSKI DLA MISTRZA
Maciej Lepiato otrzymał z rąk prezydenta RP jedno z najwyższych cywilnych odznaczeń państwowych – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie mistrzowi paraolimpijskiemu w skoku wzwyż, stypendyście Renault Handisport Team, zostało przyznane za wybitne osiągnięcia, m.in. obronę tytułu mistrza paraolimpijskiego i rekord świata w skoku wzwyż.
– W zwykłym okresie treningowym moje życie jest dokładnie zaplanowane i dzięki temu dość przewidywalne. Teraz, kiedy w planie dnia nie ma treningów wszystko jest trochę zwariowane. Okazuje się, że mój złoty medal paraolimpijski ucieszył naprawdę dużo osób. Przyznanie mi tego odznaczenia jest ogromnym wyróżnieniem i jestem z niego naprawdę dumny – powiedział sportowiec. – Wszędzie tam, gdzie się pojawiam, staram się promować sport oraz idee paraolimpiady. Każde kolejne zaproszenie, każda kolejna nagroda i wyróżnienie są dla mnie niezbitym dowodem na to, że sport osób niepełnosprawnych ma się w Polsce coraz lepiej, co mnie niezmiernie cieszy – powiedział Maciej Lepiato.